Premiér Andrej Babiš na vlastní kůži poznal, jak funguje poměrný volební systém. Nikoli tak, že dostanete nejvíce hlasů, a tak automaticky vyhráváte, ale tak, že po hlasování nastává ještě jakési druhé kolo – dojednávání koalic. Po měsíci od volebního klání v Česku je jasno: hnutí ANO bylo v tomto „druhém kole“ poraženo.
Babiš, jeho spojenci v čele s prezidentem a jeho zaměstnanci z řad novinářů věc rádi prezentují tak, že ostatní strany obešly vítěze. Jenže to není žádné obcházení, je to normální vyjednávání, které do jisté míry kopíruje tendence v celostátní politice a které ukazuje, jak důležitý je koaliční potenciál. A ten Andrej Babiš nemá.
Hnutí ANO vysálo a zlikvidovalo ČSSD i KSČM. Ne že by nějak vadilo, že se těchto stran nakonec zbavíme. Ten, komu to ale vadit ve výsledku musí, je právě Babiš. Jiné spojence totiž nemá. Není to vinou „jen“ jeho osobních problémů a kauz. Je to mj. způsobeno i tím, jak ostatní strany často veřejně napadá, jak se obecně chová a také jak neschopné lidi má hnutí ANO ve svých řadách, protože velká většina z těch, kteří ve straně zůstávají i dnes, jsou jen kariéristé, kteří ještě pořád cítí příležitost. Rozhodně až na vzácné výjimky nechtějí v první řadě zlepšovat místo, kde žijí.
Po čtyřech týdnech došlo k dohodě v Plzeňském kraji. V radě usednou čtyři strany – ODS, TOP 09, STAN a Piráti. Podle Deníku by hejtmankou měla být Ilona Mauritzová z ODS. Jak sami jejich zástupci přiznávají, vyjednávání to nebylo jednoduché. Ale tak to v demokracii chodí. Jednoduché dohody nemívají dlouhého trvání. A nebo jsou výsledkem rozhodnutí jednoho samovládce, což je samo o sobě s demokracií v rozporu.
Hnutí ANO nebude mít hejtmana nejméně v šesti krajích, v nichž se na počet hlasů umístilo jako první. Je to lekce jak pro Babiše, tak i pro opoziční strany, které nyní poznaly, jak zásadní jsou před– i povolební koalice. A také už víme, že Babiš je porazitelný. On se totiž do jisté míry poráží sám. Stačí se podívat na mapu krajů.