V následujících dnech by měly na Ukrajinu konečně dorazit raketové systémy protivzdušné obrany NASAMS, které by měly posloužit především při ochraně proti ostřelování ruskými raketami a sebevražednými drony.
Americká společnost Raytheon Technologies, výrobce NASAMS, potvrdila, že před pár týdny předala první dva systémy americké vládě, a ty jsou tak již připraveny k odeslání na Ukrajinu.
„V řádu dnů budou nasazeny na Ukrajině,“ prohlásil generální ředitel společnosti Greg Hayes. Zároveň zdůraznil, že systémy NASAMS jsou schopny sestřelit vše od dronů až po balistické střely.
Skutečnost, že systémy NASAMS budou v nejbližší době odeslány na Ukrajinu, potvrdil i nejmenovaný úředník amerického ministerstva obrany. „Očekáváme, že NASAMS na Ukrajinu budou doručeny během několika následujících dnů. Ukrajinským partnerům necháme právo oznámit, kdy dorazí a kdy budou zařazeny do boje,“ slíbil zástupce Pentagonu.
Již 14. října ministr obrany Oleksij Reznikov oznámil, že Ukrajina obdrží první NASAMS z USA do konce října . „Školení našich specialistů již probíhá,“ poznamenal Oleksij Reznikov.
NASAMS, neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké. Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě.
Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí je dále na celou baterii. Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti, až 25 kilometrů, od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné.
Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami. Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem.
Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.