Spojené státy stály v pozadí dohody mezi Izraelem a Hamásem, které zprostředkoval Katar
Americký prezident se po odporném teroristickém útoku Hamásu na Izrael postavil jasně na stranu napadené země. Od začátku ale také izraelského premiéra Bejnamina Netanjahua nabádal k opatrnosti. V poslední době pak Netanjahu přišel s některými vyjádřeními, která americkou stranu mírně řečeno znepokojila. Například když prohlásil, že Izrael bude muset po vítězství nad Hamásem přímo, či nepřímo převzít správu nad pásmem Gazy. Washington by takový krok považoval za chybu. Pro Bidena je navíc pokračující izraelská operace proti Hamásu politickým rizikem. Po úvodním šoku, který vedl k vzedmutí solidarity s Izraelem, sílí především na levém křídle prezidentovy Demokratické strany volání po stabilním příměří. Není tedy divu, že Spojené státy na popud Kataru hrály v pět týdnů trvajících jednání velice aktivní roli.
Uzavírat příměří s teroristickou organizací, jakou je Hamás, je v principu dost špatná možnost. Z morálního hlediska proti tomu lze mít mnoho námitek, ale zároveň nelze říci, že by neexistovaly legitimní důvody, proč k takovému kroku nepřistoupit. Izraelským ozbrojeným složkám se od začátku operace nedařilo osvobozovat rukojmí. Může to být samozřejmě tím, že to nebyl jejich hlavní cíl, ale i v samotném Izraeli se to stávalo terčem čím dál častější kritiky. Především rodiny unesených se začaly vymezovat dosti nahlas. Pro příměří tak nakonec hlasovaly i krajně pravicové strany, které drží Netanjahua u moci, byť se k němu nadále vyjadřují kriticky.
Role Spojených států
Podle zpravodajského serveru France 24 probíhalo vyjednávání o příměří a výměně zajatců dlouhých pět týdnů. Americký prezident se ho účastnil denně a velice intenzivně. Mediaci zajistil Katar, který je také americkým spojencem. Pro Spojené státy je situace krajně obtížná, protože musejí zajistit, aby jeho rozhodná podpora Izraele nevedla k odcizení arabských spojenců v oblasti. Zároveň má Biden velký zájem na pokračování normalizace vztahů mezi Izraelem a arabskými zeměmi, která započala za jeho předchůdce. Příměří bylo kromě humanitárních důvodů důležité právě proto, aby bylo možné začít napravovat škody, které se Hamásu podařilo napáchat.
Je otázka, zda lze Hamás vojensky porazit….
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.