
Premiér Petr Fiala (ODS) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky ropy jiné provenience než ruské dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie. Novinářům to ve čtvrtek řekli premiér Petr Fiala (ODS), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves.
„Je to skutečně historický okamžik. Po šedesáti letech skončila definitivně naše závislost na Rusku a to je důležitá a dobrá zpráva,“ prohlásil premiér Petr Fiala na tiskové konferenci s tím, že Česko je poprvé v historii plně zásobováno neruskou ropou a západní cestou. „Dokončili jsme další krok na cestě k naší energetické nezávislosti,“ dodal ministerský předseda.
Česká republika může nově ze západních ropovodů čerpat až osm milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku.
Podle šéfa společnosti MERO využívá Česko poprvé kapacity ropovodu TAL v ostrém provozu. „První navýšené dodávky neruské ropy dorazily z italského přístavu v Terstu na Centrální tankoviště do Nelahozevsi ve středu. Už dnes odpoledne začne MERO ČR ropu přepravovat jejímu vlastníkovi, tedy společnosti Orlen Unipetrol, do rafinerie v Litvínově,“ řekl Pantůček.
Ropovod TAL měří 753 kilometrů a zásobuje rafinerie v Česku, Rakousku či Německu. Vede z italského přístavu Terst přes Alpy do Ingolstadtu v Německu, kde se rozdvojuje. Západní část ropovodu končí u Karlsruhe, východní u Neustadtu. Maximální přepravní kapacita ropovodu TAL je 43 milionů tun ropy ročně. TAL je napájen ropou, kterou do přístavu v Terstu dopravují tankery z celého světa. V loňském roce ropovod přepravil 40 milionů tun ropy, pocházející především z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a severní Afriky.
O uskutečnění projektu nazvaného TAL-PLUS, který zajistil zvýšenou přepravní kapacitu evropského ropovodu TAL, rozhodla česká vláda v listopadu 2022. Reagovala tím na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Technické práce byly spuštěny v květnu 2024. Stanjura už dříve řekl, že náklady na kompletní nezávislost na ruské surovině nepřekročí 1,6 miliardy korun a zaplatí je MERO ČR ze svých výnosů.