Do Litvy zběhl z ruské armády další důstojník. V pobaltské zemi požádal o politický azyl, uvedla dnes na svém ruskojazyčném webu britská BBC, která s uprchlíkem hovořila.
„Nechtěl jsem se zúčastnit krvavé války, kterou rozpoutal můj stát,“ vysvětlil své motivy poručík Ivan Koroljov.
Nelegálně překročil litevskou hranici a dostal se až do Vilniusu, než jej na autobusovém nádraží v hlavním městě ve čtvrtek zadrželi pohraničníci. Důstojník sloužil u jednotky velitelství východního vojenského okruhu, která má za mírových dob posádku ve vsi Tejsin v Chabarovském kraji u hranic s Čínou.
Po zadržení ve Vilniusu pohraničníci převezli dezertéra zpět na pohraniční přechod, kde pobyl 24 hodin a kde se spojil se zpravodajem BBC.
„Rozhodl jsem se 3. srpna opustit Rusko, protože jsem se nechtěl zúčastnit krvavé války, kterou rozpoutal můj stát. V tuto chvíli jsem v Litvě, kde jsem požádal o politický azyl,“ řekl.
Připustil, že se zúčastnil „speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá svou agresi proti Ukrajině, ale tvrdil, že po celou dobu se jako zástupce náčelníka skladu dělostřelecké munice nacházel na ruském území, na Ukrajinu nevstoupil. „Měli jsme na starosti zásobování ruských vojsk municí. Dostávali jsme munici z celého Ruska, ze všech jednotek, ze všech skladů a přerozdělovali jsme ji brigádám a jednotkám přímo na Ukrajině,“ vysvětlil.
Nezávisle ověřit tuto informaci nebylo možné, poznamenala BBC. Dodala, že litevské úřady přijaly žádost o azyl k posouzení a Koroljova odeslaly do střediska pro migranty, kde setrvá, dokud nebude o jeho žádosti rozhodnuto.
BBC požádala ruské ministerstvo obrany a litevské migrační úřady o vyjádření, na které dosud čeká.
BBC na počátku června zveřejnila rozhovor s poručíkem Dmitrijem Mišovem, který zřejmě jako první pilot ruského vojenského letectva dezertoval. Nejprve jako pilot, později jako operátor bitevního vrtulníku sloužil v Rusku u 15. brigády armádního letectva, která byla od prvního dne nasazena do války. Mišov tvrdil, že nikdy nebyl v boji a nikdy neletěl nad ukrajinským územím.
„Neodmítl bych splnit svou povinnost, kdyby byla má vlast v ohrožení, ale odmítám být spolupachatelem zločinu. Kdyby mě donutili bojovat a posadili do bitevního vrtulníku, musel bych zabíjet a nejspíše bych usmrtil desítky lidí, a to bych nechtěl, protože Ukrajinci nejsou moji nepřátelé,“ řekl poručík zpravodaji BBC ve Vilniusu, než se přihlásil litevským úřadům.