Letošní volba šesti členů Rady České televize bude mít dohru. Slovo by měl dodržet Stanislav Berkovec, který rozeslal poslancům „manuál“ na úrovni kompra, koho do rady z pohledu ANO volit či nevolit. Slíbil, že dá funkci předsedy sněmovního volebního výboru k dispozici, jinak bude čelit návrhu na odvolání.
Nedávná volba tří členů Rady České televize ve druhém kole vzbudila emoce. Babišovsko-zemanovský blok výsledky pochopitelně vítá, protože v radě posílil. Demokratická opozice varuje před zásahy do už tak ohýbané veřejnoprávní televize, což je patrné hlavně v jejím vůči vládě historicky nebývale krotkém zpravodajství. Provládním oponentům to však zjevně nestačí a nadále tlačí na pilu.
Porušené dohody 4 : 2
K tomuto vývoji je potřeba uvést několik poznámek, které ve vzrušeném diskurzu málo zaznívají. Na jednu stranu platí, že výsledky tajné volby jsou legitimní. Vyhrála většinová sněmovní koalice ANO, ČSSD, KSČM, SPD a skupiny nezařazených přeběhlíků. Její půdorys mohou změnit jedině parlamentní volby.
Komplikovanější je to však s polemikou, zda tato volba proběhla „demokraticky“, jak argumentují její obhájci. To není tak jednoznačné, jelikož je nutné brát letošní volbu členů Rady ČT jako celek. Vládní koalice při ní porušila nepsanou předběžnou dohodu poměrného zastoupení parlamentních sil v radě čtyři ku dvěma, podobně jako je tomu při obsazování postů ve Sněmovně.
Kdyby byl tento poměr dodržen a byli zvoleni dva kandidáti podporovaní demokratickou opozicí, kteří ostatně dostali nejvíc hlasů v zužujícím výběru volebního výboru (Michal Klíma, Zdeněk Holý nebo Ivan Douda), nedošlo by k takovému vyhrocení situace. Výhrady, že opozice nemá co volbu kritizovat, jsou tedy liché a zavádějící.
Není také úplně podstatné, který spolek či instituce kandidáta do veřejnoprávních rad nominuje, ale kdo ho ve Sněmovně většinově podpoří. Proto překvapuje uspokojení České biskupské konference nad zvolením její nominantky Hany Lipovské parlamentními silami, které se netají odporem ke katolické církvi a hlasovaly pro protiústavní zdanění církevních restitucí.
Šarapatka vadí, Xaver nevadí
Ostatně u mediálně výrazně proponované Lipovské není jasné, jestli byla nakonec do rady zvolena ona, či její blízká spolupracovnice Jana Bobošíková. Někdejší kandidátka KSČM na prezidentku má dobrý důvod z minulosti vyřizovat si s Českou televizí osobní účty, což není nejlepší kvalifikace pro „odbornost“.
Bobošíková už začala úřadovat na vyhazovech „nepohodlných“ radních. Mezi nimi je na prvním místě Zdeněk Šarapatka, jenž se dostal do sporu i s členkou volebního výboru Barborou Kořanovou (ANO), která chce prosadit jeho odvolání. Vadí jí jeho publicistická činnost, což zjevně neplatí pro dalšího nového člena rady Xavera Veselého, jenž je typickým exponentem babišovsko-zemanovské mediální „smetánky“.
Pokud by byl Šarapatka skutečně Sněmovnou nakonec odvolán, znamenalo by to vítězství válcovací mašinérie 7 : 0 a situace by se nepochybně ještě více vyhrotila. Tento scénář přitom není nereálný, jelikož je součástí původního handlu, že za podporu kandidátů ANO získají jeden „čistý“ post v radě komunisté.
Berkovcova zpravodajská svodka
V této situaci by se ovšem nemělo zapomínat na exces Stanislava Berkovce, šéfa volebního výboru Poslanecké sněmovny, který se zabývá i kontrolou veřejnoprávních médií.
