Čínský zákon přikazuje všem firmám v čínských rukou spolupracovat s tamní vládou. To je velký problém pro americký Kongres, který to považuje za bezpečnostní riziko. Proto přijal loni v dubnu zákon, podle kterého musí čínská firma ByteDance prodat oblíbenou sociální síť TikTok jinému nečínskému majiteli. Pokud to neudělá, nebude ve Spojených státech dostupná. Termín byl stanoven na 19. ledna 2025. Firma se brání soudně, na její stranu se postavil i zvolený americký prezident Donald Trump. Soudci se ale nyní k žalobě postavili skepticky. Zdá se tedy, že nejspíše nevyhoví ani žádosti na odložení účinnosti zákona.
Před potenciálním nebezpečím aplikace TikTok varují tajné služby celého světa. Také český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost ji označil za hrozbu. Doporučil proto, aby byla blokována na všech telefonech veřejné správy, zejména těch využívajících kritickou infrastrukturu.
Administrativa prezidenta Joea Bidena šla ještě o krok dál. Kongres už v dubnu 2024 přijal zákon, kterým se snaží donutit čínskou společnost ByteDance, aby sociální síť prodala. Čas jí stanovil do 19. ledna 2025, tedy již za několik dní.
Důvodem k tomuto rozhodnutí je čínský zákon o národní zpravodajské službě. Ten byl přijat v roce 2017 a vyžaduje, aby všechny čínské organizace a občané spolupracovali s národními zpravodajskými službami a poskytovali jim potřebné informace. To se americkým, ale ani dalším úřadům nelíbí.
Firma se u amerických soudů dožaduje zrušení zákona o nuceném prodeji a tvrdí, že je protiústavní. Zdá se ale, že neuspěje.
Svoboda slova, nebo národní bezpečnost
Přes soudy nižších stupňů se žaloba čínské společnosti, ke které se připojili i někteří američtí uživatelé, dostala až k Nejvyššímu soudu USA. Ten se sešel v pátek 10. ledna. Původně se očekávalo, že rovnou vyhlásí i verdikt. To se zatím nestalo, ale média informují o tom, že soudci se zdají být nakloněni spíš podpoře zákazu TikToku.
Nejvyšší soud rozhoduje i pod tlakem zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zákon o nuceném prodeji původně podporoval. Před několika dny se ale obrátil na soud se žádostí, aby platnost zákona odložil. Chce prý získat prostor, aby našel „politické řešení“. Pro TikTok je problém, že Trump se ujme svých pravomocí 20. ledna, jenže zákon vstoupí v platnost už o den dříve.
„Je možné, že 20., 21. nebo 22. ledna budeme v úplně jiné situaci,“ snažil se v pátek u soudu argumentovat Noel Francisco, který zastupoval žalující stranu ByteDance a TikTok.
Hlavním dilematem soudců a také základem žaloby je to, zda by zákaz TikToku nebyl v rozporu se svobodou slova, zaručenou 1. dodatkem americké ústavy. Zároveň ale musí vzít v potaz i obavy o bezpečnost státu. „Máme zcela ignorovat skutečnost, že vaše mateřská firma se ve skutečnosti podílí na zpravodajské práci čínské vlády?“ ptal se platformy během projednávání předseda Nejvyššího soudu John Roberts. Ten je považován spíše za konzervativnějšího soudce. „Zdá se mi, že ignorujete hlavní obavu Kongresu, kterou byla čínská manipulace s obsahem a získávání a zneužívání dat,“ upozornil.
Slyšení nakonec trvalo asi dvě a půl hodiny. Na stranu Bidenovy administrativy se postavilo několik soudců. Podle agentury Reuters někteří z nich opakovaně vyjadřovali obavy před možností čínské vlády špehovat Američany a provádět skryté vlivové operace. „Kongres se nestará o to, co je na TikToku,“ cituje Reuters Robertse. „Neříká: ‚TikTok musí skončit.‘ Kongres říká, že Čína musí přestat kontrolovat TikTok,“ uvedl.
Liberální soudkyně Elena Kaganová s odkazem na ByteDance řekla Franciscovi, že zákon „je zaměřen pouze na tuto zahraniční korporaci, která nemá práva podle prvního dodatku“. Proto je podle ní nesmyslné dožadovat se v souvislosti se zákazem TikToku svobody slova.
Někteří soudci ovšem vyjádřili obavy právě z důsledků na zákon o svobodě projevu. Ochranu projevu považují soudci za vážnou věc. Během jednání bylo zdůrazněno, že TikTok shromažďuje data od domácí uživatelské základny 170 milionů Američanů, což je asi polovina americké populace. Konzervativní soudce Samuel Alito proto podle Reuters navrhl možnost vydat takzvaný administrativní odklad. Ten by dočasně pozastavil platnost zákona, dokud soudci nerozhodnou, jak postupovat. Tím by v podstatě soud splnil přání Trumpa. Američtí experti ovšem odhadují, že soud zákon pravděpodobně nezruší.
Zbraň proti americkým občanům
Generální prokurátorka Elizabeth Prelogarová, která obhajuje Bidenovu administrativu, vystoupila s tím, že čínská vládní kontrola TikToku představuje vážnou hrozbu pro americkou národní bezpečnost. Obrovské množství dat TikToku o jeho amerických uživatelích a jejich kontaktech, které ani nejsou uživateli, dává Číně mocný nástroj pro obtěžování, nábor a špionáž, prohlásila. Dodala, že čínská vláda „by mohla TikTok kdykoli použít jako zbraň, aby poškodila Spojené státy“.
Prokurátorka zdůraznila, že první dodatek nebrání Kongresu jednat na ochranu Američanů a jejich dat. „Škody na národní bezpečnosti vyplývají ze samotného faktu, že zahraniční protivník je schopen tajně manipulovat platformou k prosazování svých geopolitických cílů v jakékoli formě,“ upozornila soudce.