Ačkoli poslanec Mikuláš Ferjenčík není favoritem víkendové volby nového šéfa Pirátů, on sám to nevzdává. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví například o tom, jak Andrej Babiš dehonestuje kritiku politické opozice, o mezistranických sporech s TOP 09 nebo snahách prezidenta Miloše Zemana působit před veřejností jako disident.
Nemáte občas pocit, že stranu trápí hodně vnitřních sporů, které řešíte navíc online? Stále myslíte, že bylo pirátské fórum dobrý nápad?
Schválně jsem si pročítal fórum několik let zpátky a mám pocit, že situace ve straně nikdy nebyla tak „sluníčková“. A co se týče fóra, tak jenom díky němu jsme vlastně vznikli. Šlo o komunikační nástroj, který umožnil, aby se lidi, kteří se neznali, dali dohromady. Takže se bavit o tom, jestli to byl dobrý nebo špatný nápad… Bez toho fóra bychom zkrátka neexistovali.
Ale upřímně, nepřemýšleli jste po výtkách ze strany opozice, že perete špinavé prádlo na veřejnosti, o jeho uzavření?
Spolu s Jakubem Michálkem jsem někdy před osmi devíti lety prosadil otevření toho fóra veřejnosti a díky tomu se nám podařilo do strany zapojit další stovky lidí a vyrůst. A je mi úplně jedno, co říká nějaká opozice. My takto fungujeme, jsme otevřená strana, a vůbec nechápu, proč by nám měl někdo radit, když jsme z opozičních stran jediní, kteří vyrostli od voleb.
Ale vámi zmiňovaný Jakub Michálek nepřímo radil například TOP 09, když říkal, že by se měla zbavit šéfa svého poslaneckého klubu Miroslava Kalouska. Bylo to podle vás správně? Jak těžké je ho ukočírovat z pozice vedoucího mediálního odboru? Kvůli tomu vznikl i podnět na vaše odvolání z pozice.
Myslím si, že nepotřebujeme vůbec kočírovat. Proč by nemohl říkat, že lidi, kteří byli na našem volebním autobuse, mají v politice skončit. (Před sněmovními volbami 2017 vyrazili Piráti po republice s “vězeňským autobusem“ pomalovaným symboly „kauz“ jejich politických protivníků, pozn. red.) Já to říkám taky.
Tak vy sám jste na Twitter napsal, že pan Kalousek funguje jako štít Andreje Babiše. V čem?
V tom, že je tak extrémně nepopulární a současně viditelný, že umožňuje Andreji Babišovi, aby dehonestoval veškerou kritiku opozice, když tvrdí, že tady proti němu zase Kalousek „zloděj zlodějská“ vede opět nějakou kampaň. A ve chvíli, kdy panu Kalouskovi nedůvěřuje asi sedmdesát procent lidí, tak to opozici samozřejmě diskredituje.
Pan premiér ale tvrdí o celé opozici, že nemá jiné téma než antibabiš. Nemůže to ale skutečně občas takto na veřejnosti působit? Nevybrali jste nyní zkrátka jen příklad pana Kalouska? Nemají na tom podíl všichni?
Jenže on je skutečně jediná postava v celé opozici, která je veřejností vnímána jako takto extrémně nepopulární. Když se podíváte na paní Adamovou (Markéta Pekarová Adamová je nová šéfka TOP 09, pozn. red.), tak ta je vnímaná relativně pozitivně. Ale pan Kalousek je úplně na chvostu a shazuje všechnu práci ostatních lidí, kteří se snaží nabídnout nějaký pozitivní program. A samozřejmě, když to má celé nálepku „Kalouskův antibabiš“, tak to nikdy nemůžu fungovat.
Avšak sama paní Adamová vás vyzvala, abyste nekádrovali jejich poslance. Nemůže tohle nyní tedy zhoršovat možnost další spolupráce opozice? Nevytváříte kouřovou clonu i pro kauzy Andreje Babiše?
