Zájem o očkování v České republice klesá. Šíření dezinformací i absence přesvědčovací kampaně zapříčinila pokles původního dobrého červnového zájmu. Vláda tento problém řeší spuštěním očkovacích míst bez registrace, trend úbytku však přetrvává. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka vláda nemá analýzu o odmítačích očkování. Někteří lékaři však mezitím musí vylévat vakcíny.
„Překonali jsme 100 000 naočkovaných. Dvakrát za sebou,“ chlubil se na konci května předseda vlády Andrej Babiš na svých sociálních sítích úspěchem, který však sliboval o dva měsíce dříve. Vláda tehdy nebyla schopna dodat dostatečné množství vakcín.
Dnes očkovací látky jsou, zájem o očkování však klesá. Na vině je zejména šíření dezinformací, které prohlubuje nedůvěru nerozhodnutých, ale i chybějící další fáze propagační kampaně, která by je k vakcinaci více přiblížila.
Zatímco minulý týden ve středu bylo v Česku vyočkováno 94 880 dávek, v tento středeční den to bylo 82 451. Ještě na začátku měsíce očkování přesahovalo 100 tisíc podaných dávek.
Stát tento propad vykryl spuštěním možnosti očkování ve specializovaných centrech bez registrace. Tento postup se osvědčil v zahraničí, sází na spontánní lidské rozhodnutí, většinou stačí počkat ve zhruba hodinové frontě. Momentálně takto fungují tři pobočky v Praze (na Hlavním nádraží, v OC Chodov a OC Nový Smíchov), dvě v Brně (v OC Olympia Brno a u Janáčkova divadla) a v Ostravě (OC Fórum Nová Karolina).
Jak je vidět na grafu, propad zájmu přinesl začátek prázdnin a opět ho následně zvedla avizovaná možnost očkování bez registrace. Jenže další alternativy, jak zájem o očkování vylepšit, stát nevyužil a i přes původní nárůst zájem z dlouhodobého hlediska tedy padá.
Za čtvrteční den dostalo podle dat systému Chytrá karanténa očkování bez registrace 2 713 lidí, což dělá 3,6 % z celkového množství vydaných dávek. Varianta je to podle veřejných dostupných dat oblíbená zejména pro skupiny mladší – mezi 20 a 29 lety. Na 44 procent si přišlo pro druhou dávku, kterou zde může dostat kdokoli 21 dní od té první.
Jenže zpátky k zpomalujícímu tempu očkování. Jeho závažnost spočívá v možném zpoždění dosažení kýžené kolektivní imunity, která by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla přijít v září. Tento cíl je momentálně oficiálně nastaven na 70 procentech očkovaných lidí. Vlivem delta mutace se však i toto číslo může zvednout a řada odborníků nutnost odhaduje na 80 až 90 procent podílu proočkovanosti.
Platforma z ČVUT Open Data Lab na základě výpočtů dat odhaduje, že pokud bychom dál vakcinovali průměrným tempem posledního týdne, k 70 % plné proočkovanosti dojde 11. 10. 2021. Odhadovaný termín se tak vlivem nižšího tempa posunul. Celou situaci však komplikuje i možný nedostatek zájemců o očkování, který v případě nečinnosti vlády může nastat už v polovině srpna.
Zachraňte vakcíny
Platforma také schraňuje data praktických lékařů o nevyužitých vakcínách, k nimž by se mohli případní zájemci přihlásit, aby zabránili zničení dávek. Na termín ve velkých očkovacích centrech se čeká týdny, praktici musí nevyužité ampulky vylévat, aby došlo k dodržení podmínek skladování.
Z toho důvodu je nemohou vracet a celá dávka tak propadne. Stačí jeden zrušený termín. Například vakcína Moderna je dodávána po nepraktickém množství sto kusů a v rozmrazené formě je nutné toto balení spotřebovat do měsíce. Někteří lékaři s tímto problémem bojují i tak, že obvolávají své pacienty a očkovací látky se pokouší udat aktivně skrze telefon.
„Nechci se nechat očkovat,“ říká 22 % Čechů. Hamáček chce zjistit, co jsou zač
Agentura Nielsen AdMosphere ve svém výzkumu zjistila, že neochota Čechů k očkování je zřejmá u 22 procent občanů, přičemž 10 procent zatím neví. Mezi nejčastější důvody, proč se neočkovat, uvádí nedůvěru ve vakcíny, možné nežádoucí účinky; zpochybňují i její dostatečnou otestovanost.
Stále neexistuje jednoduchá oficiální kampaň, která by se na dezinformace a konspirační teorie, jež lidi od očkování odrazují, důrazně zaměřovala. Dvě pětiny lidi podle tohoto výzkumu však řekly, že by je k očkování nepřesvědčilo vůbec nic. Do regionů, kde statistika stagnuje, by chtěl vicepremiér vyslat speciální očkovací autobus.
„Je možné, že jsou další ‚bloky‘ u lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat. Proto v pondělí na Radě vlády pro zdravotní rizika navrhnu, abychom udělali rychlý průzkum ve veřejnosti, zda není možnost, jak zvýšit procento proočkovanosti,“ řekl tento týden na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).