Poslední vývoj v oblasti nelegální imigrace do Evropy ukazuje, jak byla směšná kampaň Miloše Zemana před prezidentskou volbou na počátku tohoto roku. Před masovou imigrací totiž Českou republiku nebránil on, nýbrž společné úsilí zemí Evropské unie.
Evropská rada pod vedením polského předsedy Donalda Tuska informovala ve svém souhrnném materiálu o vývoji Evropské unie z 21.12., že se podařilo výrazně omezit imigrační nápor. Zatímco třeba v září 2015 přišlo do Evropy na 210 tisíc migrantů, tak o tři roky později v září 2018 to bylo již jen pár jednotek tisíc, které dokáže Evropa zvládnout bez větších problémů.
Ve zprávě se v kapitole Bezpečnější hranice uvádí:
„Poslední roky přinesly Evropské unii a jejím hranicím bezprecedentní tlak nelegální migrace a pašování lidí. Díky trvalé spolupráci evropských zemí se však podařilo dostat tuto situaci pod kontrolu. Nelegální vstupy na území EU klesly o více než 95% oproti krizovému roku 2015.
Z grafu je názorně vidět, že dohody vlády Spolkové republiky Německo s Tureckem, striktní odpor Maďarska i vojenská opatření Řecka vedly k minimalizaci nejfrekventovanější východní imigrační cesty. Do konce roku 2017 se podařilo omezit pohyb na střední cestě přes Itálii a nyní zůstává nejpostiženější oblastí západní trasa přes Ceutu do Španělska.
EU pokračovala v zasahování proti pašeráctví migrantů uvnitř i vně Evropské unie. Hlídky ve Středozemním moři a další operace EU pomáhají policejním orgánům ve třetích zemích kontrolovat a předcházet nelegální migraci. Evropská rada se navíc dohodla na řadě dalších opatření, která mají zintenzivnit boj proti pašerákům.
Rada také uvedla, že od roku 2015 zachránily operace Frontexu a jednotlivých zemí ve Středozemním moři životy více než 450 000 lidí.
Rada také konstatovala celkové zvýšení vojenské a obranné schopnosti Evropské unie díky lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací.