Více než 460 novinářů z francouzského deníku Le Monde žádá po podnikatelích, kteří drží rozhodující vlastnické podíly ve vydavatelství listu, aby jim garantovali, že i nadále budou moci svobodně a nezávisle publikovat. Má k tomu přispět dohoda o právu schvalovacím, tedy o možnosti části novinářů a zaměstnanců ze skupiny Pôle d’indépendance schvalovat kapitálový vstup velkých akcionářů. Pochybnosti totiž vyvolal český miliardář Daniel Křetínský, který je jedním z hlavních akcionářů listu. Přinášíme celé znění textu nazvaného „My, novináři Le Monde“.
Le Monde stojí na křižovatce. Poprvé v historii by mohl být donucen přijmout nového akcionáře, aniž by to bylo konzultováno s novináři. V sázce je naše redakční svoboda.
V minulém roce jsme s extrémním znepokojením sledovali první významnou změnu ve vlastnictví naší skupiny od doby, kdy ji v roce 2010 získali soukromí investoři (Pierre Bergé, Xavier Niel a Matthieu Pigasse). V říjnu 2018 jsme se dozvěděli o prodeji 49 % akcií Matthieu Pigasse průmyslníkovi Danielu Křetínskému. Skupina Pôle d’indépendance, menšinový akcionář sdružující novináře, zaměstnance, čtenáře a zakladatele, nebyl o tomto kroku informován.
Tato informace vzbudila obavy. Následně se 25. října 2018 Matthieu Pigasse a Xavier Niel, dva hlavní akcionáři od roku 2017, kdy zemřel Pierre Bergé, písemně dohodli, že Pôle d’indépendance získá právo schvalovací. Takové ustanovení by Pôle d’indépendance umožnilo právo schválit nebo zamítnout vstup nového akcionáře s kontrolními právy. Rovněž se zavázali, že do doby, než schvalovací právo bude foromalizováno, nedojde k žádnému pohybu kapitálu.
Po roce intenzivních jednání toto právo stále ještě nebylo podepsáno. Loni v létě se naše obavy zvýšily se začátkem exkluzivních jednání pana Pigasse a pana Křetínského o koupi akcií španělské skupiny Prisa, dalšího menšinového akcionáře Le Monde.
V úterý 3. září proto Pôle d’indépendance požádala, aby Xavier Niel a Matthieu Pigasse splnili svůj slib, zaručili naši nezávislost a udělili nám právo schvalovací do 17. září. Xavier Niel tak učinil v pondělí 9. září.
Morální sliby
My, novináři, očekáváme, že Matthieu Pigasse učiní totéž. Také jeho nového spolupracovníka Daniela Křetínského žádáme, aby se připojil k podpisu této dohody. V souladu s morálními sliby, které během svého života Pierre Bergé dal Le Monde a které nikdy nezpochybnil, žádáme také jeho dědice Madisona Coxe, aby přidal svůj podpis.
Toto právo na schválení nových ovládajících akcionářů je nezbytným dokumentem k dokončení a k posílení křehkého mechanismu, který chrání naši práci. Bez této právní záruky by mohla být ohrožena jedinečná situace Le Monde ve francouzském tisku: naši společnost by mohl koupit nový akcionář, který by mohl pošlapat kontrolní mechanismy a rovnováhu mezi redakcí a majiteli, které jsme budovali posledních deset let.
Tento postup je jednoduchý. Jedná se o vytvoření právní formy pro ducha vztahu, který vznikl v roce 2010, když byly noviny prodány – s pány Bergém, Nielem a Pigassem, které jsme vybrali hlasováním.
Od té doby neexistovala žádná výjimka z pravidla oddělení kapitálu a novinářů. Tato „trojice“ akcionářů dodržovala své závazky. Poskytli prostředky pro náš rozvoj při respektování redakční nezávislosti různých publikací naší skupiny (Le Monde, Télérama, Courrier International, La Vie…).
Nepodlehli pokušení, které znamenají nekvalitní zprávy a snižování počtu zaměstnanců. Redakční personál Le Monde neztratil duši ani podstatu. Zprávy nikdy nebyly považovány za pouhý produkt nebo zdroj zisku. Za posledních deset let se počet novinářů zvýšil na 450 osob.
Když jsme v roce 2010 ztratili ekonomickou kontrolu nad naší společností, jako novináři jsme neopustili naši kulturu nezávislosti. Propracovali jsme se k ní pětasedmdesáti lety opravdu nabité historie. Nevzdali jsme se naší schopnosti bránit kolektivně naše zásady a hodnoty. Zachovali jsme si plnou kontrolu nad našimi texty a obrázky. Tato svoboda, chráněná před jakoukoli formou zásahu nebo vlivu, nám umožnila zveřejňovat příběhy a investigaci, která čelila politickým i ekonomickým silám ve Francii a v zahraničí.
Naše nejcennější aktiva
Toto jsou naše nejcennější aktiva. Jakákoli podstatná změna držitelů kapitálu, kterou by zaměstnanci neschválili, by ohrozila vztah s našimi akcionáři, který jsme budovali deset let. To by vrhlo stín na hodnotu žurnalistiky v Le Monde a zhoršilo by to důvěru našich čtenářů.
Naproti tomu by udělení práva schvalovacího novými hlavními akcionáři posílilo naši nezávislost. Nyní, když Xavier Niel dodržel svůj závazek, očekáváme, že Matthieu Pigasse a Daniel Křetínský udělají totéž.
Je to příležitost, aby pan Křetínský ze slov udělal činy a prokázal svou „touhu podporovat tradiční žurnalistiku“ a „prosazovat demokracii“, jak uvedl v Paříži 5. září.
Podpis práva schvalovacího je předpokladem pro zahájení diskusí o skutečných úmyslech pana Křetínského. Byla by to také první známka toho, že tento průmyslník chápe specifickou identitu skupiny.
My, novináři Le Monde, jsme odhodláni bránit naši nezávislost, a tak si zachovat náš důvěrný vztah s našimi čtenáři.
Text vyšel ve francouzském Le Monde. Podle sobotních Financial Times Křetínský smlouvu s novináři podepsat nechce.