Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu zamítl stížnost Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) kvůli počítání preferenčních hlasů, našel ale v záznamech některých volebních komisí chyby, a tak navrhuje úpravu formulářů. Šojdrová uznala, že verdikt respektuje a bere dané výsledky jako definitivní, přičemž 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek prohlásil, že pouze jeden mandát pro Lidovce se nedá považovat za úspěch.
Bývalá europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) obhajovala ve volbách do Evropského parlamentu svůj mandát z 9. místa kandidátky koalice SPOLU, přičemž neuspěla a zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09), který kandidoval z místa 6., kvůli možným chybám v počítání preferenčních hlasů.
„Jsem soudem potvrzený europoslanec. Kdo jste to sledovali, víte, že paní Michaela Šojdrová měla pochybnosti kolem sčítání preferenčních hlasů,“ uvedl k verdiktu europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Pro Šojdrovou má podle svých slov pochopení, jelikož byly výsledky mezi nimi opravdu těsné a je podle něj dobře, že to NSS přepočítal a rozptýlily se pochybnosti.
Kolář dodal, že pozitivem rozhodnutí je potvrzení toho, že máme v České republice nezávislé soudy. „To je skvělá zpráva pro všechny. Žádná nová totalita a omezování práv se nekoná,“ uvedl s tím, že zda máme opravdu tak super volby, jak se navzájem utvrzujeme, je na další debatu. „Dokud budou volební komisaři počítat hlasy jako vrchní piva v hospodě, máme problém,“ podotkl.
Podle původně publikovaných výsledků eurovoleb měl Kolář 31 623 preferenčních hlasů, Šojdrová 32 447. Původně jen 616 preferenčních hlasů chybělo Šojdrové k tomu, aby mandát v Evropském parlamentu podruhé obhájila.
„Nejvyšší správní soud výsledky voleb přepočítal a jsem ráda, že NSS tímto přepočtem i následným verdiktem potvrdil nejenom objektivitu voleb, ale i přepočty preferenční hlasy, které voliči jednotlivým kandidátům stran na společné kandidátce SPOLU do voleb do Evropského parlamentu přidělili,“ vyjádřila se Šojdrová, přičemž zdůraznila, že informace, které prezentoval NSS, respektuje a bere dané výsledky jako definitivní. Na závěr dodala, že ve své práci nekončí a nadále se hodlá věnovat tématům, kterým se věnovala v europarlamentu.
1. místopředseda Lidovců Jan Bartošek se v souvislosti se zamítnutím stížnosti Michaely Šojdrové vyjádřil, že je mu výsledek velmi líto. „Jeden mandát do eurovoleb pro Lidovce není možné považovat za úspěch. Plánovali jsme, že budeme mít dva mandáty. Je mi velmi líto, že Michaela Šojdrová přes přepočítávání hlasů neuspěla, stejně jako František Talíř,“ řekl pro deník FORUM 24.
Celkově bere Bartošek výsledky eurovoleb ale také jako jasný vzkaz v rámci koalice SPOLU. „Lidově řečeno to byla plichta, ale musíme získat zpět podporu voličů, kteří nás volili v posledních parlamentních volbách, musíme je přesvědčit o tom, že jsme ta správná volba, o čemž jsem přesvědčený, protože na druhé straně je k výběru nejsilnější opoziční strana hnutí ANO,“ prohlásil s tím, že ANO v současné době na půdě Evropského parlamentu dělá koalice se stranami, které vyloženě poškozují zájmy občanů České republiky i Evropy.
Všechny přednostní hlasy byly přičteny Filipu Bendovi
Soud si nejprve vyžádal volební dokumentaci ze tří volebních okrsků Zlínského kraje, a to ze Lhoty na Zlínsku, Uherského Brodu na Uherskohradišťsku a Horní Lidče na Vsetínsku. Podle soudce NSS Ivo Pospíšila tam volební senát našel pochybení ve sčítání preferenčních hlasů. „Ve všech třech zkoumaných okrscích Nejvyšší správní soud zjistil, že všechny přednostní hlasy, které ve vyhlášených výsledcích voleb byly přičteny kandidátovi Mgr. Filipu Bendovi, ve skutečnosti patřily navrhovatelce,“ vysvětlil Pospíšil s tím, že šlo téměř o sto preferenčních hlasů.
Na základě toho volební senát přistoupil k ověření přednostních hlasů v dalších 97 volebních okrscích, a to například ve Zlínském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském nebo Královéhradeckém kraji. Tam už se pochybení volebních okrsků v takové míře nepotvrdila. Volební koalice SPOLU v nich získala o deset hlasů více oproti zveřejněným volebním výsledkům. Kolář získal o jeden přednostní hlas méně, Benda o 56 přednostních hlasů méně, zatímco Šojdrová o 99 přednostních hlasů více. Šojdrová přitom očekávala o několik set hlasů více.
„Nejvyšší správní soud tedy určité nedostatky zjistil. Přesto dospěl k závěru, že se navrhovatelkou předložené hypotézy nepotvrdily a indicie zpochybňující výsledek voleb v rozsahu, který by vedl k dalšímu přezkumu, tak vyhasla,“ uvedl Pospíšil. V ČR je více než 14 000 okrsků.
Dvě příčiny pochybení
Pochybení volební senát vidí ve dvou příčinách. První se podle Pospíšila týkalo počítání přednostních hlasů na pomocném sčítacím archu. Má podobu tabulky, která nese na jednotlivých řádcích jména kandidátů. Členové okrskových volebních komisí sice správně přidali přednostní hlasy v těchto arších navrhovatelce, nicméně následně jejich součet uvedli o řádek výš, tedy před Bendovo jméno.
Druhé pochybení spočívalo v uvedení správně sečtených přednostních hlasů pro navrhovatelku ve formuláři „Výsledky hlasování pro politické strany, politická hnutí a koalice ve volebním okrsku“, opět ve prospěch Bendy.
V obou případech jde podle Pospíšila o situace, jimž lze do budoucna předejít, nebo alespoň jejich riziko snížit. V případě archu přichází v úvahu například vizuální odlišení řádků tabulky. U formuláře lze zase uvažovat o uvádění jmen kandidátů spolu s jejich čísly.