Michail Sokolov, bývalý aktivista ve štábu Alexeje Navalného v Udmurtsku, který před několika měsíci uprchl z Ruska, tvrdí, že před svým odchodem pracoval jako informátor Federální bezpečnostní služby.
Sokolov, který je v současné době v uprchlickém táboře v Nizozemsku, pro web Verstka řekl, že byl naverbován ještě předtím, než začal spolupracovat se štábem Navalného v roce 2016, kdy byl aktivistou různých opozičních struktur v Udmurtsku. Případ shrnují stránky Nastojaščeje Vremja. Sokolovovi bylo tehdy 19 let a snažil se vyhnout odvodu do armády. FSB mu nabídla spolupráci výměnou za možnost nesloužit.
„Byl jsem předvolán k vedoucímu vojenského odvodního oddělení. Odešel z kanceláře a nechal mě o samotě s nějakým mužem, který se představil jako důstojník FSB. Ukázal mi svůj průkaz totožnosti. Jeho příjmení bylo Tyulkin. Řekl: ‚Kámo, já vím, že se vyhýbáš armádě, a to jsou dva roky vězení. Můžeme ti však pomoci.‘ Dal mi list a požádal mě, abych podepsal papír, že chci dobrovolně spolupracovat,“ líčí Sokolov, jak nábor probíhal.
Kromě výhody, že nemusí do armády, dostával Sokolov 10 000 rublů měsíčně. Za to měl informovat zpravodajské důstojníky o plánovaných protestech, včetně těch, kterých se účastnil jen jeden člověk. (Takovým se v Rusku říká piket a policie proti nim zasahuje i v případě, že třeba nápis obsahuje jen jednoduché sdělení, jako třeba „Ne válce“.)
Nastojaščeje Vremja uvádí: „O rok později se Sokolov stal výkonným ředitelem Fondu právní podpory občanů, který je přidružen ke štábu Navalného. Aktivista měl FSB informovat o zdrojích financování organizace. Později se ‚zpronevěra‘, která byla ve fondu údajně odhalena, stala jednou z epizod trestního řízení ve věci podvodu, v jehož rámci byl Navalnyj odsouzen k dlouholetému trestu odnětí svobody.“
Podle aktivisty ho v roce 2019 „omrzela“ práce pro FSB a poté chtěl z Ruska odejít, ale byl zadržen na polsko-běloruské hranici. V roce 2021, poté co ruské úřady prohlásily ústředí Alexeje Navalného za „extremistickou organizaci“, pomohla FSB Sokolovovi přestěhovat se do Gruzie. Vypuknutí války bylo pro aktivistu podle jeho slov „poslední kapkou“. Odmítl pracovat pro FSB a uprchl do Nizozemska, kde chce získat politický azyl.
Alexej Navalnyj je nyní vězněn a soudy mu přidávají za různá vykonstruovaná obvinění další tresty. Řada jeho spolupracovníků už ze země odešla do exilu.