Ve stínu podivného autodafé by neměly zapadnout mnohem závažnější události, než nedůstojné exhibice hlavy státu. Na post ministra průmyslu a obchodu směřuje František Koníček, kontroverzní postava blízká Hradu, bývalý ministr v Rusnokově vládě a spojenec ruského gigantu Rosatom.
[ctete postid=“198720″ title=“Do vlády míří Zemanův sponzor Toman. Po krachu rodinné firmy zůstal dluh 600 milionů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Toman-Miroslav-385×230.jpeg“ excerpt=“ČSSD chce za nového ministra zemědělství Miroslava Tomana. Bývalý člen Rusnokovy “ permalink=“http://forum24.cz/do-vlady-miri-zemanuv-sponzor-toman-po-krachu-rodinne-firmy-zustal-dluh-600-milionu/“]198720[/ctete]
Podle několika nezávislých zdrojů dojde k výměně na postu ministra průmyslu a obchodu. Tomáše Hünera, pod nímž se křeslo kývalo už několik měsíců, má nahradit František Koníček. Bývalý ministr práce a sociálních věcí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka je favoritem šedé eminence Hradu Martina Nejedlého a údajně i ředitele energetického koncernu ČEZ Daniela Beneše.
Vstříc Hradu a komunistům
Pokud na tento deal premiér Andrej Babiš přistoupí, posílí v jeho vládě východní linie orientovaná na ruský byznys, což může být dáváno do souvislostí s uvažovanou dostavbou jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech. Určitě by uspokojil i ambice KSČM, která hodlá za určitých okolností tolerovat jeho vládu.
Komunisté s Hünerem projevili zásadní nespokojenost letos v lednu, kdy vyšlo najevo, že chce podepsat dodatek k memorandu s australskou společností EMH o budoucí těžbě lithia. Memorandum podepsal krátce před parlamentními volbami Hünerův předchůdce Jiří Havlíček (ČSSD), což vzápětí vyvolalo hysterické reakce zejména z řad KSČM a hnutí ANO kvůli údajné hrozbě „tunelování národního bohatství“.
Předseda KSČM Vojtěch Filip ministra napadl, že se pomátl. „Řekl jsem panu předsedovi Babišovi, že jsem proti dodatku. Pokud chce ministr Hüner dodatek skutečně podepsat, tak s hnutím ANO nemá cenu dál jednat,“ varoval výhrůžně.
Babiš sice celé memorandum následně označil za neplatné, nicméně Hüner nadále zůstal v nemilosti. Přesmyčka s Koníčkem by tak vyřešila i tento problém.
V dresu ANO a Nejedlého
František Koníček by ve vládě formálně zastupoval hnutí ANO, ale fakticky by hájil zájmy prezidenta Zemana a jeho okolí. Kromě krátkodobé expozice v Rusnokově vládě bez parlamentní důvěry neúspěšně kandidoval za prozemanovskou Stranu práv občanů v roce 2013. Dnes působí jako Babišův poradce a nyní nadešla jeho chvíle.
O obsazení postu ministra průmyslu a obchodu se mělo údajně jednat na schůzce prezidenta Zemana a premiéra Babiše za účasti ředitele ČEZ Beneše. Koníček má zřejmě navrch. O tom svědčí aktuální zpráva, že rezignoval na členství v dozorčích radách jeho firem zabývajících se podnikáním v energetice a průmyslu kvůli potenciálnímu střetu zájmů, kterému se stejně nevyhne.
Podnikání v daňových rájích
František Koníček, bývalý dlouholetý člen KSČ a později poslanec za ČSSD, se dostal do veřejného povědomí v době formování mimoparlamentní vlády Zemanových lobbistů, kamarádů a sponzorů.
Média se tehdy zajímala o jeho působení ve firmách, jejichž skuteční majitelé byli skryti za anonymními akciemi či firmami registrovanými v daňových rájích. Tyto firmy přitom údajně inkasovaly evropské dotace v desítkách milionů korun.
