Nedělní dohoda hejtmanů s vládou, z níž patrně vyplyne nový čtrnáctidenní nouzový stav, je podle některých politiků za hranou ústavy. Svou nespokojenost s nestandardním řešením vyjádřil v otevřeném dopise vládě Miloš Vystrčil. Předseda senátu upozornil na to, že vláda nesmí v tuto chvíli znovu vyhlásit nouzový stav. Bývalý šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek zase připomněl, že rozhodnutí sněmovny nejde nahradit jakousi domluvou.
Podle Vystrčila je jednání vlády protiústavní. „Zruší-li Poslanecká sněmovna nouzový stav anebo nerozhodne o jeho prodloužení, nesmí vláda bezprostředně rozhodnout o vyhlášení obdobného nouzového stavu dalšího. V takovém případě by se totiž kontrolní působnost Poslanecké sněmovny vyprázdnila,“ píše předseda horní komory parlamentu ve svém dopise.
„Zásadní rozhodnutí o trvání nouzového stavu by se tak v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti přesunulo do rukou vlády, která z nouzového stavu těží mimo jiné výrazným rozšířením toho, co vše může. Žádost hejtmanů vůli Poslanecké sněmovny ‚nepřebije‘,“ dodává Vystrčil.
Nesouhlasně se vyjádřil na twitteru i zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. „Sněmovna ve čtvrtek rozhodla o nouzovém stavu v rámci svých ústavních pravomocí. Toto rozhodnutí nelze nahradit jednáním kohokoliv s kýmkoliv. Rozklad ústavního pořádku nemůže posílit důvěru občanů ve stát. Naopak ji dále oslabí,“ myslí si bývalý lídr opoziční strany.
Sněmovna ve čtvrtek rozhodla o nouzovém stavu v rámci svých ústavních pravomocí. Toto rozhodnutí nelze nahradit jednáním kohokoliv s kýmkoliv. Rozklad ústavního pořádku nemůže posílit důvěru občanů ve stát. Naopak ji dále oslabí.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) February 14, 2021
S dohodou hejtmanů a vlády má problém i bývalý europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička. „Tak si jako krajský zastupitel říkám, kde ti hejtmani vzali zmocnění k tomu navrhnout vládě neústavní vyhlášení nouzového stavu,“ píše současný předseda hnutí Hlas.