Německá vláda očekává, že do roku 2020 se celkový počet migrantů mířících do Evropy zvýší na 3,6 milionu. Oznámil to německý list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na interní odhady spolkového ministerstva hospodářství.
Odhad je založen na počtu žadatelů o azyl, kteří do Německa přišli loni a jejichž množství dosáhlo podle oficiálních údajů 1,1 milionu, píše německý list. Ministerstvo hospodářství na základě tohoto údaje sestavilo interní, čistě technický odhad migrace ve spolupráci s ostatními vládními úřady, upřesňuje Süddeutsche Zeitung.
[ctete-foto]47633[/ctete-foto]
Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž politika otevřených dveří je vystavena kritickým výhradám, v poslední době slibuje, že její vláda je připravena proud migrantů výrazně omezit.
K dramatickému snížení počtu migrantů přicházejících na evropský kontinent vyzval ve středu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj, že Evropa jejich nápor nezvládne.
„Počty uprchlíků se musí dramaticky snížit, jinak už to nezvládneme,“ uvedl ministr. Podle agentury DPA přitom zjevně parafrázoval výrok své stranické šéfky Merkelové, která tváří v tvář příchodu statisíců migrantů do Německa uklidňovala občany často větou: „Zvládneme to.“ Kancléřku nicméně Schäuble podpořil v požadavku na celoevropské řešení migrační krize.
[ctete-foto]47823[/ctete-foto]
Ministr financí varoval také před hrozící ztrátou významu Evropy ve světě, pokud se jí nepodaří uprchlickou krizi rychle vyřešit. „Musíme si dávat pozor, aby byla Evropa i dále považována za relevantního hráče,“ uvedl Schäuble.
Počet migrantů mířících do Německa, kteří překračují rakousko-německou hranici, se v posledních dnech výrazně snížil. Například v úterý spolková policie na jihu Bavorska zachytila jen asi 50 uprchlíků. V uplynulých osmi dnech přišlo do Německa z Rakouska po takzvanéu balkánské stezce v průměru méně než 500 migrantů denně. V první polovině února přitom Bavorsko denně evidovalo více než 2000 nově příchozích.
Spolkový sněm bude dnes hlasovat o druhém balíčku zákonů zpřísňujících německou azylovou politiku. Tu ve středu kritizovala ve své zprávě organizace Amnesty International. „Spolková vláda ztrácí ze zřetele lidská práva,“ stojí ve zprávě. Počáteční otevřenost prý zmizela a místo toho Berlín „sází na tvrdost a izolaci“.