Tým maďarského premiéra Viktora Orbána počítá s „usmířením“ mezi Spojenými státy a Ruskou federací a obnovením spolupráce bez ohledu na výsledek amerických prezidentských voleb. Během bezpečnostní konference GLOBSEC Forum 2024 v Praze to řekl blízký poradce maďarského premiéra Balázs Orbán.
I kdyby v listopadu v amerických prezidentských volbách zvítězila demokratická kandidátka Kamala Harrisová, Maďarsko na své politice „pravděpodobně nic nezmění“, odpověděl na otázku ukrajinského webu Ukrajinska pravda blízký poradce Viktora Orbána.
Budapešť podle něj zaujímá „realistický přístup“ k definování své politiky vůči Ukrajině, přestože čelí kritice ze strany ostatních evropských partnerů. „Jsme realisté a věříme, že to není naše válka. Chápu, že to může toto publikum šokovat, ale my tuto válku vidíme právě takto. To podporuje 80 až 90 procent Maďarů,“ dodal Balázs Orbán.
Podle webu vyjádřil také přesvědčení, že bez ohledu na to, kdo vyhraje volby ve Spojených státech, nová americká vláda obnoví spolupráci s Ruskem, aby Kreml netlačila ke spolupráci s Čínou. „Věřím, že dojde k dohodám mezi USA a Ruskem, a to společně s Evropou, ne bez nás,“ doplnil.
Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně vyjádřil své sympatie k Donaldu Trumpovi v americkém prezidentském klání. V červenci se Orbán setkal s Trumpem, aby s ním projednal „mírovou misi“ na Ukrajině. Předtím maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že pokud Donald Trump vyhraje americké prezidentské volby, „šance na mír“ na Ukrajině by se mohla zvýšit.
Trump opakovaně prohlásil, že hlavní prioritou v jeho druhém funkčním období bude rychlé vyjednání ukončení rusko-ukrajinské války. Na začátku května během projevu k voličům v New Jersey zopakoval, že rusko-ukrajinskou válku ukončí, jakmile usedne v Bílém domě.
Podle zdrojů amerického deníku The Washington Post chce válku na Ukrajině ukončit postoupením území Ruské federaci. Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi údajně řekl, že nehodlá finančně podporovat Ukrajinu, a je přesvědčen, že tak ukončí válku Ruska proti této zemi.
Od invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022 Maďarsko stále odmítá posílat Kyjevu zbraně a udržuje úzké, hlavně hospodářské vztahy s Moskvou. Budapešť 1. července převzala půlroční předsednictví v Radě EU a Orbán se záhy vydal do Kyjeva, Moskvy a Pekingu na cestu, kterou sám nazval „mírovou misí“. V EU si kvůli tomu vysloužil kritiku. Představitelé unie uvedli, že ke své cestě neměl mandát EU, a jednalo se tak o dvoustranná jednání.