Americký prezident Donald Trump se označil za vítěze amerických voleb. Navzdory tomu, že se stále sčítají miliony korespondenčních hlasů. Právě hlasy zaslané poštou se Trump chystá napadnout u Nejvyššího soudu. Podle řady amerických analytiků plánoval tuto strategii dlouho dopředu a učinil v posledních měsících dvě zásadní rozhodnutí, která mu v tom mají pomoct.
Konkrétně v červnu získal post ředitele federální Americké poštovní služby jeden z oficiálních sponzorů kampaně Donalda Trumpa Louis DeJoy. Doslova několik dní před volbami pak Trump dosadil na místo soudkyně Nejvyššího soudu silně konzervativní, republikánskou soudkyni Amy Coney Barrettovou.
„Báli jsme se, že přesně takhle to udělají. Oni tvrdili, že v žádném případě, a nakonec je to přesně to, co se teď děje,” popsala analytička Jessica Corbettová z portálu Common Dreams kontroverzní situaci ohledně americké pošty a korespondenčních hlasů, které se Donald Trump chystá napadnout u Nejvyššího soudu. Tedy právě u toho soudu, kam před pár dny dosadil na místo soudkyně příznivkyni republikánů.
Z dostupných informací se zdá, že korespondenční hlasování se Donald Trump snaží znevážit nejen v průběhu voleb, kdy ho v podstatě označil za probíhající podvod, ale že je za tím celá promyšlená strategie.
Sponzor šéfem
V červnu se novým šéfem americké poštovní pošty (USPS) stal dlouholetý sponzor republikánské strany i přímo předvolební kampaně Donalda Trumpa Louis DeJoy. Podnikatel, který Trumpovi na kampaň poslal dva miliony dolarů, neměl sice žádné předchozí zkušenosti s řízením pošty, ani obdobně velkého podniku, přesto velmi krátce po svém zvolení začal provádět zásadní změny v systému fungování důležité instituce.
Snížil počty zaměstnanců a financování přesčasů, nechal odstranit stroje na automatické třídění pošty z poštovních zařízení po celé zemi a snížil počet poštovních vozů. Jde o opatření, která vedla k zásadnímu zpomalení poštovních služeb.
Mnohá média už před volbami upozorňovala, že tyto změny by mohly zásadně zkomplikovat doručování korespondenčních hlasů, které by s pozdním dodáním po 3. listopadu, tedy dni voleb, mohly být prohlášeny za neplatné.
A přesně toho se teď Donald Trump snaží dosáhnout. Hned 3. listopadu oznámil, že hlasování poštou je podvod a „zpožděné” hlasovací lístky napadne u Nejvyššího soudu.
Neplatné lístky
Nová šéfová soudu, prorepublikánská soudkyně Amy Coney Barrettová, je známá svými konzervativními názory a například odmítáním potratů. Jejím zvolením u Nejvyššího soudu nyní převažují republikánští soudci. Však také demokratičtí senátoři opakovaně při volbě Barettové upozorňovali na zpolitizování Nejvyššího soudu.
Proti snaze Donalda Trumpa zrelativizovat platnost poštovních hlasovacích lístků už vystoupilo několik soudců nižších instancí. Třeba okresní soudce ve Washingtonu Stanley Bastian zablokoval nařízení, aby pošta před volbami prováděla nařízení, které vedou ke zpomalení jejího chodu. „Změny jsou jasně zaměřeny na odrazení voličů. A to je nepřípustné vzhledem k roli, kterou bude hrát USPS v letošních prezidentských volbách,” vysvětloval své rozhodnutí soudce Bastian.
Prezident Trump z podvodů ohledně hlasování poštou obviňoval různé státy už v průběhu října.
Ve státě Ohio například uvedl, že bylo už počátkem října zfalšováno na 50 000 lístků, ve Virginii pak dokonce 500 000.
Na to reagovala šéfka Federální volební komise Ellen Weintraubová, která prohlásila: „Neexistuje žádný základ pro konspirační teorii, že hlasování poštou způsobuje podvody.“
Text zveřejňujeme s laskavým svolením hlidacipes.org