Tragikomické divadlo pokračuje. Donald Trump tvrdí, že zmanipulovaná sčítací zařízení smazala v několika státech dohromady 2,7 milionu hlasů, a to ho mělo připravit o vítězství v prezidentských volbách. Na twitteru přitom oznámil své vítězství ve státech Georgia a Pensylvánie.
Informaci o manipulacích s hlasovacími zařízeními rozšířila Trumpovi blízká televize One America News. Před tím se tato fáma objevila na anonymním protrumpovském twitterovém účtu. Pravdivé jádro fámy se opírá o chyby, k nimž došlo ve dvou volebních okrscích, přičemž v obou případech byly chybně nahlášené výsledky při kontrole opraveny. List The New York Times uvedl, že ani v jednom případě nešlo o manipulaci s hlasovacími zařízeními, ale o chybu pracovníka volební komise, a zdaleka nešlo o rozsah 2,7 milionu hlasů, nýbrž jen o pár tisíc.
Trumpovo odmítání Bidenova volebního vítězství naráží na stále větší odpor. Jeho žaloby a stížnosti už zamítli soudci ve čtyřech různých státech. K uznání porážky pak Trumpa ve společném dopise vyzvalo zhruba 150 odborníků na bezpečnost s varováním, že prezidentův dosavadní postup představuje „vážné riziko pro národní bezpečnost USA“. Výzvu podepsali mj. bývalý ministr obrany Chuck Hagel nebo někdejší šéf zpravodajských agentur CIA a NSA Michael Hayden.
Brzdění příprav na předání moci nové administrativě v pátek ostře kritizoval i personální šéf Bílého domu z let 2017–2018 John Kelly. Dosluhující prezident Trump by podle něj měl okamžitě dát pokyn k zahájení spolupráce s týmem nově zvolené hlavy státu Joea Bidena. Trumpovo chování podle něj ohrožuje národní bezpečnost Spojených států a mohlo by mít pro Američany katastrofální následky.
„Při vší úctě, prezident nemusí uznat porážku. Ale je to národu. Poškozuje to naši národní bezpečnost, protože… tohle není proces, kde je možné jít z nuly na 1000 mil za hodinu,“ řekl Kelly v rozhovoru s magazínem Politico.
Kelly není zdaleka jediný republikán, který za současné situace vyjadřuje obavy z ohrožení národní bezpečnosti. Postup Trumpa a jeho administrativy v pátek označilo za „vážnou hrozbu“ více než 160 bývalých veřejných činitelů, z nichž mnozí za sebou mají kariéru v armádě či bezpečnostních složkách. Informoval o tom deník The New York Times. Desítky republikánských kongresmanů také vyzvaly Trumpovu vládu, aby začala Bidenovi předávat informace od tajných služeb, což je po zvolení nového prezidenta obvyklé.