Téměř 260 milionů lidí ve Spojených státech amerických bude mít podle nové vědecké studie do roku 2050 problém s obezitou. Za poslední tři desetiletí se prý míra obezity u dospělých a starších dospívajících zdvojnásobila.
Studie publikovaná v lékařském časopise The Lancet předpovídá, že 43,1 milionu dětí a dospívajících a 213 milionů dospělých Američanů bude do roku 2050 trpět nadváhou. Údaje z roku 2021 hovoří o tom, že v tomto roce bylo v USA obézních 36,5 milionů dětí a dospívajících a 172 milionů dospělých.
S vysokou mírou obezity bude pravděpodobně souviset také větší výskyt zdravotních problémů v populaci, a to včetně cukrovky, srdečních potíží a také problémů s dýcháním. Předpokládá se prý také větší výskyt duševních problémů. V roce 2016 se například v USA podle informací CNN pohybovaly náklady na zdravotní péči související s obezitou mezi 261 a 481 miliardami dolarů.
Podle vědců patří obezita ve Spojených státech amerických k nejrychleji rostoucím faktorům předčasného úmrtí či invalidity. „Obezita je v USA v krizovém bodě,“ říká spoluautorka studie Marie Ngová z Institutu pro metriky a hodnocení zdraví. Problémy s nadváhou mají prý na základě výzkumu zejména jižní státy USA, včetně Oklahomy, Alabamy, Arkansasu, Mississippi, Texasu, Západní Virginie a Kentucky. Největší nárůst se pak očekává v Coloradu a Novém Mexiku.
Ngová dodává, že nejdůležitějším opatřením proti nárůstu obézních lidí bude prevence. Ta se má týkat především školního stravování a edukačních programů. Dalším řešením je prý zajistit větší bezpečnost ve čtvrtích, aby zde lidé mohli sportovat.