
Dominik Feri FOTO: Pavel Hofman
FOTO: Pavel Hofman
Výrazná tvář TOP 09 vsadila v kampani na mladé voliče a sázka se vyplatila, díky jejich kroužkům se Dominik Feri stal historicky nejmladším poslancem. V rozhovoru pro deník FORUM 24 bilancuje důvody, proč jeho strana jen těsně překonala pětiprocentní hranici pro vstup do poslanecké sněmovny. Jak by měla strana pokračovat dál s novým předsedou, jehož volba stranu v listopadu čeká? A jaká práce ho ve sněmovně čeká?
Těsně po volbách jste výsledek TOP 09 označil za prohru. Jaké jsou podle vás důvody této porážky?
Na úvod je potřeba si uvědomit, že když se sečtou volební výsledky topky a starostů, tak výsledek není o tolik horší než při spolupráci v roce 2013. Snížil se jen asi o procento. Tato informace naznačuje, že dělení stran nedává smysl, a že když strany nespolupracují, tak je to problematické.
Ale abych se dostal k otázce, problém topky je dlouhodobě nízká podpora v regionech. Ukazuje to i mapa výsledků, podle níž jsme v Praze relativně silnou stranou, ale v regionech máme nižší podporu, a to nejen v těch stigmatizovaných, ale ve všech. Souvisí to s naším programovým vymezením a tím, jak je strana vnímaná — že jsme pro voliče ze střední a vyšší střední třídy, s vyšším vzděláním a podobně. Což ale neznamená, že jsme elitářská strana. Naznačuje to směr, kam bychom měli upnout svou pozornost a snažit se oslovovat i jiné skupiny, které si teď myslí, že pro ně topka nic neudělá, i když by teoreticky mohla.
Problém je, že v regionech nemáme lidi, což znamená, že nepostavíme kandidátku do komunálních voleb, a když nemáme lidi v komunálu, tak nevznikají noví politici. To budeme muset začít okamžitě řešit. Počítám s tím, že po Novém roce budu hodně jezdit po regionech a budu pořádat besedy, ale zároveň hledat i zajímavé lidi na kandidátky TOP 09. Komunální volby se budou velmi rychle blížit, a když nezvládneme postavit kandidátky, situace bude ještě horší než teď.
Svou část kampaně jste zaměřil na mladé voliče. Jaký to mohlo mít vliv na konečný výsledek?
Věřím, že se nám podařilo zmobilizovat mladé lidi. Teď je otázka, jestli jsme je mobilizovali tak, aby volili TOP 09, ale myslím, si že nám to z větší části prospělo. Někdo říká, že tento segment kampaně nám naopak odrazoval starší skupiny voličů. I kdyby ano, tak si myslím, že úbytek byl menší, než co jsme získali oslovením mladých voličů. Samozřejmě topka nemůže stavět jen na hlasech mladých, to nejde, protože jich je mnohem méně než v ostatních věkových skupinách. Ale já na ně cílím a zejména jejich hlasy mě dostaly do sněmovny. Takže se tomu budu dál věnovat, je to klíčové, protože teď můžeme jít za mladými lidmi v regionech a oslovit je, aby vstoupili do TOP 09.

Dominik Feri FOTO: Pavel Hofman
FOTO: Pavel Hofman
Nepomohla mobilizace mladých lidí naopak pirátům?
To je velmi pravděpodobné, určitě se to stalo. Někdo by mohl říct, že to tedy nemá smysl dělat, a nechat radši mladé lidi doma, aby nevolili nikoho. Takhle ale nejde uvažovat, rozumná úvaha by podle mě mohla být: už se podařilo mladé voliče trochu mobilizovat, tak teď jim pojďme ukázat, proč jsme my lepší než ostatní strany. Tomu se teď v poslaneckém klubu můžu věnovat.
V TOP 09 se hodně diskutuje o tom, nakolik je tato strana konzervativní a nakolik je liberální. Když před lety vznikala, definovala se jako konzervativní, vy se vyjadřujete spíš liberálně, jak to jde dohromady se zaměřením strany?
Tahle debata, která se cyklicky vrací, mi připadá absurdní vzhledem k tomu, že je nás sedm poslanců. Pojďme nejdřív stranu zvednout, získat větší preference, nabrat nové členy, pojďme ji resuscitovat v regionech, a pak se teprve pojďme pohádat o to, jestli jsme konzervativní nebo liberální. Tyhle nuance teď nemá smysl řešit. V rámci členské základny někdo podporuje stejnopohlavní sňatky, někdo ne. Přitom se ale všichni shodneme na tom, že jsme pravicoví politici. Vytvářet teď situaci rozkolu není rozumné.
Já jsem ale člen toho liberálnějšího křídla a podle toho budu v poslanecké sněmovně hlasovat u těch věcí, kde to bude relevantní. Třeba právě u těch stejnopohlavních sňatků.
