Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová kritizovala ministra Zbyňka Stanjuru (ODS) kvůli zvýšení daně z nemovitosti. Podle ní je to „lepení rozpočtu na úkor majitelů nemovitostí“. Ministr jí ale připomněl místní koeficient, kterým obce mohou daň znásobit. Navíc jde o příjem do rozpočtu obce, ne státu.
„Žádné lepení rozpočtu na úkor majitelů nemovitostí ani rodin s dětmi nezalepí díry způsobené ministrem šedé ekonomiky Zbyňkem Stanjurou. Fenomén cash only, výplaty na ruku nebo fiasko s WFT u bank stojí ČR násobky příjmů získaných vyšší daní z nemovitostí,“ napsala Schillerová.
Vládní konsolidační balíček od 1. ledna zvýšil sazby daně pro všechny nemovité věci, podle Finanční správy v průměru na 1,8násobek. Každá obec navíc může částku ještě zvýšit místním koeficientem. Ten může být 1,1 až 5. Veškerý výnos daně zůstává obcím, stát na ní nemá podíl. Podle článku Novinek, na který odkazovala Schillerová, se kvůli navýšení částky lidé nyní často obrací na úřad v domnění, že jde o chybu.
„Určitě jste za 5 let na ministerstvu financí někdy slyšela o místním koeficientu, kterým obce mohou znásobit příjem do svého, nikoliv do státního rozpočtu?“ připomněl jí Stanjura. „Jestli ne, doporučuju dát si pauzu od komediálních vystoupení na sociálních sítích a dovzdělat se. Anebo zas jen manipulujete fakta a šíříte záměrně lži. A pak se divíte, že se s vámi v hnutí ANO nikdo nebaví…“ dodal.
„Daň z nemovitých věcí byla skutečně od roku 1992 ve výlučné kompetenci obcí. Než jste přišel Vy a daňovým balíčkem neuvalil na obce její zdvojnásobení, čímž se daň výrazně zvedla všem,“ odpověděla mu Schillerová.
„A těch 9 miliard korun, které tím obce vyberou, jim seberete z jiných daní. Ale mám alespoň radost, že sledujete moje sítě! Pro příště to chce jen více pozornosti a tužku a papír, abyste si mohl dělat poznámky. Vyrovnané rozpočty jako za nás od Vás nečekám, ale pro začátek zkuste aspoň nezvyšovat deficit, jako loni z 3,2 % na 3,7 % HDP,“ dodala.
Sama Schillerová přitom před několika lety ještě v roli ministryně financí radila představitelům měst, ať daň z nemovitosti zvýší, pokud potřebují navýšit rozpočet. „Obce se mohou rozhodnout o navýšení této daně v té jednotlivé lokalitě, a to dokonce koeficientem, který mohou mít až pětinásobný,“ řekla tehdy Seznam Zprávám.
Finanční správa začala informace o dani z nemovistosti rozesílat na konci dubna. Splatnost je pak do konce května. Pokud někdo vlastní nemovitosti v různých krajích či platí daň vyšší než 5 tisíc, jedná se o termín první splátky.