V Česku žijící Ukrajinci nesou s nelibostí proruské agitky k bojům na Ukrajině, které publikuje holdingový deník Mladá fronta DNES. Situace už došla tak daleko, že jeho šéfredaktorovi Jaroslavu Pleslovi poslal včera ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis následující dopis:
Vážený pane šéfredaktore,
velice oceňujeme mnohaletou spolupráci mezi Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR a Vašimi novinami, jedněmi z nejčtenějších v České republice. Samozřejmě si vážíme svobody projevu a práva každého média samostatně určovat redakční politiku.
Nicméně jsme si nemohli nevšimnout určité negativní tendence, která se v poslední době ve vašem médiu ve vztahu k Ukrajině objevuje. Tato skutečnost překvapuje a zaráží nejen nás, ale hlavně Ukrajince žijící v Česku, od nichž pravidelně dostáváme zprávy, že jsou znepokojeni obsahem článků v Mladé frontě DNES, jež jednostranně černě vykreslují situaci v jejich domovině.
Už v roce 2017 jsem byl donucen obrátit se na redakci kvůli článkům zvláštního zpravodaje Adama Hájka, jehož tři obsáhlé reportáže z Doněcku oplývaly romantizujícím líčením a glorifikací zločinců, kteří okupují část ukrajinského území a miliony Ukrajinců si vzali jako rukojmí. Reportér Hájek se navíc na okupovanou část ukrajinského Donbasu dostal s hrubým porušením ukrajinských zákonů. Před měsícem jsem pak redakci upozornil na fakt, že jako součást infografiky zveřejnila mapu, na níž Krym nebyl vyobrazen jako součást území Ukrajiny, což je v rozporu s mezinárodním právem.
Avšak největší pobouření v Česku žijících Ukrajinců vyvolaly dva krátce po sobě zveřejněné rozhovory, jež Mf DNES otiskla na celou tiskovou stranu (Mf DNES, čtvrtek, 27. února 2019, rubrika Rozhovor, str. 6 a Mf DNES, pondělí, 16. března 2019, rubrika Rozhovor, str. 16).
Jako první vyšel rozhovor s paní Olenou Bondarenko, zástupkyní tvrdého jádra z okolí uprchlého ukrajinského exprezidenta Janukovyče, která zcela nepokrytě šíří lži a manipulace ohledně tragických událostí v Kyjevě v období zimy 2013–2014, na nichž se jako poslankyně tehdejší vládní Strany regionů minimálně nepřímo podílela. Celý rozhovor s paní Bondarenko přímo přetéká nepodloženými informacemi, jako jsou tvrzení o černých seznamech, tajných věznicích, zvýšení ceny plynu o 1200 procent a další snadno vyvratitelné nesmysly a lži.
Následoval rozhovor s paní Dagmar Martinkovou (MF Dnes, pondělí, 16. března 2019, rubrika Rozhovor, str. 16), která situaci na Ukrajině rovněž popisuje pouze černě. Pravidelně komunikuji s volyňskými Čechy žijícími na Ukrajině, stejně jako jsem v kontaktu se svými krajany z mnoha měst naší země, a kritická vyjádření paní Martinkové by je urazila a ohradili by se proti nim.
Uveřejnění hned dvou interview v takto krátké době s lidmi, kteří vidí Ukrajinu výhradně v negativním světle, výrazně zkresluje obraz naší země v očích čtenářů dostávajících informace o aktuálním dění ve světě jen z vašeho média. Jsem velice překvapen, že respektovaný český deník, jakým bezesporu Mladá fronta DNES byla a je, zvolil strategii informovat o Ukrajině jen negativně – nebo nijak.
Jsem si velmi dobře vědom, že redakce nenese zodpovědnost za výpovědi dotazovaných, avšak samotný výběr respondenta je plně v její režii. Ocenil bych proto objektivnější přístup k Ukrajině. Chci podotknout, že i když se Ukrajina jako každá jiná země potýká se svými vlastními problémy, lze v ní nalézt i řadu pozitivních tendencí, které by zasloužily pozornost vašich čtenářů. Byl bych velice rád, kdyby se ve Vašem médiu našel prostor i pro jiný pohled, který situaci na Ukrajině vidí barevně, nikoliv černobíle, a rovněž z jiného, pozitivního úhlu pohledu.
Velvyslanec Ukrajiny v České republice
Jevhen Perebyjnis