Psycholog Daniel Štrobl napsal temný scénář, jak by taky mohl vypadat „dočasný stav nouze“. Vychází z toho, co v této zemi víme o „dočasnosti“ a jaké mentální pochody se odehrávají v hlavách některých lidí, kteří tu vládnou.
Dne 12. března 2020. Vláda vyhlásila na 30 dní stav nouze. Premiér Andrej Babiš toto opatření zdůvodnil mimořádnými okolnostmi, které nastaly v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Česká republika má k dnešnímu dni 96 pacientů.
Dne 14. března 2020. Vláda zakázala vstup všem cizincům z rizikových oblastí. Na seznamu je 15 rizikových zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Dánsko a Belgie. Zastaven je i výdej víz a žádostí o krátkodobé i dlouhodobé pobyty v České republice. Do 15 rizikových zemí uvedených v seznamu mají zase od soboty zakázáno jezdit čeští občané. Seznam rizikových zemí se navíc může kdykoliv změnit. Od půlnoci také platí uzavření hranic až na vybrané přechody a zákaz vstupu cizincům. Od 6:00 platí zákaz provozu pro restaurace a pro obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren či drogerií, ale zavřené musí být i služby, jako jsou kadeřnické a kosmetické salony, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupci vlády také uvedli, že opatření ještě budou v následujících hodinách upřesňovat. Nakažených je 150 lidí.
Dne 16. března 2020. Cena roušek je až padesátinásobná. Vláda ubezpečuje všechna zdravotnická zařízení, že jich bude dost. Krajské a soukromé nemocnice však stále na jejich zavážku čekají. Nakažených je 192.
Dne 18. března 2020. Ministerstvo zdravotnictví nařizuje všem pracovníkům poskytujícím zdravotní a sociální péči nosit během výkonu své práce roušky. Dodržování tohoto nařízení bude kontrolováno vybranými úředníky MZ ČR a nedodržování bude pokutováno až do výše jednoho milionu korun. Mnohá zdravotnická zařízení však roušky stále nemají. Zdravotníci poskytují pomoc i přes rizika, která jim od MZ ČR hrozí. Premiér i ministr zdravotnictví na tiskové konferenci prohlásili, že roušek a respirátorů je dost a všichni, kdo je potřebují, je mají.
Dne 20. března 2020. Policie na pokyn ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) hlídkuje před restauracemi, kadeřnictvími a malými obchody, které neprodávají potraviny, zda dodržují zákaz provozu. V Humpolci byl zadržen majitel autoservisu, který tajně vyměnil zákazníkovi klínový řemen. Nakažených je již přes tři sta, ale skutečné číslo bude mnohem vyšší, neboť od začátku epidemie hygienické stanice nestíhají testovat všechny, kteří mají příznaky koronaviru.
Dne 25. března 2020. Vláda nařídila kontrolu publikovaných informací v tištěných i elektronických médiích. Chce tím předejít šíření poplašných zpráv. Pro tento účel ustanovila Komisi pro korektní zpravodajství. Ta bude dohlížet na to, zda některé médium nešíří zprávy, které by podkopávaly snahy vlády zvládnout stávající krizi. Do čela komise byl jmenován Jaroslav Plesl, dosavadní šéfredaktor MF Dnes. Televize a rozhlasové stanice musí vytvořit pozici korektora zpravodajství, který bude zodpovídat za korektní informace v daném médiu. Komise vedená Pleslem vydá v nejbližších dnech metodické pokyny pro tyto pracovníky.
Dne 26. března 2020. Otevřely se některé obchody. Povolení provozu bylo umožněno prodejcům domácích potřeb, oděvů a zemědělských produktů. Zavřeny nadále zůstávají zejména provozovny poskytovatelů služeb – kadeřnictví, kosmetické salóny, fitness a wellness centra a restaurace. Přibývá živnostníků, kteří ukončují svou činnost a hlásí se na úřadech práce. Hranice jsou nadále uzavřené.
Dne 10. dubna 2020. Poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD schválili návrh vlády na prodloužení stavu nouze. Opozice hovoří o nebezpečí diktatury.