Dne 10. března zveřejnil web Info.cz dopis, který Berkovec rozeslal e-mailem na desítky adres z okruhu ANO, ale kupodivu ne všem poslancům klubu. Hodnotil v něm kandidáty do Rady ČT před finální volbou ve Sněmovně z hlediska jejich přínosu pro Babišovo hnutí. Tedy kdo „ano“, kdo určitě „ne“ a kdo neutrálně „možná“.
U Berkovcova lustračního materiálu zarazila míra jeho podrobnosti zacházející až do detailů osobního rázu, připomínající zpravodajskou svodku. Z jeho jasných favoritů prošli Roman Bradáč a Pavel Kysilka.
Bývalý ředitel zpravodajství České televize Bradáč podle této složky „nemá dobrý vztah s Petrem Dvořákem, nesouhlasí s podobou zpravodajství a publicistiky České televize. Je schopen pracovat v týmu. V Radě ČT nebude v žádném případě zastupovat zájmy Petra Dvořáka“.
Podobně pochvalně Berkovec komentoval známého ekonoma Kysilku. „Je pravděpodobné, že jeho zvolení do Rady ČT by bylo prezentováno jako dosazení člověka blízkého ANO,“ uvedl mimo jiné.
Další zvolený člen rady Jiří Šlégr je považovaný za člověka ČSSD (i proto ji nechal zbytek volby chladnou), zatímco Hana Lipovská, Lubomír Xaver Veselý a zaměstnanec Babišova mediálního domu Mafra Pavel Matocha byli zařazeni mezi „neutrální“ kandidáty.
Nabídnu funkci k dispozici
Berkovec se den poté v Poslanecké sněmovně za svoji dětinskou chybu omluvil. „Při nejbližší možné příležitosti nabídnu svou funkci předsedy volebního výboru k dispozici,“ slíbil tehdy.
„Standa udělal chybu a za chyby se platí. Je zajímavé, že já jsem ten e-mail nedostal. Ani mě moc nezajímalo, co v něm je, když se mi ho neobtěžoval poslat,“ komentoval Berkovcovu blamáž předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Rezignace bývalého moderátora pořadu Rady ptáka Loskutáka na TV Nova byla tehdy brána jako hotová věc. Ve sněmovních kuloárech už začala kolovat informace, že ho nahradí Aleš Juchelka, rovněž bývalý moderátor hudebního pořadu Medúza. S Berkovcovou prací totiž projevovala velkou nespokojenost i část poslanců ANO, zejména z volebního výboru.
Uplynuly tři měsíce a všechno je jinak. O tom, zda má Berkovec složit funkci, hlasoval poslanecký klub ANO a většinou 52 hlasů ho podržel. Jen devět přítomných poslanců hlasovalo proti. Faltýnek považuje věc za vyřízenou, ačkoli „hříšník“ slíbil, že dá funkci k dispozici na volebním výboru.
Za chyby se platí?
Berkovec by měl svoje slovo dodržet, což paradoxně očekává i jeho kolegyně Barbora Kořanová, která poskytla výhrůžný a poněkud zmatený rozhovor portálu iRozhlas. „Už jsem do médií říkala, že podpořím jeho odvolání. Byl to velmi nešťastný krok, že od něj unikl seznam do médií, a i to, že ho posílal,“ uvedla.
Bude mít patrně příležitost. Pokud na volebním výboru nerezignuje Berkovec sám, jak slíbil, navrhne jeho odvolání opozice. Podle zjištění deníku FORUM 24 je připravený předložit usnesení výboru v tomto směru Zbyněk Stanjura (ODS), který tuto alternativu avizoval už dřív.
Je zjevné, že vládní koalice při letošní volbě do Rady ČT zneužila atmosféry, kdy je veřejnost zaměstnána dopady epidemie koronaviru, což uvolňuje zábrany držitelů moci prosazovat svoje záměry silou. Nyní se také ukáže, zda platí Berkovcův veřejný slib, ale i Faltýnkův soud, že „za chyby se platí“. Nebo jestli jak kdy a jak pro koho.