Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích je šest konkrétních oblastí, které mají obrovský potenciál změnit zemi. Proto tam musí směřovat velká část strategických investic, prohlásil na páteční konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Vyzval k dostavbě české dopravní infrastruktury a zásadnímu posílení české energetiky.
Podle premiéra měla Česká republika po svém vzniku dvě velké vize, a to dokončit události sametové revoluce, a potom záměr stát se plnoprávným členem západního společenství. „Obě vize byly završeny 1. května 2004,“ prohlásil Fiala. „Minulá dekáda byla ztracená léta. Stát se nikam neposunul,“ pokračoval ministerský předseda. Podle něj jsme se nedokázali připravit na rizika, ani na možné příležitosti.
„Jsem přesvědčen, že Česká republika může opět patřit mezi nejvyspělejší země světa, pokud v následujících letech dokáže naplno využít svoji geografickou polohu, ekonomický a lidský potenciál tak, aby se z ní stala opravdová hlavní křižovatka Evropy,“ vzkázal premiér Fiala v úvodu svého proslovu na konferenci. Problémem Česka je podle něj hlavně absence široké a dlouhodobé celospolečenské shody na hlavních prioritách směřování republiky.
„Problém není v tom, že chybí nápady a dílčí vize, ale neexistuje společenská shoda, jak je naplnit,“ upozornil s tím, že ani po sobě jdoucí vlády se nedokáží shodnout. „Problém České republiky je absence široké a dlouhodobé společenské shody,“ myslí si. „Má-li se Česká republika dostat na světovou špičku, musí se sama stát křižovatkou. Hlavní křižovatkou Evropy v dopravě, energetice, kultuře,“ vzkázal premiér.
Fiala očekává, že v dalších týdnech a měsících se v rámci Výboru pro strategické investice odehrají dvě důležité diskuse. Jedna se bude týkat konkrétních legislativních změn, jež usnadní výstavbu dopravní, energetické a síťové infrastruktury. „Bylo by skvělé, kdyby tyto návrhy schválil parlament už v první polovině příštího roku,“ řekl premiér. Druhá diskuse se podle něj musí zabývat otázkou konkrétního financování jednotlivých strategických projektů. „Nechci vás tady omračovat velkými čísly, ale v příštích letech půjde řádově o biliony korun,“ dodal.
Fiala řekl, že je mu sympatická myšlenka, že by se měl oddělit dlouhodobý rozpočet na strategické investice od běžného provozního hospodaření státu. „Snaha této vlády o zdravé státní finance ale nesmí být nijak oslabena,“ podotkl.
Nesmíme se neustále podceňovat
„Musíme být sebevědomým politickým národem. Musíme pracovat na posunu v naší mentalitě. Nesmíme se neustále podceňovat. Jen ten, kdo si skutečně věří, opravdu dosáhne toho, co si předsevzal,“ prohlásil premiér s tím, že musíme být sebevědomá země. „Jsem přesvědčen, že se nám podaří nabrat správný kurs směrem ke štíhlému a efektivnímu státu. Do cíle nedorazíme zítra, ale mít efektivní stát v horizontu dvou volebních období je určitě reálná ambice,“ řekl pak předseda vlády k efektivnímu státu.
Podle ministerského předsedy musí být Česká republika do deseti let centrem vzdělanosti a nových myšlenek. „Musíme mít školy, které rozvíjí každý talent. Musíme mít univerzity, kam se hlásí talenty z celého světa. A musíme mít respektovaná centra vědy, jejichž výsledky se budou měnit,“ pokračoval premiér.
Šest pečlivě zvolených oblastí
Předseda vlády následně ve svém proslovu na konferenci mluvil o strategických investicích. „Nehodlám vám tady představovat tisíce projektů, posbíraných po všech koutech země. Půjde o šest pečlivě zvolených oblastí, kam by podle mého názoru měly všechny následující vlády napřít svoji pozornost,“ vzkázal Fiala.
Jako strategické investice premiér vyjmenoval dostavbu dopravní infrastruktury, energetickou bezpečnost, expanzi jaderné energetiky, spuštění těžby lithia, čipové centrum a umělou inteligenci.
„Do deseti let chceme zvládnout dobudovat celou základní dálniční síť a konečně spustit výstavbu vysokorychlostních tratí,“ vysvětlil premiér s tím, že kvalitní dopravní spojení zvyšuje životní úroveň napříč Českem. Podle ministerského předsedy musíme zajistit dostatek energií za přijatelné ceny. Zajistit to má výstavba obnovitelných zdrojů, plynofikace tepláren, navýšení kapacity našeho propojení s Německem a dobudování ropovodů.
Fiala zároveň vzkázal, že jádro v Evropě musí zůstat preferovaným čistým zdrojem. „Česká republika musí naplno využít svoje know-how v této oblasti. Mimo jiné ve výstavbě malých modulárních reaktorů,“ řekl premiér. Ve svém projevu zmínil také lithium. „Je klíčovou surovinou pro elektromobilitu, zejména bateriová uložiště. Proto pracujeme na tom, abychom co nejdříve spustili těžbu v jednom z největších evropských nalezišť na Cínovci,“ slíbil předseda vlády.
Česko má podle něj také velký potenciál být součástí evropského centra výroby čipů. „Chceme zde získat další investice ve výši mnoha desítek miliard korun v rámci koncernu Onsemi na severní Moravě,“ zmínil Fiala firmu, která působí v Rožnově pod Radhoštěm.