I pokud sedmičlenný poslanecký klub řekne opak?
I tak. To je můj osobní slib, který bych nerad porušil.
To je jedno téma z mnoha, pro někoho možná marginální. Jaké jsou další takové otázky?
Obecně se mluví o rodině a přístupu k ní nebo o legalizaci marihuany. Ale těch věcí není 150, je jich omezený taxativní výčet. Důležitější je pro mě pravicovost a levicovost. Já se vnímám jako pravicový politik, to znamená, že nebudu rozhodně hlasovat pro věci, které zvyšují mandatorní výdaje nebo které budou vyžadovat přijímání nových úředníků. Zároveň nebudu podporovat věci, v nichž stát přespříliš vstupuje do života lidí. Osobní svoboda je jednou z nejdůležitějších pravicových hodnot, stát se nemá míchat do života lidí víc, než je potřeba. Z fiskálního hlediska budu podporovat, aby stát nechal víc peněz lidem.
Můžete uvést konkrétní příklad?
Podpora pracujících studentů, hodně lidí chodí na brigády. U daně z příjmu fyzických osob je sleva na poplatníka docela velká, ale pro studenta je poměrně malá, moje vize je její zvýšení. Nebo by se měla zvýšit hranice, kdy se neplatí odvody z dohody o provedení práce z dnešních 10 tisíc třeba na 12,5 nebo 15 tisíc. Nechat víc peněz lidem a méně peněz státu, to jsou ryze pravicové věci.
TOP 09 dnes řeší, kdo by měl být novým předsedou po odstupujícím Miroslavu Kalouskovi. Koho preferujete?
Preferenci zatím nemám. Nejprve se musím detailněji pobavit s kandidáty, o kterých se teď mluví. Jde mi o to, co předseda bude chtít se stranou dělat. Kritériem pro mě bude, jestli počítá s regiony, nebo jestli z ní chce dělat ryze městskou stranu. Velmi bych si přál, aby se z topky stala strana s podporou ve všech krajích a zároveň s podporou napříč věkovými a příjmovými skupinami. Také chci, aby si nový předseda uvědomil, že když je nás jen sedm poslanců, budeme ve sněmovně potřebovat skvělé zázemí. I když nám klesnou příjmy ze státních příspěvků, budeme potřebovat poradce a experty. Čeká nás větší množství práce a méně peněz, proto mi bude sympatičtější předseda, který řekne, že náš poslanecký klub bude podporovat. Také by měl dbát na pozitivní kampaň a počítat s mladými lidmi a brát je vážně. To jsou pro mě důležité vstupní aspekty.
Je vám 21 let, ve sněmovně se podle svých slov chcete učit a také informovat občany o tom, co se tam děje. Je to pro vás služba České republice, nebo reality show?
Je to pro mě rozhodně služba České republice. Ale můžu občanům sloužit mimo jiné i tak, že o své činnosti budu důsledně informovat, že se pokusím zprostředkovat nahlédnutí pod pokličku reálného dění. To má nejen aspekt informativní, ale také osvětový, protože dost lidí si vůbec nedokáže představit, co se ve sněmovně děje. Já si to taky neumím představit. Můžu si o tom načíst mnohé věci, ale co se tam dělá každý den, to si musím zažít a rád bych o tom informoval. Ale to nebude jediné, co budu dělat. Co se mé agendy týká, doufám, že zamířím do ústavněprávního výboru, protože práva studuji.

Dominik Feri FOTO: Pavel Hofman
FOTO: Pavel Hofman
Co budete dělat v ústavněprávním výboru?
Bude to velmi důležitý výbor, protože cítím, že zásahy do ústavního pořádku a státoprávního uspořádání budou velmi silné. Konkrétně: TOP 09 nepodporuje přijetí zákona o obecném referendu, ale když už se náhodou bude přijímat, tak udělám všechno pro to, aby nebyl lehce zneužitelný, aby byly jasné mantinely, jak ho vyhlásit, čeho se může týkat, jak může být vedená kampaň a tak podobně.
Pokud se objeví jakákoliv snaha o zvyšování netransparentnosti, rozhodně budu proti. Nechci žádné další rozkládání registru smluv. Nepřeji si, aby státní správa zasahovala do kompetencí samospráv. Také zřejmě bude snaha o přesouvání kompetencí a narušování dělby moci. To nesmíme dovolit, všechno musí být jasně oddělené. Třeba návrhy Tomia Okamury na zestátnění Českého rozhlasu – nic takového nepřipadá v úvahu.
Zdá se, že veškerá tato agenda bude velmi důležitá. Že se trochu smráká, proto je třeba, aby všechny demokratické strany spolupracovaly a snažily se, aby se třeba nestalo, že tu za chvíli budeme mít 81 poslanců a žádný senát jako pojistku demokracie.