S výzvou k odmítnutí komunistické novely zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, která zavádí dodatečné zdanění finančních náhrad církevních restitucí, vystoupili ve středu dopoledne v ústavně-právním výboru Senátu předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal a místopředseda klubu Vojtěch Kučera. Přepis vystoupení Bohumila Doležala přinášíme na konci zprávy v plném znění. Představitelé KOD informovali senátory o tom, že prohlášení „Zdanění finančních náhrad církvím boří právní jistoty v ČR“ podepsalo k dnešnímu dni 3266 občanů, mezi nimi řada známých osobností.
Ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných členů z koalice i opozice zdanění náhrad církvím na tomtéž zasedání doporučil zamítnout. Stejný postoj zaujal už dřív hospodářský výbor.
Text prohlášení najdete ZDE a připojit se k němu můžete ZDE.
Mezi jeho signatáři jsou např. spisovatelka Irena Dousková, režisér Jan Hřebejk, bývalý ministr vnitra ČR Jan Ruml, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Praha Petr Kofroň, sochař Stanislav Kolíbal, režisérka Olga Sommerová, rockový hudebník Michal Ambrož, historik Petr Blažek, herečka Barbora Hrzánová, výtvarník Viktor Karlík, šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná, šéfredaktor Fora 24 Pavel Šafr, bývalý ministr kultury ČR Jindřich Kabát, sochařka Vlasta Prachatická, chartista a politik Jan Litomiský, publicista Jan Rejžek, bývalý synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, televizní hlasatelka a moderátorka Marta Skarlandtová, chartista a bývalý politický vězeň Jiří Gruntorád, rozhlasový režisér a scenárista Hynek Pekárek, malíř Vladimír Suchánek, publicista Alexander Tomský, režisér Martin Vadas, herečka Lenka Vychodilová, hudební ředitel Státní opery Praha Andreas Weiser, vysokoškolští učitelé prof. RNDr. Libor Grubhoffer, prof. RNDr. Hana Čížková, prof. PhDr. Martin Procházka, prof. MUDr. Jan Daneš, prof. RNDr. Jiří Frýda, prof. Lenka Karfíková, Dr. theol., prof. Ing. Jiří Kopáček, Ph.D., prof. RNDr. Pavel Kubeš, prof. Pavel Hošek, Th.D., prof. MUDr. Ladislav Machala, prof. PhDr. Bohumila Mouchová, prof. RNDr. Lubomír Opletal, prof. PhDr. David Papajík, prof. PhDr. Oldřich Uličný, prof. Ing. arch. Petr Urlich, prof. PhDr. Pavel Zatloukal.
Dodatečné zdanění náhrad církevních restitucí chválila v lednu Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ANO, KSČM, ČSSD a SPD. Zákon teď projednává Senát. Bohumil Doležal a Vojtěch Kučera tlumočili senátorům z ústavně-právního výboru stanovisko KOD, že přijetí komunistické novely by znamenalo v této věci zpřetrhání právní i politické kontinuity dneška s obdobím před rokem 2013, protože stát by dodatečně změnil, a tedy porušil to, co v roce 2012 církvím a náboženským společnostem zaručil zákonem.
Přepis vystoupení Bohumila Doležala v ústavně-právním výboru Senátu
Vážený pane předsedo, dámy a pánové,
děkuji za příležitost. Chci říci pár slov na okraj stanoviska Klubu na obranu demokracie ze 7. 1. t.r. Dosud jej podepsalo 3266 lidí. Dáváme je tu k dispozici. Omezím se na dvě poznámky.
Za prvé: hlavním smyslem zákona č. 428/2012 Sb. „O majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi“ je, jak se praví v preambuli, umožnit obnovením majetkové základny církví a náboženských společností svobodné a nezávislé postavení církví a náboženských společností. Do roku 2030 se má postupně uskutečnit úplná odluka církví (a náboženských společností) od státu. Jde o to, vytvořit novou situaci, která bude konečně plně odpovídat článkům 15 a 16 Listiny základních práv a svobod. Vše ostatní je třeba chápat v tomto rámci.
A za druhé: zákon č. 428/2012 Sb. platí od prosince 2012. Hned poté uzavřel stát smlouvy s církvemi a náboženskými společnostmi o finančních náhradách, které jim budou proplaceny. Stížnost skupiny poslanců a senátorů k Ústavnímu soudu Ústavní soud zamítl. Podle komunistického návrhu teď má být dosud neproplacená část náhrad dodatečně zdaněna. Nejde tedy primárně o porušení zásady „vrátit, co bylo ukradeno“ (kdysi, komunistickým režimem), ale zásady splnit, co bylo (v roce 2012) slíbeno. A do budoucna to může postihnout kteroukoli další právnickou i fyzickou osobu.
Připomínám, co se všechno odehrálo po roce 2012 na politické scéně: máme jiného prezidenta, jinou vládu, podporovanou komunisty, parlament, v jehož Poslanecké sněmovně dominují Babišovo ANO, Okamurova SPD a KSČM. Proměnila se politická situace.
Přijetí komunistického návrhu by znamenalo (v této jedné konkrétní věci) porušení právní kontinuity dneška s obdobím před rokem 2013, které jedni nazývají dobou, kdy mám vládli politici, co nemakali a kradli, kdežto jiní, třeba já, polistopadovou demokratickou Českou republikou. Zároveň se klade otázka politické kontinuity dneška s tímto obdobím.
Vaše rozhodování bude vypovídat mj. i o tom, zda a do jaké míry je tato dvojí kontinuita, právní i politická, přervána. Prosíme, vezměte to v úvahu.