Ze sociální demokracie po sjezdu, na kterém byl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček znovuzvolen stranickým předsedou, odcházejí členové. V reakci na aktuální dění v České straně sociálně demokratické a její celkový stav se tento týden rozpustila místní organizace ČSSD Průhonice. Jejím členem je mimo jiné i ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten se však ze schůze, kde bylo rozpuštění jednomyslně schváleno, omluvil. Zapisovatel schůze a dlouholetý člen sociálně demokratické strany Ivo Zajíc pro deník FORUM 24 popsal důvody a širší souvislosti rozhodnutí průhonických sociálních demokratů.
Na úterní schůzi místní organizace ČSSD Průhonice si zdejší členové v souvislosti s víkendovým stranickým sjezdem odhlasovali své rozpuštění. V zápisu ze schůze se uvádí: „Z diskuze nad závěry sjezdu ČSSD vyplynul návrh na rozpuštění MO ČSSD Průhonice, a to po uvážlivém zhodnocení personálních a programových závěrů zmíněného sjezdu. Následovalo hlasování o návrhu předsedy MO ČSSD na rozpuštění organizace. Návrh byl jednomyslně přijat a následně se přítomní členové rozhodli po vážné úvaze ukončit své členství v ČSSD,“ stojí v zápisu, který pořídil zapisovatel schůze a dlouholetý člen sociální demokracie Ivo Zajíc.
Místní organizce ČSSD v Průhonicích fungovala více než 25 let. Jejím předsedou byl Zajícův otec. Celá rodina se přitom hlásí k sociální demokracii už po několik generací. „Velice dlouho jsme tu organizaci drželi, ale ostře jsme se profilovali proti vstupu ČSSD do vlády s Andrejem Babišem a už v době, kdy se o tom diskutovalo, nás rozčiloval nátlak a intriky uvnitř strany, které provozovala parta kolem předsedy Hamáčka, když probíhalo tzv. referendum, aby to prošlo. Dále se nám nelíbilo to, jakým způsobem to rozhodnutí bylo obhajováno vůči členské základně,“ vysvětluje Ivo Zajíc, co všechno předcházelo rozpuštění průhonické místní organizace.
Sám zdůrazňuje, že sociálním demokratům v Průhonicích jde především o demokratické fungování strany jako takové. Referendum, které umožnilo vstup ČSSD do vlády Andreje Babiše, bylo podle Zajíce sice formálně demokratické, ale provázel ho nátlak na členskou základnu, aby si uvědomila, co je správná odpověď. „Řeknu to takhle, je to stejné, jako když vyhrajete ve fotbale 2:3, přičemž poslední gól dáte z penalty, ale budete se chovat, jako když jste vyhrál 10:0,“ snaží se celou situaci přiblížit Ivo Zajíc.
Mocenské nástroje cukru a biče
To vše se nyní dále vystupňovalo: „Ano, Jan Hamáček na on-line sjezdu obhájil post předsedy, jeho prvním krokem okamžitě bylo vyhození svého protikandidáta z vlády, bez nějakého jednání, bez nějaké přípravy atd. To znamená – dovolil sis proti mně kandidovat, tak vypadni, dovolil sis mě kritizovat, tak tady máš ránu. Tyto mocenské nástroje cukru a biče do moderní politické strany členského typu podle nás nepatří. Samozřejmě formálně demokratické to je, ale to byla Národní fronta taky. Tady byly také za komunismu formální volby a mohl jste formálně přeškrtnout toho, koho jste nechtěl,“ poukazuje na to, co vedlo k rozpuštění místní organizace ČSSD v Průhonicích Zajíc. Přitom upozorňuje na to, že konkrétně vůči Tomáši Petříčkovi měli poměrně dost výhrad a mezi kandidáty na předsedu ČSSD nikoho vhodného neviděli.
Zdejším sociálním demokratům vadí rovněž to, že lidé, kteří sociální demokracii v současné době vedou, nejsou kompetentní: „Postrádají patřičné vzdělání, patřičné zkušenosti, dovednosti a vědomosti. Pan Hamáček, který je nedostudovaný filozof, co se týče pandemických opatření, tak stírá lékaře, epidemiology a chová se arogantním a občas až diktátorským způsobem,“ doplňuje Ivo Zajíc.
Podle něho se rozhodli rozpustit místní organizaci a odejít z ČSSD také proto, že došli k závěru, že názor členské základy dnes v sociální demokracii nikoho nezajímá: „Jsme přesvědčeni o tom, že se kdesi někde nahoře něco tzv. upeče a členská základna je více méně braná jako obtížný hmyz, kterému se to musí nějakým způsobem prodat. A pokud si to nějak vyintrikuji uvnitř členské základny, je to v pořádku,“ popisuje deziluzi, která vyústila v odchod dlouholetých členů ČSSD, Zajíc.
Stav, ve kterém se sociálně demokratická strana nachází, je podle něj zřejmý: „Sociální demokracie mívala spoustu křídel, byla tzv. květnatou stranou, kde byli lidé od levicových liberálů po hardlinery, takové ty odborářské bosse. Byli tam křesťanští sociálové a také trošku národně sociálně orientovaní lidé. Zkrátka a dobře ta strana byla vnitřně demokratická. Byly tam různé směry a každý z nich má právo na existenci. To bylo vytlačeno. Nyní se dostáváme do situace, kdy je jedna jediná pravda, a ta pravda je prostě pan Hamáček.“
Miliardový majetek sociální demokracie
V pozadí rozhodnutí sociálních demokratů v Průhonicích rozpustit se a odejít ze strany je i skepse ohledně toho, že se ČSSD může v dohledné době změnit. „Zjistili jsme, že náprava zevnitř, o kterou jsme se spoustu let snažili my i členové v jiných krajích, není možná. Členská základna na nižší úrovni, na úrovni místních organizací je považovaná za nutné zlo. Nikdo její názory nebere vážně, nenaslouchá jí, vnitřní komunikace a vnitřní demokracie hyne na úbytě,“ říká Zajíc.
Zdroj: ČSSD v Průhonicích
Sociální demokracie se podle něho stala pouhou klientelistickou organizací a příliš nedoufá, že se to zlepší po případném vypadnutí z poslanecké sněmovny. Připomíná, že ČSSD stále zůstává miliardový majetek: „Lidový dům, pozemky, nemovitosti v Hradci Králové i jinde. ČSSD je stále poměrně dost bohatou stranou. Myslím si, že dojde k tzv. porcování medvěda. Proč by ti lidé odcházeli? Budou tady muset ještě obhospodařit toto,“ uvádí v souvislosti s těmi, kdo dnes ČSSD ovládají, Ivo Zajíc a vysvětluje tím, proč se domnívá, že situace sociální demokracie je bezmála zakletá.
Jediným členem místní organizace sociální demokracie v Průhonicích, který stranu pravděpodně neopustí, je ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten se zmíněné stranické schůze nezúčastnil kvůli jiným pracovním povinnostem. Nyní se zřejmě přemístí do jiné místní organizace.