Volební tsunami smetlo účelově oživený mocenský pakt Andreje Babiše a Miloše Zemana. Jeho debakl bude mít důsledky pro budoucnost končící hradní kamarily i opozice, jakkoli ANO vyvolává dojem, že famózně uspělo. Realita je střízlivější.
Babiš dlouho váhal, zda se má prezidentských voleb zúčastnit. Průzkumy nevycházely, ve druhém kole by ho porazili všichni hlavní soupeři. Rozhodl se až po schůzce s prezidentem Zemanem, který mu slíbil podporu. Obnovení mocenského paktu Babiš-Zeman bylo jedním z hlavních faktorů, který přiměl šéfa ANO kandidovat.
Famózní výsledek?
Tento plán selhal. Zdrcující Babišova porážka je tak i Zemanovou prohrou, navíc za velmi ostudných okolností. Prezident za něj musel tahat horké kaštany z ohně poté, co popudil naše spojence neochotou vojensky pomoci Polsku a Pobaltí v případě napadení Ruskem.
Zeman si uvědomil, že Babišova konfrontační jízda míří do zdi. V předvečer voleb označil za chybu, že se jeho odpudivá kampaň zaměřila na téma války a „mírotvorectví“. Příliš pozdě si vytvářel argumentační předpolí, kdyby jeho favorit neuspěl.
Přesto bylo vidět, že Zemana výsledky voleb překvapily. „Čekal jsem, že možná Petr Pavel vyhraje, ale že vyhraje náskokem šestnáct procent, to jsem nečekal,“ přiznal zklamaně.
Zemanova éra končí sérií porážek, přičemž sázka na špatného koně v boji o jeho nástupnictví je poslední z nich. Slibované obří čínské investice splaskly jako bublina. Dlouholetá vstřícnost k zájmům Kremlu skončila zhroucením česko-ruských vztahů a zločinnou vojenskou agresí na Ukrajině.
S nečekaně vysokou prohrou se špatně sžívá i Babiš. Na povolební tiskové konferenci se pokoušel předstírat, že je nad věcí a nebude nikoho napadat jako na brífinku po prvním kole. Bylo však až příliš patrné, jak mu pokorná role nesedí. Nakonec se neudržel a obvinil z neúspěchu média.
Babiš začal triumfálním sdělením, jako by volby vyhrál. „Dosáhli jsme famózního výsledku. Je to více než výsledek Spolu a PirSTANu v minulých sněmovních volbách,“ prohlásil. Tento chvalozpěv opakuje celý okruh ANO. Získali jsme 2,4 milionu hlasů, nejvíce v historii a víc než ve volbách do poslanecké sněmovny.
Nesrovnatelné manipulace
Toto porovnávání je manipulativní a kulhá na obě nohy. ANO nemá takovou podporu, jelikož v dvoukolovém systému se koncentrují hlasy i těch voličů, kteří jinak volí jiné strany. V tomto případě hlavně KSČM, SPD a neparlamentní proruské scény. Babiš si teď chce tyto „vypůjčené“ hlasy přisvojit a definitivně strhnout na svoji stranu.
Opakuje se podobný scénář, který zažili na vlastní kůži ČSSD a nenapravitelní komunisté, kteří velkokapitalistovi a „třídnímu nepříteli“ stále sebevražedně podkuřují. Nebezpečí si uvědomuje jen Okamura. Babiše přímo nepodpořil a nechal se už slyšet, že šlo o jednorázové chování, kdy část voličů SPD hlasovala pro menší zlo.
Kdybychom použili Babišovu rétoriku, že Petr Pavel je kandidátem pětikoalice, byla by o téměř milion hlasů úspěšnější než opozice. Jenže najednou se to nehodí. Proto nelze brát výkřiky ANO o famózním úspěchu vážně, což potvrzují i jiná data.
Babiš dostal o 300 tisíc hlasů méně než Jiří Drahoš před pěti lety, jenž s Milošem Zemanem prohrál o necelá tři procenta. Famózní je naopak výsledek Petra Pavla, který získal o půl milionu hlasů víc než Zeman, což jen podtrhuje trpkost ukončení jeho dlouholeté kariéry.
Pavlův silný mandát zároveň signalizuje rozměr odporu většiny veřejnosti vůči Babišovi. Tak hluboké příkopy ve společnosti se nepodařilo vykopat ani Zemanovi. Šéf ANO proto nemohl přesvědčit většinu populace, že se náhle překlopí do masarykovské pózy sjednotitele národa.
