Díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500.000 kusů dělostřelecké munice a není důvod, proč by to do roka nemohl být další milion. V konzervativním americkém think tanku, Hudsonském institutu, to v úterý řekl český premiér Petr Fiala, který je na dvoudenní návštěvě USA.
Fiala v projevu, v němž hovořil mimo jiné o československé zkušenosti s komunismem, invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou v roce 1968, či důležitosti NATO, vyzdvihl dosavadní českou pomoc Ukrajině a představil posluchačům českou muniční iniciativu.
„Prvních 25 let svého života jsem strávil v sovětském bloku. Systém, ve kterém jsme žili, se nazýval socialistický. Ale byla to lež. A slova, která jsme používali každý den, ztratila svůj skutečný význam. Jedním z takových slov bylo ‚mír‘. Bylo to všude: v novinách, v televizi, na transparentech, na budovách. Mír byl hlavním slovem, kterým komunisté ospravedlňovali svou moc,“ řekl premiér.
„V roce 1968 jsme viděli skutečný smysl sovětského míru. Jednoho rána byly v našich ulicích ruské tanky. Přišli, protože vůdci v Moskvě věřili, že chceme příliš mnoho svobody a plánujeme uniknout jejich kontrole,“ pokračoval. Dodal, že konec komunistického režimu vždy uvidí jako „zázrak“. „Byla to nejdůležitější změna v mém životě,“ uvedl.
Dále také řekl, že Evropa si je nyní mnohem víc vědoma hrozeb, které přichází zvenčí, například z Ruska nebo Číny. „Česká republika dělá své. Mám všechnu úctu k těm přede mnou. Ale věřím, že moje vláda je největším zastáncem transatlantických spojení. A v odpovědné bezpečnostní politice jsme nejaktivnější od našeho vstupu do NATO,“ připomněl.
Jako některé příklady uvedl podpis Dohody o obranné spolupráci, účast na vojenských misích NATO, modernizaci obranných sil a nákup letounů F-35.
Zmínil, jak Spojené státy pomohly Evropě od začátku války na Ukrajině. „Musíme zastavit ruskou agresi a pracovat na stabilní, nezávislé a demokratické budoucnosti Ukrajiny. Toto je jediné řešení, pokud nechceme čelit silnému Rusku u dveří NATO.
To je důvod, proč jsme vděčni Spojeným státům za podporu Ukrajině. Velmi si také vážíme vašeho partnerství s Evropskou unií. Všichni musíme spolupracovat na vítězství Ukrajiny,“ upozornil.
„Jsem rád, že v tuto chvíli se k naší iniciativě připojilo již asi dvacet zemí – od Kanady, Německa a Nizozemska až po Polsko. Díky nim můžeme nyní poskytnout 500.000 kusů dělostřelecké munice,“ uvedl český premiér. „Neexistuje žádný důvod, proč bychom v příštích 12 měsících nemohli dodat další milion kusů,“ doplnil.
„Chci zdůraznit, že tato iniciativa není jednorázovým projektem. Naším cílem je vytvořit dlouhodobý systém zásob munice pro těžké zbraně. To přímo pomůže změnit situaci na frontě,“ řekl. „Také dobře víme, že to nemůže být náš konečný cíl. Západní země musí mít opět dostatečnou kapacitu obranného průmyslu. Musíme přijmout fakt, že k zodpovědnější bezpečnostní politice patří i velký nárůst počtu zbraní. Věřím, že naše iniciativa může jednoduše pokrýt nedostatky munice. Alespoň do té doby, než Evropa dokáže vyrobit dostatek munice. Na tuto odpovědnost nemůžeme rezignovat. Musíme na to i nadále tlačit,“ dodal.
Český prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Zlínského kraje ocenil, že česká iniciativa na nákup munice pro Ukrajinu nabrala tempo. Minulý týden přitom řekl, že Česká republika už identifikovala přes milion kusů munice, které by bylo možné v mimounijních státech zakoupit pro zemi, která se už déle než dva roky brání ruské ozbrojené agresi.
Dvoudenní návštěvu Spojených států amerických zahájil Fiala v pondělí v sídle Ústřední zpravodajské služby (CIA), při které ho provázeli šéfové všech tří českých tajných služeb. Setkal se též s krajany a večer s americkým prezidentem Joem Bidenem. V úterý bude jednat také s představiteli Kongresu.