V pátek proběhla po netu zpráva, že na serveru csim.cz je zveřejněno stanovisko lékařů z dubna loňského roku, že se má Česká republika „přirozeně imunizovat“. To je politicky korektní termín pro promoření. Přitom pro tak zásadní krok jako záměr nechat projít virus populací však zcela jistě chyběla jakákoliv celospolečenská diskuse. A bylo by dobré vědět, zda na krocích protiepidemické politiky naší vlády mělo toto stanovisko podíl. Když jsem se to pokoušel zjistit, mnoho jsem se nedozvěděl.
Mezioborové stanovisko (evidenční číslo ČSARIM: 7/2020)
Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) ČLS JEP, Česká společnost intenzivní medicíny (ČSIM) ČLS JEP: Opatření vedoucí ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění covid-19 (tzv. Přirozená imunizace)
- Úvod
Vzhledem k probíhající diskuzi v médiích k otázce konceptu „postupné imunizace“ populace ČR a opakující se požadavek typu „ … problematika musí projít odbornou diskuzí“ formulovala Klinická skupina COVID (dále jen KS COVID) ustanovená Ministerstvem zdravotnictví (MZ) ČR (Příkaz ministra č. 15/2020) svůj názor k předmětné problematice. Postoj KS COVID byl využit pro vypracování společného stanoviska ČSARIM a ČSIM. Předsedové uvedených společností se dohodli na publikování stanoviska jako společného dokumentu.
- Společné stanovisko
- a) Postupné prosazování systémových opatření navrhovaných MZ a vedoucích ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění covid-19 (tzv. přirozená imunizace) považujeme za odborně správný postup a předpoklad obnovení ekonomiky a normálního života občanů.
- b) Udržování protiepidemických opatření snižujících riziko expozice covid-19 má význam zejména u rizikových skupin obyvatel.
Pracovní skupina stanoviska (abecedně): Bláha Jan (ČSARIM), Černý Vladimír (ČSARIM / KS COVID), Chlíbek Roman (KS COVID), Plíšek Stanislav (KS COVID), Rážová Jarmila (KS COVID), Roháčová Hana (KS COVID), Smetana Jan (KS COVID), Štourač Petr (ČSARIM / KS COVID – tým „Intenzivní péče“), Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, prof. MUDr. Černý Vladimír, Ph.D., FCCM, Česká společnost intenzivní medicíny ČLS JEP, prof. MUDr. Šrámek Vladimír, Ph.D., EDIC. Podepsáno 13. 4. 2020.
Dokument byl podepsán v době, kdy vražedná vlna v Itálii již opadávala a bylo jasně vidět, jaká zkáza se to Evropou žene.
Vládní kroky
Po přečtení tohoto dokumentu jsem se samozřejmě podíval, zda dle něj postupovala vláda. Stručně chronologicky, k ověření na wikipedii:
- dubna (den po podpisu stanoviska) vláda ČR zveřejnila harmonogram rozvolňování:
- vlna rozvolnění, 20. dubna, otevřít řemesla s provozovnou, farmářské trhy, autobazary, autosalóny, a trénink sportovců.
- vlna rozvolnění, 27. dubna, otevřít provozovny do 200 m².
- vlna rozvolnění 11. května, otevřít provozovny do 1000 m², autoškoly, posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny).
- vlna rozvolnění, 25. května, otevřít restaurace s prodejem přes výdejní okénko a v rámci zahrádek. Také otevřít holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby, muzea, galerie, výstavní síně a zoologické zahrady (pouze venkovní výběhy).
- vlna, 8. června otevřít skoro vše. Všechny provozovny v nákupních centrech, restaurace všech typů – vnitřní prostory, hotely, provoz taxislužby, živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing), divadla, zámky, hromadné akce s odstupňovaným počtem účastníků a řadu dalších rozvolnění.
Tolik plán. Ale vláda rozvolňovala dokonce nad svůj vlastní plán. 24. dubna vydala revidovaný „Harmonogram uvolnění podnikatelských činností“ – je o dva týdny zkrácen. 30. dubna pak – od 11. května – vláda zahájila dobrovolný návrat žáků 9. tříd do škol a provoz divadel a kin do 100 diváků. Proběhlo sladké bezrouškové léto – byť před odhozením roušek řada odborníků varovala.
