Šest měsíců války vedlo v případě Ruska nejen k nenahraditelným lidským ztrátám, ale také k obrovským výdajům na zbraně a vojenskou techniku. Ovšem podle expertů, kteří se na konflikt zaměřují, to vypadá, že zásoby řízených střel, dělostřeleckých granátů a obrněných vozidel Rusové vyčerpají do konce letošního roku a ani stav vojenského letectva už neumožňuje provést letecký útok v plném rozsahu. Navíc Rusko kvůli sankcím nemůže pokračovat v plnohodnotné průmyslové výrobě, a doplňovat tak tenčící se zásoby.
Jedním z největších problémů, kterým Rusové podle odborníků čelí, je omezenost zásob dělostřeleckých granátů a děl. Ruská, ale i světová veřejnost byla a stále ještě je ruskými generály ubezpečována, že ruská armáda má k dispozici obrovské zásoby dělostřeleckých zbraní, které Rusko zdědilo po Sovětském svazu. Jenže sovětské dělostřelecké granáty nebylo možné dlouho skladovat, takže již v létě 2002, tedy během druhého čečenského tažení, čelila ruská armáda nedostatku dělostřeleckých granátů hlavních ráží, tedy 122 mm a 152 mm. Navíc značné množství munice si vyžádaly předchozí ruské agrese – nejen dvě čečenské války či gruzínské tažení, ale také vojenský konflikt na Ukrajině v letech 2014–2015 a samozřejmě tažení v Sýrii.
Míra spotřeby granátů se dnes pohybuje okolo 40 000–60 000 granátů všech typů denně. Za půl roku agrese proti Ukrajině mělo tedy Rusko spotřebovat minimálně 7 milionů granátů, a to nejsou brány v potaz ztráty způsobené ukrajinskými zásahy muničních skladů. Při zachování intenzity války na současné úrovni bude Moskva do konce roku 2022 čelit skutečnému nedostatku granátů, a v zájmu úspory tak bude nucena omezit použití dělostřelectva.
Kromě granátů je zde navíc také problém opotřebení hlavně, které závisí i na druhu užívané munice. Například hlavně ruských tanků vydrží 210 výstřelů podkaliberních střel, či až 840 nábojů vysoce výbušných tříštivých a kumulativních střel. Dá se předpokládat, že ruští vojáci v polních podmínkách zanedbávají postupy pravidelné údržby, a proto koncem roku samo opotřebení dělostřelectva povede k prudkému poklesu jeho účinnosti. Již v roce 2020 sama ruská armáda upozorňovala na problémy s opotřebováváním hlavní a také na nedostatečnou efektivitu systému polní údržby a oprav děl a houfnic. Podle expertů se ukazuje, že očekávaný nedostatek granátů a děl je v přímé úměře k tomu, že Rusko začalo ukrajinská města ostřelovat raketami.
Ruští výrobci dělostřelectva a munice jsou navíc odříznuti od dodávek západního vybavení, náhradních dílů a materiálů a zároveň omezeni i z hlediska lidského kapitálu a produktivity práce. Experti odhadují, že v letech 2022–2023 budou ještě schopni udržet produkční tempo z předchozích let, ale v následujících letech je nevyhnutelný jejich pokles.