Pozdě, ale přece. Německo našlo elegantní řešení sporu o uplatňování pseudoakademického titulu z tajné vysoké školy východoněmeckého Ministerstva státní bezpečnosti (Stasi) – hlavní tajné služby a rozvědky bývalého východního Německa. Napříště by jej měli používat jen se zkratkou Stasi.
Režimní doktorský titul ze zvláštního školení právníků se nepodařilo zpětně zrušit, a tak platí i 30 let od pádu berlínské zdi. Nový návrh ovšem předpokládá povinnost uvádět spolu s ním i zkratku názvu komunistické tajné policie.
Pokud Roland Jahn, šéf úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi, prosadí navrhovanou změnu, budou bývalí důstojníci Stasi s příslušným doktorským titulem moci tento svůj titul nadále používat jen s dovětkem „Stasi“. Vzhledem k tomu, že tento akademický titul nemůže být jeho nositelům kvůli smlouvě o znovusjednocení Německa odebrán, měli by mít alespoň povinnost uvádět k němu tento dodatek, vysvětluje bývalý východoněmecký disident Jahn. „Doktor Stasi – to už by bylo řádně transparentní,“ cituje ho deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zprávu DPA.
Disertační práce z předmětného speciálního výukového programu dotyčných režimních právníků byly doklady o sebedefinici východoněmecké tajné policie. „Doktorandi“ v nich pojednávají například o metodách rozkladu osobního života režimu nepohodlných lidí či o potírání opozice. „To je nepřijatelné, politici se tím musí zabývat,“ zdůraznil Jahn v rozhovoru pro Německou tiskovou agenturu (DPA).