Krátké zahraniční zprávy, které o Trumpově kampani zpravidla referují jen v souvislosti s jeho dalším skandálním výrokem, potvrzují obecně rozšířený obrázek výstředního selfmademana, který se ve vysoké politice pohybuje jako slon v porcelánu. To, co na první pohled vypadá jako sebedestruktivní neotesanost, je ale doopravdy z Trumpovy strany geniální kalkulace.
V českém prostoru se zásluhou Miloše Zemana stala neslušná slova a slovní urážky, alespoň do jisté míry, tak trochu chucpe. Ale to neznamená, že na západ od nás se mluví ve veřejném prostoru pouze uhlazeně. Pravda, není zrovna zvykem, aby se takto vyjadřoval prezident, ale Zeman se i ve funkci prezidenta snaží být víc aktivním politikem než jen ceremoniářem. A tak například v politickém pořadu francouzského komentátora Alaina Sorala, kdysi aktivního člena Front National, nazvaném K*nda měsíce, by se náš prezident bezpochyby cítil jako ryba ve vodě.
Donaldu Trumpovi na začátku kampaně nikdo nedával moc naděje, mělo se za to, že je předem odsouzená k neúspěchu. Jenže to nedávalo příliš smysl: proč by se zkušený selfmademan pouštěl do politického klání, které si navíc sám financuje, pokud by neměl reálnou šanci uspět? Lidé jako Trump nevyhazují peníze zbůhdarma, dokonce ani když jde o jejich politické přesvědčení.
Podle komentátora Colina Liddella jsou Trumpovy invektivy součástí promyšlené strategie. Trump byl odjakživa ve svých vystoupeních velmi razantní, ale na druhou stranu je to člověk s dlouholetými zkušenostmi z vystupování ve svých reality show, který si je zatraceně dobře vědom, kdy a jak má mluvit.
Přestože dnes usiluje o republikánskou nominaci na prezidenta, v samotné Republikánské straně, ovládané umírněným centristickým křídlem, příliš mnoho příznivců nemá. Alespoň donedávna. Situace se však může změnit, protože navzdory předpovědím Trump v posledních měsících dokázal získat další příznivce.
A stačilo mu k tomu málo: jako nezávislý kandidát se nemusí ohlížet na žádné sponzory a jeho politicky nekorektní výroky nejsou jen výrazem pravicové přímočarosti či neotesanosti, ale také demonstrací síly a převahy nad politicko-marketingovými produkty, z jejichž středu vzešel i současný ultrakorektní prezident – produkt jménem Obama. Zatímco tihle kariérní politici úzkostlivě sledují, aby nedejbože nevyslovili něco, čeho by se mohla chytit zdivočelá smečka milovníků politické korektnosti, a připravit je tak o sponzory, Donald Trump vsadil na svou neomalenost.
Poznámku o zákazu vstupu muslimům, po kterém následovala slovní potyčka se saúdskoarabským princem Valídem bin Találem, kterého neváhal označit za hlupáka, pronesl Trump jen den poté, co byly zveřejněny výsledky v Iowě, kde jej předstihl černý kůň centristických Republikánů Ted Cruz. Trump velice dobře ví, že nábožensky založení Američané nechovají příliš mnoho sympatií k islámu a Obamova urputná snaha o diskriminaci jakýchkoli kritiků islámu tento rys ještě prohloubila.
Jako člověk z médií si Trump také dobře uvědomuje, že v amerických médiích měli vždy velký vliv židé, ať už jako jejich majitelé, nebo významní komentátoři a intelektuálové. Ti tradičně volí Demokratickou stranu, ale tentokrát vypadá situace jinak. Židé, kteří mají k islámu negativní vztah už jen z důvodu neblahých zkušeností státu Izrael, se tentokrát rozhlíží a hledají kandidáta, který by důrazněji hájil jejich zájmy. A jejich obavy nejsou bezpředmětné. Vzrůstající antisemitismus v důsledku přílivu islámských přistěhovalců vedl už ve Francii k odchodu mnoha židů.
Hysterická levice, která neváhá označit za extremistu kohokoli, kdo byť jen zapochybuje o jejich dogmatech, pochopitelně hned vytáhla plnou palebnou sílu: mluvilo se o Trumpově fašismu a nechybělo ani přirovnání k Hitlerovi. Jenže tentokrát to přirovnání neznělo ani trochu přesvědčivě, vzhledem k tomu, že Trumpova dcera je provdaná za žida. A aby o tom nebylo pochyb, použil Trump zdánlivě zbytečně vulgární slovíčko schlonged, což je Trumpův vlastní novotvar pro výraz schlong z jidiš, vulgární označení penisu. Signalizoval tím americkým židům: jsem jedním z vás a zároveň potěšil velkou část Američanů znechucených skandály a arogantním vystupováním Clintonové.
Pokud by Donald Trump šel stejnou cestou jako jeho rivalové, neuspěl by už z toho důvodu, že by mu takový přerod nikdo nevěřil. Svými razantními názory si vybudoval pověst, před kterou nemůže utéct. Proto chytře obrátil své nedostatky v přednosti a díky synergii s celkovou otráveností z paranoidního ovzduší politické korektnosti valné části populace sklízí dnes se svou neomaleností úspěch. Donald Trump je úspěšný selfmademan, a pokud si někdo takový vymyslí a použije hanlivé slovíčko pro penis, věřte, že zatraceně dobře ví, co dělá.