Bruce Weber je americký fotograf a filmař známý především lifestylovou a portrétní fotografií. Od 20. září bude v Galerii hlavního města Prahy k vidění jeho první evropská retrospektiva. Dům U Kamenného zvonu propůjčí své prostory jeho padesátileté kariéře. Návštěvníci budou moci nahlédnout do tvorby fotografa, před jehož objektivem stál Nelson Mandela, Leonardo DiCaprio nebo Kate Moss.
Dílo Bruce Webera získalo obrovskou popularitu díky módním časopisům, jako je Vogue, Vanity Fair nebo GQ. Jeho láska ke kameře byla sice jasná již od dětství, ale v New Yorku, kam se přestěhoval z rodného Pittsburghu, studoval herectví. Ve svém tehdejším bytě vytvořil první malou temnou komoru a začal pořizovat portréty svých spolužáků. Na začátku kariéry sám pracoval jako model, díky čemuž se seznámil s několika fotografy. Fotografii nakonec také studoval. Poté, co potkal Nan Bushovou, svoji budoucí manželku, se mu otevřely dveře do světa módní fotografie.
Zlomová pro něj byla spolupráce s časopisem GQ v sedmdesátých letech, kam fotil módní mužské editorialy. Ty se odlišovaly od stylu všech ostatních tehdejších fotografů. Zobrazoval totiž muže jako žádoucí objekty. Celoživotní spolupráci navázal také s časopisem Vogue, který je považován za módní bibli.
Výstava Bruce Weber: My Education v Domě U Kamenného zvonu bude vedle módní fotografie ve stejné míře prezentovat také jeho portrétní, reportážní a krajinnou tvorbu, stejně jako hudební a módní videoklipy i celovečerní filmy. Kromě toho připomene i jeho působení v Praze, když zde fotil Heatha Ledgera při natáčení snímku Příběh rytíře.
Do svých fotografií Bruce zapojuje děti a psy. Slavná je zejména jeho série věnovaná zlatým retrívrům, jimž věnoval samostatnou obrazovou knihu The Golden Retriever Photographic Society. Kromě fotografie se věnuje i filmu. Bruceova filmová díla často začínají fotografickým sezením. Jedním z nich byl celovečerní dokument Broken Noses, jehož tvorba započala rozhovory s oregonským boxerem Andym Minskerem. V roce 1988 byl tento snímek nominován na Velkou cenu poroty filmového festivalu Sundance. Bruceův dokument o jazzovém trumpetistovi a zpěvákovi Chetu Bakerovi byl dokonce nominovaný na Oscara za nejlepší celovečerní dokument.
Kurátorskou koncepci pražské výstavy připravuje Helena Musilová, která dříve působila v Museu Kampa, kde připravila výstavu Helmuta Newtona nebo Cecila Beatona. „Bruce Weber představuje jednoho z posledních velkých žijících klasiků fotografie. Je fascinující spolupracovat s člověkem, který stál u zrodu vizuální kultury druhé poloviny osmdesátých let, jenž stojí za ikonami hudebního světa let devadesátých, ale který zároveň vytvořil velmi osobní portréty osobností, jako je například Pedro Almodóvar, který se stal jeho blízkým přítelem,“ uvádí k výstavě.
Kreativním producentem výstavy je Milosh Harajda, jehož studio uvedlo v Čechách retrospektivu Davida LaChapella nebo pop up výstavy archivu módního návrháře Alexandra McQueena. Expozice bude návštěvníkům otevřena od 20. září do 26. ledna příštího roku.