Dne 15. dubna 2020. Ministr vnitra Hamáček (ČSSD) dal na návrh vlády pokyn k výstavbě dočasného ocelového plotu kolem hranic ČR. Na tiskové konferenci zdůvodnil tento krok premiér Babiš (ANO) tím, že je třeba ochránit naše občany před cizinci nakaženými koronavirem, a dále jako opatření proti migrační vlně, která hrozí na hranicích mezi Tureckem a Řeckem. Plot se začne prioritně stavět na naší jižní hranici, tedy s Rakouskem, a dále na hranici s Německem.
Dne 11. května 2020. Poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD schválili v noci po více než dvanáctihodinové rozpravě návrh vlády na prodloužení stavu nouze. Prohlasovat prodloužení nouzového stavu se podařilo i proto, že chyběli někteří poslanci. Policie již dříve zadržela Miroslava Kalouska, Vít Rakušan je po napadení neznámým útočníkem stále v nemocnici a Petr Fiala zůstal několik hodin uvězněn ve výtahu, neboť kdosi vypnul proud. Mnohým dalším poslancům, a to jak vládním, tak opozičním, kteří se stavěli k prodloužení nouzového stavu odmítavě, byla již dříve nařízena karanténa.
Dne 16. května 2020. Podle Českého statistického úřadu ukončilo v období od 12. března do 15. května 2020 svou živnost více než sto dvacet osm tisíc OSVČ. Jednalo se zejména o provozovatele služeb, restaurací a drobné řemeslníky. V některých obcích již nedostatek těchto profesí pociťují. Vláda přislíbila převzetí některých živností státem a jejich další provozování. Místní samosprávy dostaly pokyn k vytvoření odborů služeb na místních úřadech. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přislíbila uvolnit pro tyto odbory dvě miliardy korun ze státního rozpočtu. Premiér Babiš (ANO) nechápe, proč těmto odborům někteří komentátoři říkají posměšně „komunál“. Věří, že pod vedením státu a místních samospráv bude dostupnost i kvalita poskytovaných služeb lepší než v minulosti.
Dne 5. června 2020. Policie dnes zasahovala v redakci časopisu Reflex. Zabavila počítačové vybavení a předala šéfredaktorovi a některým dalším novinářům předvolání k podání vysvětlení na Policii ČR. Stalo se tak na základě upozornění šéfa Komise pro korektní zpravodajství Plesla. Včerejší číslo časopisu Reflex bylo věnované trvajícímu stavu nouze v ČR a možnému nástupu nedemokratických procesů v naší zemi. Po internetovém deníku Forum 24 a Info.cz je to již třetí velké médium, které se potýká se zásahy nově zřízené Komise pro korektní zpravodajství.
Dne 9. června 2020. Česko má již dvoustou oběť koronaviru. Epidemiolog Prymula však věří, že se nám boj s koronavirem daří zvládat, a chválí opatření vlády. V rozhovoru pro iDNES.cz doslova řekl: „Demokracie není pro takovéto situace vhodným státním uspořádáním. Podívejte se, kam to dopracovala Itálie. Musíme si vzít příklad z Číny, kde je již situace stabilizovaná.“
Dne 22. června 2020. Od 1. července si občané budou moci vyměnit své stávající pasy za nové. Platnost současných pasů vyprší 31. srpna 2020. Dosud ti, kteří chtěli vycestovat mimo území ČR, museli na hranicích při pasové kontrole předložit i doložku vydanou Ministerstvem vnitra. S novými pasy budou moci občané cestovat bez omezení. Kontroly na hranicích však zůstávají.
Dne 5. července 2020. Poté, co včera Parlament ČR schválil na návrh vlády trvání nouzového stavu až do odvolání, se objevily první pouliční nepokoje. Milion chvilek pro demokracii svolal shromáždění na Václavské náměstí. To bylo však v souladu se zákazem shromažďování více než třiceti osob rozehnáno pořádkovými silami Ministerstva vnitra. Organizátoři byli zadrženi policií. Více než padesát osob muselo být ošetřeno. Demonstrovalo se i v dalších městech – v Brně, Ostravě, Plzni či Českých Budějovicích. I tam byla k ukončení nezákonných shromáždění povolána policie. Ve večerních hodinách byl již v celé ČR klid.
