Když Boris Johnson v roce 2019 na počet získaných křesel ve volbách do dolní sněmovny na hlavu porazil labouristy vedené Jeremy Corbynem, byl brexit jeho hlavním trumfem. Jenže Johnson byl přinucen rezignovat kvůli skandálům ohledně porušování vlastních proticovidových opatření. K tomu se přidaly ekonomické potíže, které mnoho voličů připisuje právě brexitu, a tak se zdá, že toryové míří v příštích všeobecných volbách k porážce. Svědčí pro to i výsledky doplňovacích voleb z tohoto týdne ve třech okresech, v nichž v roce 2019 konzervativci vyhráli. Premiér Sunak se sice snažil najít něco dobrého na tom, že se jeho straně podařilo těsně udržet jedno ze tří křesel, ale to je málo. Příští volby musí proběhnout do ledna 2025. Pokud se něco radikálně nezmění, není otázka, zda konzervativci prohrají, ale jak moc.
Konzervativní strana je u moci už přes 13 let. To je dlouhá doba a vlastně tak není moc překvapivé, že politická dynamika hraje do karet opozici. Od konce druhé světové války se jedna strana u moci držela déle jen za Margaret Thatcherové a jejího následovníka Johna Majora. Ti dohromady v čísle deset na Downing Street strávili bez několika dní 18 let.
Labouristé a liberálové tak logicky mají velkou příležitost v příštích volbách konzervativce porazit a platilo by to bezesporu i nebýt klopýtající ekonomiky, vysoké inflace a omezování veřejných služeb. Přesto jsou výsledky voleb, které se konaly tento týden, pro stranu důrazným varováním.
Není prohra jako prohra
Od řádných voleb v roce 2019 došlo z důvodu odstoupení různých členů a členek dolní sněmovny k doplňovacím volbám v 16 obvodech. V nich konzervativci šest křesel ztratili, tři dokázali obhájit a jen jedno získali, a to hned to první v roce 2021. V poslední době spíš prohrávají, a to navíc velmi výrazně.
V obvodu Somerton and Frome jim mandát vyfoukla kandidátka Liberálních demokratů Sarah Dykeová, která získala o téměř 29 procentních bodů více než její konzervativní protikandidát. Šlo o třináctý největší posun oproti řádným volbám v dějinách doplňovacích hlasování. Podobně výrazně navíc toryové ztratili i křeslo v okrese Selby and Ainsty. Ten bude reprezentovat Keith Mather za labouristy.
Drobná naděje v bývalém Johnsonově obvodu
Konzervativci těsně udrželi křeslo jen v obvodě, který dříve reprezentoval bývalý premiér Boris Johnson. Jejich kandidát Steve Tuckwell porazil labouristu Danny Bealese jen o necelých 400 hlasů. Kampaň navíc soustředil na nepopulární plánované opatření labouristického starosty Londýna o rozšíření nízkoemisní zóny. To by znamenalo znevýhodnění starých aut se spalovacím motorem.
Rishi Sunak samozřejmě nemohl vynechat příležitost, aby právě tento těžce obhájený mandát nezmínil jako důkaz, že příští volby jsou ještě stále otevřené. Jistě lze argumentovat i tím, že volební účast právě v tomto obvodu klesla oproti řádným volbám v roce 2019 méně než v těch, kde konzervativci prohráli. Nicméně celkově pro ně volby dopadly objektivně špatně.
Střídání u moci je očekávatelné a normální
Konzervativní strana je u moci už dlouho. Tíží ji navíc vnitrostranické problémy, následky brexitu a inflační krize, kterou spustila ruská agrese proti Ukrajině. Její prohra v příštích volbách je tak velice pravděpodobná. Zároveň je třeba říct, že nejde o žádnou katastrofu.
Labouristé i liberálové jsou normálními opozičními stranami. Ve vztahu k NATO a Ukrajině se velké změny čekat nedají a naopak je možno doufat ve vřelejší vztahy s Bruselem. Je dobře, že volby v roce 2019 prohrála labouristická strana v čele Jeremym Cobrynem. Nemusí být špatně, pokud je ta samá strana vyhraje v roce 2024 vedená Keirem Starmerem.