Americký senát požaduje po Pentagonu, aby přehodnotil své stanovisko k dodání bezpilotních letounů MQ-1C Gray Eagle Ukrajině. Podle Wall Street Journal zaslalo 16 senátorů americkému ministru obrany Lloydu Austinovi dopis s žádostí, aby Ukrajině útočné bezpilotní letouny Gray Eagle, které dokážou operovat ve vzduchu déle než 24 hodin, poskytl.
„MQ-1C poskytnou Ukrajině další smrtící sílu potřebnou k zničení ruských sil a znovuzískání okupovaného území,“ píše se v dopise, pod nímž je podepsána senátorka Joni Ernstová a další členové senátního výboru pro ozbrojené služby.
„Poskytnutí MQ-1C by znamenalo velkou eskalaci americké vojenské pomoci Kyjevu, protože drony mohou být vyzbrojeny silnými střelami Hellfire a mohou létat až 30 hodin. Bezpilotní letouny by daly Ukrajině schopnost zasahovat cíle i na ruském území,“ píšou senátoři. USA se stále bojí případných ukrajinských útoků na cíle na ruském území s výjimkou Krymu, který za ruské území ani po jeho anexi neuznávají.
V minulém týdnu informovalo CNN, že USA zvažují úpravu MQ-1C, aby došlo k výměně či úpravě některých součástek tak, aby nepředstavovaly riziko prozrazení technologických tajemství v případě, že by skončily po případném sestřelu v rukou Ruska. CNN uvedlo, že americká armáda o tom uvažuje, ale případné úpravy by nějakou dobu trvaly.
Vzhledem k tomu, že MQ-1C Gray Eagle je útočný dron, jeho nejdůležitější výhodou je, že může být vyzbrojen protitankovými střelami AGM-114 Hellfire. Kromě toho je schopen používat i přesně naváděné pumy GBU-44/B Viper Strike.
Poslední verze střely AGM-114 Hellfire s poloaktivním laserovým naváděním, které může být u některých verzí doplněno nebo zcela nahrazeno radarovou naváděcí hlavicí, má letový dosah 8 km.
MQ-1C Gray Eagle může být vyzbrojen také raketami vzduch-vzduch. Je schopen nést až 8 střel AIM-92 Stinger, které dokážou účinně ničit cíle, jako jsou vrtulníky, drony a v některých případech i letadla.
Maximální výška letu dronu Gray Eagle je necelých 9 kilometrů, což je mimořádně důležité pro vyhnutí se dosahu některých vojenských systémů nepřátelské protivzdušné obrany. Doba letu dronu v průměrné výšce 7500 metrů je 36 hodin.
Účinné zpravodajské schopnosti dronu poskytuje výkonná optická naváděcí stanice s televizí, termovizí a laserovými kanály. Do zvětšené „kapsy“ v přední části dronu byl umístěn speciální radar se syntetizovanou optikou, která umožňuje detekovat cíle na zemi i přes souvislou vrstvu mraků. Senzory Gray Eagle jsou tak přesné, že zvládnou skenovat a detekovat takové změny v terénu, jako jsou například stopy pneumatik, či dokonce stopy vojáků.
Dron je rovněž vybaven elektronickým systémem NERO, který je schopen přesně rušit radarové a komunikační systémy protivníka.
Odborníci poznamenávají, že případný výcvik ukrajinských operátorů dronů MQ-1C by trval přibližně měsíc. Gray Eagle v ukrajinských rukou by ozbrojeným silám umožnil najít i lodě ruské Černomořské flotily a zaútočit na ně.