Pokud v příštích týdnech neseženou pěstitelé chmele brigádníky, nesklidí letos nic. Nebude chmel, nebude pivo, případně bude výrazně dražší. Na nečekaný problém upozornil pěstitel Ondřej Šťastný. „Není to jen problém naší firmy, ale všech pěstitelů chmele v republice. Na jarní práce nám jezdili každoročně brigádníci ze Slovenska a Rumunska, jenže kvůli zavřeným hranicícm se k nám nedostanou,“ vysvětluje zemědělec.
A o co přesně jde? O zavěšování drátků na plošině, kterou táhne traktor. Jde o ty drátky, po kterých se chmel po celou sezonu pne. Pokud drátky nyní nikdo nezavěsí, čeká chmelařství v ČR tragédie. Například pro firmu Ondřeje Šťastného je produkce chmele jedinou činností. Pěstují ho na 160 hektarech, zaměstnáno je zde 28 lidí.
„Vlastními silami tuto práci nezvládneme. Ta se musí udělat teď, v příštích několika týdnech,“ vysvětluje zemědělec s tím, že práce začnou 23. března. Běžně mají pro brigádníky ubytovnu, ta ale teď kvůli koronaviru zůstane zavřená. Většina chmelnic v ČR je na Žatecku a Litoměřicku, brigádníci by tak měli být v dojezdové vzdálenosti. Práce podle Ondřeje Šťastného nebude v kolektivech, ale na různých chmelnicích tak, aby se lidé nepotkávali a nehrozil případný přenos nákazy.
A jak je práce ohodnocena? „Za jeden drátek nabízíme 0,32 Kč. Průměrný brigádník zavěsí za den 3000 drátků, což dělá 960 Kč (čistého). Když je někdo rychlík, udělá i 4000–5000 drátků. Dělá se na dohodu o provedení práce,“ vypočítává zemědělec. Kontaktovat ho je možné na e-mailu [email protected], případně Svaz pěstitelů chmele ZDE.