Epidemiolog Rastislav Maďar prosazoval plošné nošení roušek. Ministerstvo zdravotnicví v posledním týdnu ale avizované nařízení, které má platit od 1. září, třikrát změnilo. A za to podle serveru Seznam Zprávy ponese odpovědnost právě Maďar a jeho tým, který bude nyní spadat pod hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.
Maďar na jednání, kde se o něm mluvilo, osobně nebyl. Hovořili o něm premiér Andrej Babiš, Rážová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a další, například Petr Šnajdárek, tvůrce chytré karantény. Ten Seznam Zprávám potvrdil, že Maďar prosazoval roušky plošně.
„Ano, je pravda, že kritika ze strany premiéra na pana Maďara padla. Vadilo mu, že činnost jeho skupiny není více propojená s Centrálním řídícím týmem,“ řekl Seznam Zprávám epidemiolog Roman Chlíbek. Maďarův tým má nyní spolupracovat s Centrálním řídícím týmem a spadat pod hlavní hygieničku.
Od září nebudou roušky povinné ve školách, obchodech, restauracích nebo například v kadeřnictvích. Lidé je budou muset nosit, jen když bude v regionu vyšší riziko nákazy nemocí COVID-19. Vojtěch ve čtvrtek jednal s Babišem, který ve středu uvedl, že se mu vydaná mimořádná opatření nelíbí a obsahují spoustu výjimek, kterým nerozumí. Vojtěch novinářům řekl, že se Babiš účastnil i pondělního jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. Na zasedání podle ministra panovala shoda s opatřeními proti koronaviru, která byla v pondělí oznámena a ve středu upřesněna. Dnešní změny nechápe Vojtěch jako svou porážku. „Situace se od pondělí vyvinula,“ podotkl.
Roušky ve školách budou od září povinné jen tehdy, pokud se zhorší situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí COVID-19. Další změnou je povinnost nosit roušky na vnitřních akcích až od hranice stovky lidí. Platit ale budou pro divadla, kina nebo kostely. Původně měly být povinné bez ohledu na počet návštěvníků. V restauracích měli původně lidé nosit roušku při pohybu po místnosti, ne při konzumaci. Povinné ale měly být pro personál.
Od 1. září tak bude nošení roušek povinné v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Nutné budou také u říjnových krajských a senátních voleb.
Opozice rychlé změny v pravidlech kritizuje. Podle šéfa ODS Petra Fialy by si Babiš s Vojtěchem měli přestat dělat z lidí blázny. Předseda Pirátů Ivan Bartoš míní, že vláda vyvolává v zemi chaos a dokazuje, že nemá ani po měsících urgencí žádný reálný plán v boji s COVID-19. Opoziční politici ale ocenili, že mezi zrušená opatření patří povinné nošení roušek ve společných prostorách škol.