Server Investigace.cz přinesl zjištění o offshorových společnostech Andreje Babiše, které využil pro nákup nemovitostí ve Francii. Andrej Babiš nechal založit několik společností v daňových rájích, jako jsou Panama či Britské Panenské ostrovy, kde udělal složitou operaci zahrnující půjčku a kapitál až 400 milionů korun.
Když 27. května 2015 pronášel Andrej Babiš v projevu hnutí ANO „Nezničím si jméno pro pár drobných, nemám firmy na offshorech jako někteří z vás,“ tak evidentně lhal obdobně jako bývalý hejtman ČSSD Michal Hašek na ČT24, když byl přistižen při lži ohledně schůzky na Hradě s Milošem Zemanem. Podle dokumentů zkoumaných serverem Investigace.cz měl stále dané společnosti vlastnit, celý převod nemovitostí byl dokončen až někdy v roce 2018.
Ve Francii je vysoká solidární majetková daň. Platí se roční až 1,5 % z hodnoty nemovitosti ponížené o dluhy, které převyšují hodnotu 0,8 milionu eur. V případě, že je osoba francouzským daňovým rezidentem, je základem daně veškerý zdanitelný majetek. V případě, že osoba není francouzským daňovým rezidentem, je základem daně majetek, který se nachází na francouzském území.
Dani nepodléhá majetek v podobě starožitností a jejich sbírky, práva k uměleckým či literárním dílům, lesy a plantáže dřevin, kapitálová hodnota důchodových schémat a kapitálová hodnota nemocenské nebo odškodnění za fyzická zranění či nemoci.
Základem daně je hodnota majetku po odečtení odečitatelného dluhu – jedná se o půjčky, které slouží k akvizici majetku nebo práv k majetku, případně půjčky k zlepšení, výstavbě, rekonstrukci či rozšíření majetku. Ze solidární daně se nezapočítává zaplacená daň z nemovitosti.
Celá transakce tak může budit dojem, že se pomocí fiktivní půjčky snažil Andrej Babiš snížit základ daně, aby nemusel solidární majetkovou daň platit. V tomto případě by tak došlo ke krácení daně, které je ve Francii trestným činem.
Pokud se pro nákup nemovitostí ve Francii potvrdí schéma, které odhalili investigativní novináři v rámci projektu Pandora Papers a které využil Andrej Babiš, může se jednat o způsob, jak se vyhnout placení solidární majetkové daně ve Francii. Schéma, které by zastřelo skutečnost, že se jedná o vlastní prostředky, by umožnilo snížit daňový základ této daně, a tedy se vyhnout daňové povinnosti ve Francii v řádech desítek tisíc eur ročně – v tomto případě zhruba 175 tisíc eur, tedy 4,5 milionu korun ročně.
Podle francouzského trestního zákoníku hrozí za podvodné jednání v základní skutkové podstatě pět let vězení a pokuta 375 tisíc euro. V případě, že podvodné jednání bylo spácháno organizovanou skupinou, trestní sazba se zvyšuje na deset let a pokutu 1 milion eur.
Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty.