Americký prezident Donald Trump svými kroky a prohlášeními ztrácí podporu značné části republikánských zákonodárců. S jeho kroky nesouhlasí předseda zahraničního výboru senátu Bob Corker, oba prezidenti Bushové nebo neúspěšný kandidát Mitt Romney. Někteří z nich, včetně šéfa senátu Mitche McConella, pochybují o jeho způsobilosti vykonávat funkci v Bílém domě. Nedůvěra, která nyní panuje mezi Trumpem a vlivnými republikány může zapříčinit neschopnost schvalovat důležitou legislativní agendu. Na mítinku s voliči konaném ve Phoenixu navíc Trump prohlásil, že je připraven jít s Kongresem do konfliktu.
Vážný spor mezi Trumpem a republikány nastal po sérii váhavých prohlášeních, která prezident Spojených států pronesl během rasových nepokojů v univerzitním městě Charlottesville. Trump tehdy řekl, že špatní lidé jsou na obou stranách, a že mezi členy ultrapravicového tábora jsou, stejně jako na druhé straně demonstrujících lidí, dobří lidé. To se nelíbilo ani významným členům jeho poradního týmu, kteří se rozhodli na protest rezignovat. Postupně odešli generální ředitelé Intelu, UnderArmour a Merck. K nim se přidali také zástupci odborů. O několik dní později Donald Trump poradní týmy rozpustil.
Části republikánů se navíc nezamlouvá ani stavba zdi na hranicích s Mexikem. Podle nich je to zbytečný výdaj pro celou vládu. Trump však na zmíněném mítinku řekl, že si za stavbou zdi stojí, protože to slíbil svým voličům. A to i za cenu toho, že pozastaví činnost vládních orgánů. Jejich financování musí schválit Kongres na začátku září. Do těchto výdajů chce americký prezident započítat i stavbu zmíněné zdi.
Dá se tedy očekávat další střet mezi Bílým domem a republikány, kteří drží většinu v Kongresu i senátu. Té využili při hlasování o proruských sankcích, které byl Trump nucen podepsat, byť se k nim v minulosti vyjadřoval zdrženlivě. Během svého proslovu ve Phoenixu také odsoudil média, která označil za lživá. Podle něj zkreslila jeho slova o Charllotesville a záměrně je použila proti jeho osobě.