17. srpna se začalo plánovat zpřísnění. Od září měla platit povinnost nosit roušky ve veřejných vnitřních prostorách, v tramvaji a na hromadných akcích. Dva dny poté stát nařídil roušky i v kadeřnictvích a restauracích. 8. září přibylo 1164 nových nakažených koronavirem, rekord od začátku epidemie v ČR. Až 9. září začíná vláda trochu přitahovat uzdu. Nařídí v Praze povinné roušky v obchodech a nákupních centrech. 17. září byl přírůstek nakažených 3130 lidí. Tehdejší ministr zdravotnictví oznámil, že se zpřísní opatření. Teprve 30. září vláda vyhlašuje nouzový stav – od 5. října 2020 – na dobu 30 dnů. Takže teprve 30. září vláda zcela vážně bere v úvahu epidemii, a vyhlašuje skutečně systematická protiepidemická opatření.
Dne 1. listopadu měla Česká republika nejvíce úmrtí za uplynulý týden v přepočtu na počet obyvatel na světě. ANO, byli jsme nejlepší. 4. listopadu bylo diagnostikováno 15 729 nových pozitivních pacientů. Rekord od začátku epidemie. Podíl pozitivních u testovaných osob se přiblížil pětatřiceti procentům. 14. prosince vláda oznámila, že protiepidemický systém od pátku 18.12. „přitvrzuje“ ze 3. stupně na čtvrtý. Ponechala však všechny obchody a služby otevřené. 23. prosince vláda oznámila, že zvyšuje opatření ze čtvrtého stupně na pátý (od neděle 27. prosince). Jsou otevřeny jen potraviny, lékárny a drogerie. 30. prosince bylo dohledáno 17 042 pozitivních lidí – nejvíce od začátku epidemie. V prvním týdnu ledna byl sedmidenní průměr denního přírůstku nakažených 932. A dosud jsme – po dvou městských státech – nejhorší v přepočtu mrtvých i nemocných na 100 000 lidí. Nejhorší čísla na světě. Epidemii česká vláda v úplnosti nezvládla.
Jaký podíl mělo na podzimní vlně koronaviru rozvolnění od konce jara do konce prázdnin, samozřejmě nevím, a bez ohledu na kompetence případného odhadce se to odhadnout nedá. Historie už byla.
Jakou roli hrálo stanovisko?
Rozeslal jsem příslušným institucím dotazy, které jsou myslím klíčové:
– jak se, prosím, toto stanovisko promítlo do konkrétních protiepidemických kroků ministerstva zdravotnictví a vlády?
– dokdy, prosím, platilo, bylo-li bráno v potaz?
– jaké stanovisko jej, prosím, nahradilo (existuje-li)?
Nejrychlejší byli z ministerstva zdravotnictví: „Vážený pane redaktore, jedná se o nezávislé stanovisko odborné společnosti. Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o tom, že by bylo či mělo být nahrazeno, odpovídat na tento dotaz nám nepřísluší (viz první věta).“ Mgr. Barbora Peterová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví. Zdůrazňuji – mluvčí nemluví „za sebe“, ale „za úřad“. Takže když mi něco neřekne mluvčí, neřekne mi to jeho úřad. Takže – nakolik se „stanovisko“ promítlo do konkrétních protiepidemických kroků vlády, nevíme, ministerstvo mi to neřeklo. A nevíme to hned dvakrát – tiskový odbor vlády na mé dotazy neodpověděl vůbec.
Zato odpověděl – děkuji – prof. MUDr. Šrámek Vladimír, Ph.D., EDIC., předseda výboru ČSIM a jeden ze signatářů stanoviska: „Vámi citované stanovisko vzniklo v dubnu 2020 během 1. vlny pandemie, ale již po letních prázdninách s nástupem 2. vlny bylo jasné, že správnou cestou je vakcinace a ochrana rizikových skupin obyvatelstva. Proto Odborné společnosti názor změnily a Stanovisko stáhly. Nevím, kde jste sehnal nepravdivou informaci, že ještě v březnu 2021 na stránkách ČSIM Stanovisko viselo coby platný dokument.“
Slušně jsem odpověděl, že ono stanovisko „visí“ – přesněji, je zveřejněno – na serveru odborné společnosti. Ale i krátká odpověď pana profesora je důležitá. Potvrzuje, že výše uvedeným „mezioborovým stanoviskem“ vyjádřila loni na jaře skupina lékařů záměr populaci promořit, a že stanovisko platilo do podzimní vlny. Zda se promítlo do konkrétních kroků státu a jeho konkrétních opatření, zda bylo stanovisko nahrazeno jiným stanoviskem, a jakým, bohužel oslovení nesdělili. O tom, zda kroky vlády od jara do zářijové exploze epidemie, které jsou popsány výše, byly cíleným promořováním populace, tedy můžeme díky mlčení z našich daní placených vládních institucí jen spekulovat.