![Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/686112/profimedia-0784617631-e1708419722736-1440x810-c.jpg)
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) věří tomu, že iniciativa, díky které Česko získalo dokumenty z diplomatických archivů Francie, Spojených států amerických a Velké Británie, pomůže k objasnění smrti někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Uvedl to ministrův mluvčí Daniel Drake. Pracovníci ministerstva dnes umožnili novinářům některé dokumenty zhlédnout.
Policie znovu otevřela případ úmrtí někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Zemřel v noci na 10. března 1948, podle dobové verze spáchal sebevraždu. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který je útvarem Policie ČR, má ale nyní podezření na vraždu. Důvodem jsou právě nově získané dokumenty. Archiválie získalo ministerstvo zahraničí loni v srpnu, informoval o tom tehdy server Aktuálně.cz.
“Mohu potvrdit, že Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR si od nás vyžádal dokumenty, které nám zaslali partneři z Francie, Británie a USA. Policie si je osobně prostudovala v Černínském paláci před Vánoci,“ uvedl Lipavský. Poděkoval partnerům za vyslyšení prosby o nahlédnutí do jejich archivů, velkou zásluhu na iniciativě měl podle něj poslanec Pavel Žáček (ODS). „Věřím, že naše iniciativa pomůže k objasnění smrti mého předchůdce,“ dodal Lipavský.
Zatímco například Francie poslala zejména kopie běžných diplomatických depeší, v amerických archiváliích se nalezla výpověď Masarykova komorníka Bohumila Příhody, jež se liší od výpovědi zapsané v tehdejším československém vyšetřovacím spisu. Z dokumentu vyplývá, že Masaryk měl před smrtí prudkou hádku s třemi muži.
„Tohle pro vás neudělám. Podepíšu všechno, ale tohle ne. Udělám všechno, ale tohle se stane jen přes mou mrtvolu!“ křičel údajně Jan Masaryk večer 9. března 1948. Kdo byla trojice mužů, na které údajně tehdejší šéf diplomacie křičel, záznam neuvádí. Lze také jen hádat, co odmítal podepsat.
Britská tajná služba údajně zase pracovala s poznatkem, podle něhož Masaryk dostal injekci prudce jedovatého kyanidu, a poté byl z okna vyhozen, napsal dříve server Aktuálně.cz. „V jedné výpovědi se uvádí, že tam je podezření, že tam je stopa po vpichu kyanidové injekce,“ potvrdil dnes Ivan Dubovický z odboru komunikace ministerstva zahraničí.
„Problém je, když si pročítáte dokumenty, že je tam řada nesrovnalostí i časových, i dokonce o celé dny,“ uvedl Dubovický. O archiválie podle něj mají velký zájem historikové. „Spíš teď čekáme, co nám který historik přinese na základě některých těch výpovědí. Myslím, že tam není žádný nějaký jednoznačný důkaz pro tu či onu verzi. Je to zase spíš takové, že to potvrdí některou verzi, hypotézu víc, některou méně,“ dodal.
První poválečný ministr zahraničí zemřel po pádu z okna svého služebního bytu v Černínském paláci. Co se v bytě stalo, je tématem řady spekulací. Na rozdíl od dobové verze se například vyšetřování z let 2001 až 2003 přiklonilo k názoru, že Masaryk byl zavražděn. Jeho smrtí se později zabývaly desítky odborníků a bylo vedeno několik vyšetřování. Žádné z nich nedokázalo zcela vyvrátit některou z verzí – sebevražda, vražda či nešťastná náhoda. Naposledy kriminalisté případ odložili v březnu 2021, kdy ÚDV vyšetřování uzavřel, aniž došel k jednoznačnému závěru.