Babiše by mělo varovat, že při vysoké volební účasti odešel poražen v drtivé většině měst všech velikostí, ale neuspěl ani na venkově. To poněkud ochlazuje optimismus ANO do budoucna, protože nezabrala ani jeho masivní kritika vlády.
Pnutí v ANO
Výsledkem je neklid v nejsilnějším opozičním hnutí. Nejvýraznější osobnosti dosavadní bašty ANO Moravskoslezského kraje, hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura, avizují vytvoření frakce. Odmítli dryáčnickou kampaň jak z dílny SPD.
Schillerová a Havlíček frakce nepřipouštějí, ale Vondrák trvá na svém. „Když to nechtějí blízcí spolupracovníci Andreje Babiše, je otázka, zda takto smýšlejí i ostatní.“
Schillerová má problém s kampaní, ale i s Vondrákem, který je rovněž poslancem a místopředsedou ANO. Bude se vylučovat? Odejde Macura, pokud v hnutí, kde o všem rozhoduje triumvirát Babiš-Schillerová-Havlíček, nedojde k posunům ve vnitřní demokracii?
Poslanecký klub ANO zatím působí rigidně, jeho členové jsou důkladně prověřeni shora. To však neznamená, že bude monolitem donekonečna. Jako obětní beránek se nyní rýsuje marketingový tým, autor kampaně. To je ale málo. Někdo kampaň řídí a schvaluje.
Nejistotu vyvolávají i kuloárové spekulace, že by Babiš zůstal předsedou ANO, ale zbavil by se poslaneckého mandátu. „To je na něm, musí si to zvážit. Já si myslím, že by tam spíš měl zůstat,“ reagovala Schillerová.
Averze ke „žvanírně“
Babišova averze vůči opoziční práci v nenáviděné „žvanírně“ není ničím novým. Je jen řadovým poslancem, není zařazený do žádného výboru. Od loňského jara se sněmovně vyhýbal. Svědčí o tom patnáctiprocentní účast na hlasování. Raději jezdil do regionů mezi své skalní voliče, což mu ovšem nijak zvlášť nepomohlo. Nejbližší volby do krajských zastupitelstev jsou až na podzim 2024, takže předvolební motiv absentování padá.
Oligarcha však má hroší kůži jako nikdo jiný. Může zůstat ve sněmovně, pokoušet se urvat hlasy SPD a neparlamentních subjektů a pokračovat v dryáčnické rétorice po vzoru svého přítele Roberta Fica. Slovenský populista se nepokrytě otáčí k Moskvě a hodlá se po letošních volbách vrátit k moci.
Šéfa ANO nelze odepisovat, i když z Hradu by se mu vládě škodilo líp a efektivněji. Ztratil však bonus imunity. Ve Francii běží vyšetřování podezření z praní špinavých peněz při nákupu luxusních nemovitostí na Azurovém pobřeží. A dosud není známo, zda se odvolá dozorový žalobce kauzy Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch. Na co čeká?
Hradní audity
Nejistá budoucnost čeká Zemanova poradce Martina Nejedlého s neprůhlednými ruskými vazbami a trestně stíhaného kancléře Vratislava Mynáře. Oba vsadili na oportunistu Babiše, přestože s ním měli vážné spory. Jako jediný jim mohl za podporu Hradu slíbit, že nechá na pokoji jejich hospodaření a další působení vyšetřované policií a zpravodajci BIS.
Mynář totiž nechal v rozporu s předpisy skartovat desítky tajných dokumentů v souvislosti s vrbětickou kauzou a dalšími operacemi. Existuje vážné podezření, že se citlivé informace dostaly do nepovolaných rukou.
V poslední době došlo v Kanceláři prezidenta k personálním změnám. Mimo jiné odešli kontroverzní zaměstnanci, Zemanem skandálně omilostněný ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a zástupce ředitele bezpečnostního odboru Jiří Rom. Tento bývalý vysoce postavený zpravodajec vytvářel pro Zemana kompromitující materiály na ředitele BIS Michala Koudelku.
Tyto manévry však vypadají tak, že si na Hradě chtějí upevnit pozice některé jiné šedé eminence spojené s Mynářem, což nyní bude po Babišově propadáku velmi složité. Petr Pavel už oznámil, že chce provést hloubkový audit fungování Hradu.
Nastupující kancléřka Jana Vohralíková upřesnila, že se zaměří na dvě velké příspěvkové organizace, Lesní správu Lány a Správu Pražského hradu, kde protéká největší objem peněz. Říká, že na to odvahu má, větrat umí a výzev se nebojí. Tak uvidíme. Mynář, Nejedlý a jejich parta už mohou vyklízet kanceláře.