Americký exprezident a kandidát na příští hlavu státu Donald Trump se rozčílil na Evropu, která podle něj nedostatečně pomáhá Ukrajině. Přitom by pro ni měla být síla a vítězství napadené země mnohem důležitější než pro Spojené státy. Vůči jeho slovům se ohradil předseda Evropské rady Charles Michel, který ho vyzval, ať si zjistí všechna fakta.
Americký exprezident Donald Trump vyzval Evropskou unii, aby byla aktivnější v podpoře Ukrajiny. Pro napadenou zemi by podle něj měla dělat více. Konkrétně kritizoval evropské příspěvky Kyjevu ve čtvrtek večer, právě když se Kongres USA přiblížil ke schválení nové vojenské pomoci Ukrajině.
„Proč Evropa nedává více peněz na pomoc Ukrajině? Proč mají Spojené státy dávat do ukrajinské války více než 100 miliard dolarů… více než Evropa, když nás dělí oceán?! Proč Evropa nemůže dorovnat peníze, které vložily Spojené státy americké na pomoc zemi v zoufalé nouzi?“ divil se Trump.
Jak se podle Trumpa všichni shodují, přežití a síla Ukrajiny by měly být pro Evropu mnohem důležitější než pro Spojené státy, „ale jsou důležité i pro nás“, dodal s tím, že by Evropa měla začít něco dělat. Takový nepořádek podle něj způsobil prezident USA Joe Biden a neschopní američtí demokraté. „Kdybych byl prezidentem, tato válka by nikdy nezačala!“ ohradil se.
„Donalde Trumpe, nenech se zastrašit Putinem,“ vzkázal předseda Evropské rady Charles Michel exprezidentovi. Kandidát na hlavu státu by si měl podle něj zjistit, jaká je situace ve skutečnosti. „Uveďme fakta na pravou míru. Čísla mluví sama za sebe,“ řekl s tím, že příspěvek Evropské unie Ukrajině dělá 143 miliard eur, tedy 150 miliard dolarů.
Trump, prominentní skeptik vůči NATO, který by se po listopadových prezidentských volbách mohl vrátit do Bílého domu, obviňuje evropské spojence v Alianci z toho, že se spoléhají na to, že jim Washington poskytne ochranu před nepřátelskými mocnostmi, a už roky je nabádá k tomu, aby za obranu utráceli více.
Zatímco se Trump ve čtvrtek rozčiloval, americká Sněmovna reprezentantů učinila zásadní procedurální krok, kterým se po měsících přiblížila ke schválení dlouho očekávané pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan ve výši 95 miliard dolarů (asi 2,25 bilionu korun). Částka na pomoc Ukrajině by se měla pohybovat kolem 60 miliard dolarů. Ke schválení programu schůze pomohli demokratičtí zákonodárci, díky nimž hlasování prošlo navzdory disentním hlasům některých republikánů, a očekává se, že podporu bude mít i samotná legislativa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už několik měsíců naléhá na Západ, aby zvýšil svou podporu napadené zemi, protože kyjevským silám docházejí kritické zbraně a munice.
EU a její členové měli na vojenskou a finanční pomoc Ukrajině vyčlenit přibližně 144 miliard eur, přičemž podle německého Kielského institutu, který shromažďuje národní příspěvky na válečné úsilí v Kyjevě, by mělo jít o zhruba 77 miliard eur, píše server Politico. Podle údajů z Kielu se USA zavázaly k celkové pomoci ve výši přibližně 68 miliard eur a doposud na ni vyčlenily přibližně 66 miliard eur. Pokud jde o vojenskou pomoc, USA před Evropou mírně vedou.