Organizace Transparency International v té době zjistila, že Koníček do července 2013 působil ve firmě Equity Brokers, většinově vlastněné z Kypru. I když ministr angažmá ve firmě ukončil, v dozorčí radě dále působily jeho žena a dcera.
Na otázky médií, zda své angažmá v anonymních firmách nevidí jako problém z hlediska střetu zájmů, reagoval podrážděně, že do toho nikomu nic není. „Chováte se jako hovado, to je celý. Na shledanou,“ rozloučil se. Do sestavy prezidentovy úrovně by zapadl dokonale.
Koníček dále v minulosti přiznal, že je držitelem anonymních akcií firmy Karlštejnská a. s., ale nezveřejnil, kdo ji skutečně ovládá. Podle zjištění deníku Insider působil v dalších společnostech sídlících v daňových rájích, konkrétně ve firmách ARPO a Armaturka Krnov. Z jejich vedení odstoupil měsíc předtím, než se stal ministrem v Rusnokově vládě, což až příliš nápadně připomíná jeho současné chování.
Aktivity na ruském trhu
Stejně závažné jako neprůhledné podnikání v daňových rájích, čemuž mimochodem premiér Andrej Babiš verbálně vyhlásil válku, jsou Koníčkovy aktivity na ruském trhu.
V červnu 2017 podepsali zástupci Aliance české energetiky a obří ruské státní společnosti Rosatom memorandum o spolupráci. Stalo se tak v rámci 9. ročníku Atomexpo 2017, které se každoročně koná v Moskvě. Mezi signatáři za alianci, sdružující firmy usilující o jaderné energetické zakázky u nás i v zahraničí, byl i člen jejího vedení František Koníček.
Jeho firmy podnikají zejména v energetice, a podílely se i na dodávkách armatur pro jaderné elektrárny Dukovany a Temelín s ruskými reaktory. A podpis memoranda se odehrál v době, kdy vláda hodlá rozhodnout o dostavbě jaderných reaktorů za stovky miliard korun. Favoritem je právě Rosatom, který tak získal náskok před ostatními zájemci z USA, Francie či Jižní Koreje.
Fatální střet zájmů
Koníčkova klíčová společnost I. B. C. Praha, za jejíž obchodní zájmy před rokem ve „svém“ ruském teritoriu lobboval Martin Nejedlý, je zakládajícím členem aliance. Jejím majitelem je firma Equity Brokers, většinově vlastněná Koníčkem. Obě zmíněné firmy mají buď přímo podíly, nebo těsně spolupracují s výše uvedenými společnostmi Armaturka Krnov a ARPO.
[ctete postid=“201800″ title=“Další střet zájmů. Agrofert sponzoruje akci pod záštitou Soudcovské unie“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Agrofert-Babiš-385×230.jpg“ excerpt=“Soudcovská unie zaštiťuje třídenní konferenci „Karlovarské právnické dny,“ na kterou “ permalink=“http://forum24.cz/dalsi-stret-zajmu-agrofert-sponzoruje-akci-pod-zastitou-soudcovske-unie/“]201800[/ctete]
Jak uvedl server iRozhlas, Armaturka Krnov ve svých referencích odkazuje na dodávky nejen pro ČEZ, ale i pro řadu energetických kolosů z Ruska či dalších postsovětských zemí. V posledních letech měl zakázky například od státní ruské firmy Rosněfť či Gazprom. Na stránkách Arpa se doslova uvádí, že „celý výrobní sortiment je certifikován pro dodávky do Ruské federace.“
Loni v listopadu František Koníček znovu cestoval do Moskvy v podnikatelské misi vedené prezidentem Milošem Zemanem. Kdyby bylo jen na Nejedlém, už tehdy by jej označil za svého „koně“ na post budoucího ministra průmyslu a obchodu. Z výše uvedených důvodů je jasné, proč. Je přitom úplně vedlejší, v jak fatálním by se octl střetu zájmů. To už je pro Babišovu vládu symptomatické.