Zavřeno. V těch nejmenších obcích má elektronická evidence tržeb zásadní dopady. Skončily hospody, kde se lidé scházeli. O jejich provozování nemá nikdo zájem. V Loužnici nedaleko Jablonce nad Nisou byly ještě před časem dvě hospody. Nyní, po zavedení EET, není žádná. Nedaří se najít hostinského ani do obecní restaurace. Atraktivitu oboru pohostinství snížil také protikuřácký zákon. O těchto útrapách přinesl informaci například Jablonecký deník.
„Poslední nájemce odešel z několika důvodů. První z nich byl zdravotní. Jedním z hřebíčků ale byla i EET. Pivovary cítily, že musejí podnikatelům nabídnout pomoc, ale to je zase o výtoči piva. Vesnická hospoda generuje zisky třeba jen v řádu tisícikorun. A teď si vezměte, že z toho mála máte ještě zaplatit měsíčně třeba tisícikorunu víc za evidenci tržeb,“ vysvětlil Deníku Marcel Tiler, starosta podhorské Loužnice, která má zhruba 220 obyvatel.
Při hledání nájemce nepomohlo ani to, že obec nechala za své zrekonstruovat kuchyni restaurace. Za pět měsíců, co hospodu nabízejí k pronájmu, se na ni přišel podívat jediný zájemce. „Je jasně vidět, že dnes všichni zákonodárci dělají vše pro to, aby se venkov vylidňoval. Z malých obcí mizí krámky, hospůdky, pošty,“ dodal starosta Loužnice.
Jak dopadlo zavedení EET a zákazu kouření u vás v obci? Pošlete nám postřehy na [email protected]