Dne 18. července 2020. Na sociálních sítích si řada lidí stěžuje, že jim nebyl nový pas bez dalšího vysvětlení vydán. Přestože mají zaplacené dovolené často i v oblastech s minimálním nebo nulovým výskytem koronaviru, nemohou bez doložky či nového pasu vycestovat.
Dne 5. září 2020. Vláda vyzvala Čechy pobývající pracovně či studijně v zahraničí, aby se do konce roku vrátili, jinak jim bude odebráno české občanství.
Dne 27. září 2020. Na sociálních sítích se lidé svolávají na zítřejší demonstraci Za demokracii a propuštění předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře. Ten byl zadržen 5. července při nepovolené demonstraci na Václavském náměstí a následně odsouzen k výkonu trestu v trvání pěti let nepodmíněně. Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti vydalo prohlášení, v němž varuje státní zaměstnance, že pokud budou zadrženi při účasti na nepovolených demonstracích, bude jim ukončen pracovní poměr.
Dne 20. října 2020. Ministerstvo zdravotnictví uveřejnilo informaci, že v České republice aktuálně trpí nemocí Covid-19 28 312 lidí, a doporučilo vládě pokračovat v nouzovém stavu s cílem nadále brzdit šíření nákazy. Na sociálních sítích si lidé vyměňují informace o tom, že už dlouho neměli ve svém okolí nikoho nakaženého, a ptají se, kde ti nemocní jsou.
Dne 1. prosince 2020. Od začátku roku 2020 ukončilo svou činnost 32 internetových a 14 tištěných zpravodajských médií. Dominantním hegemonem zpravodajství v ČR jsou noviny, časopisy a internetové weby společnosti Mafra.
Dne 8. prosince 2020. Osm osob bylo včera v noci zadrženo v blízkosti Srní na Šumavě při pokusu o nelegální překročení státní hranice. V minulých dnech se naopak řadě lidí hranice překročit podařilo. Velitel pohraniční stráže k tomu řekl: „Lidé si stále nezvykli, že hranice jsou uzavřené. Těch případů přibývá. Pokud nám vláda nedá možnost použít při zadržení narušitelů střelnou zbraň, budeme nadále bezmocní.“
Dne 12. ledna 2021. Favoritem mimořádných voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je hnutí ANO s preferencemi překračujícími 45 %. Andrej Babiš (ANO) přislíbil ukončení nouzového stavu, pokud volby vyhraje. Dále řekl: „Pokud vyhrajeme volby, slibuji, že jako první zastavím naprosto chaotické řízení Ministerstva vnitra panem Hamáčkem. Nad koronavirem jsem zvítězil já a moji lidé navzdory neustálým snahám ČSSD a ministra vnitra mi moji práci ztěžovat.“
Dne 15. ledna 2021. Policie dnes zasahovala v ústředí ODS. Zabavila množství písemných dokumentů, propagačních materiálů i výpočetní techniky. Předseda strany Fiala to označil za státní zvůli. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan obžaloval Fialu z podvracení republiky a požádal Parlament o zbavení jeho imunity.
Dne 17. února 2021. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš požádal spolu se svou manželkou ve Švýcarsku o politický azyl. Je to již osmý politik této strany, který se rozhodl Českou republiku opustit.
Dne 14. března 2021. Mimořádné parlamentní volby vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše s celkovým ziskem 52 % odevzdaných hlasů. Některé zahraniční zpravodajské agentury označily volby za nedemokratické a zmanipulované. Andrej Babiš ve svém krátkém projevu poděkoval voličům a slíbil, že nyní konečně zajistí v celé zemi pořádek.
Autor je psycholog a psychoterapeut a autor knihy Psychologické aspekty zabití, která vyšla koncem minulého roku.