Jestli bude pan Kalousek dále setrvávat na vysoké funkci předsedy klubu TOP 09 s přednostním právem, tak není pro Piráty reálně možné s topkou spolupracovat. Už kvůli tomu, že roky protizákonně podporoval hazard a myslíme si, že má v politice skončit, právě už jenom kvůli tomu, co dělal pro hazardní byznys v České republice. Takže svou politickou minulostí, především největšího advokáta hazardu ve své době, a současností, nejnepopulárnějšího politika opozice, blokuje šance hnutí ANO porazit.
Takže podle vás by TOP 09 neměla zaniknout, jak před Vánocemi opakoval pan Michálek, ale pouze se zbavit pana Kalouska?
Předně si myslím, že je nutné, aby se strany, které balancují okolo pěti procent, domluvily na společném postupu… Aby se neopakovala situace, kdy hnutí ANO dostane 29 procent a má 78 poslanců, zatímco KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ODS dostanou dohromady 28 procent a mají 48 poslanců. Jestli někdo nevidí, že je tohle obří průšvih, tak je asi slepý. Je nutné tenhle problém řešit, ale nejsem si úplně jistý, zda budou Piráti součástí řešení. Koneckonců jsou KDU-ČSL, STAN a TOP 09 ve stejné frakci v Evropském parlamentu, a tak je i nelogické, aby proti sobě kandidovali ve volbách.
Ale nemají opodstatněné obavy z toho, že by společně nepřekročili potřebou patnáctiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny?
To je asi na nich, jak vyřeší technikami toto spojení, aby jim nehrozilo to, že zmizí.
Na sociálních sítích jste se ptal svých sledujících na slabé stránky hnutí ANO, které vadí třeba i jeho voličům. Co jste zjistil?
Největší slabina hnutí ANO je, že nic nedělá. Přitom je potřeba řešit velká témata české společnosti, která je nutné posunout dopředu. Ať jde o reformu ekonomiky, prostřednictvím daňového systému, i pokusu reformy její struktury z montovny na mozkovnu. Dále udržitelnost sociálního systému s tím, že musíme udělat rozvoj terénních služeb, aby lidé mohli zůstat doma, i zdravotnictví, kdy je potřeba řešit, že půjde spousta doktorů do penze. A stejně tak musíme řešit i přístup k půdě a sucho, kde má hnutí ANO zpátečnické postoje.
Podle zkušenosti uplynulých dvou let ale zřejmě cítíte, že je obtížné prosazovat program z opozice. Nakonec byste se zřejmě museli s někým spojit. S kým si to nyní dovedete představit?
Nejdříve musíme získat co nejvíce hlasů ve volbách a současně je potřeba, aby hnutí ANO, KSČM, SPD a Trikolóra neměly většinu ve Sněmovně. To jsou dvě podmínky, aby mohli být Piráti ve vládě.
Nesnažíte se nyní kandidaturou svou a pana Vojtěcha Pikala především demonstrovat, že máte kromě pana Ivana Bartoše dostatek osobností a nejste stranou jednoho muže? Proč se chcete stát předsedou?
Myslím si, že je Ivan velmi dobrý volební lídr, ale současně bych rád prosazoval princip rotace ve vedení a umožňoval lidem, kteří tam jsou dlouho, aby měli nějaký nadhled, protože mohou být tou prací často pohlceni. Já sám kandiduji na rok. Zaprvé chci Pirátskou stranu upozornit na to, že musíme ve zmiňovaných tématech nabídnout alternativu pro voliče a přesvědčit je, že jsme schopní změny provést, a současně je potřeba zformulovat změny v těchto oblastech.
Máte vhled do vnitřního fungování strany. Co byste rád změnil? Kde vidíte vaše slabé stránky?
Kdybych měl říct jednu konkrétní slabinu, tak na počet komunálních zastupitelů a funkcí máme strašně málo členů. Každý třetí člen je někde volený politik. Podle mého názoru musíme do dalších voleb minimálně zdvojnásobit členskou základnu.
Vraťme se ještě ke Sněmovně. Nedávno jste mluvil při údajném blokování interpelace na paní Schillerovou ze strany Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o tom, že sociální demokracie hledá své dno. Slouží podle vás strana zájmům ANO? Proč myslíte, že setrvává ve vládě, když jí to ani podle průzkumů žádné výraznější politické body nepřináší?
Tehdy mě to skoro až lidsky zklamalo, když pan Zaorálek blábolil dvacet minut v kuse, aby nedošlo na další interpelaci. Dělá to sice častěji, ale tady mi to přišlo opravdu účelové. Celkově bych řekl, že když má člověk hypotéku na třicet let, tak se mu špatně odchází z práce. Takhle nyní působí sociální demokracie. Mají ix set milionů dluhů a stovky členů ve vysokých funkcích spojených s vládním angažmá, takže nechtějí tyto lidi připravit o práci. Takhle jednoduché to je.
Pro některé vládní zákony hlasovalo i Okamurovo SPD, o němž jste napsal: „Když poslouchám interpelace SPD, tak mám dojem, že se blíží apokalypsa. Zas na druhou stranu si člověk aspoň uvědomí, že může být i hůř.“ Je cílem hnutí vzbuzovat strach?
Myslím si, že jediným cílem je vydělat peníze. Pan Okamura našel určitou díru na politickém trhu a tu vyplnil. Kdyby dnes frčel liberalismus, tak mluví o solidaritě s uprchlíky s tím, že je potřeba pomáhat lidem v nouzi, a on jakožto Japonec ví, jaké to je být člověkem z cizí země, který se tady snaží integrovat. Je to byznys… Návratnost toho, že dáte dvacet milionů do kampaně a dostanete zpátky sto padesát milionů od státu, to žádný jiný nemá. Takže si tohle dobře spočítal a šel do toho. Následně prodával čelní místa na kandidátkách, kdy každý kandidát na lídra zaplatil sto tisíc, dvojka padesát, a pak nějak poskládal tu vstupní investici. Nyní bere svých dvě stě tisíc, jezdí ve státem placeném autě, dělá nějaké kšefty, do kterých nevidím, a je naprosto vysmátý. To je podle mě celý jeho politický příběh.
Podpory se mu dostává od hlavy státu Miloše Zemana, který v minulé prezidentské kampani rovněž vsadil na antimigrantskou notu. Myslíte, že to byl také pouze politický oportunismus?
Pan prezident se šel pomstít všem, kteří ho v roce 2003 zradili a znemožnili mu, aby se stal prezidentem parlamentní cestou. Takže udělal maximum pro to, aby se tím prezidentem přece jenom stal. A nyní neustále předstírá, že jde proti proudu, a spiklenecky mrká na lidi u televizních obrazovek: „Já vám tady říkám to, co si mainstream netroufá říct.“ A ve skutečnosti je tím mainstreamem televize Nova a Blesk, kde má naprosto výsadní postavení. Naopak ty seriózní noviny jsou ve skutečnosti okrajovou záležitostí, jak z hlediska počtu čtenářů, tak vlivu na výsledek voleb. Takže má fakticky právě on ty dominantní kanály a velmi dobře je ovládá, a pak se tváří jako disident, protože o něm Hospodářské noviny, které ve vší úctě nikdo nečte, špatně píší.
Myslíte, že ho může v příští volbě nahradit opět rodina Klausů?
Ve chvíli, kdy jste extrémně známý, máte velkou skupinu příznivců a stojí za vámi nejbohatší podnikatel v téhle zemi, tak máte poměrně dobrou výchozí pozici na to dělat úspěšnou volební kampaň. Ale co jsem slyšel, tak to pan Kellner vždycky hrál tak, aby nedával všechna vajíčka do jednoho košíčku, zajišťuje si podporu napříč politickým spektrem.