Ruských raket se na Trypilskou tepelnou elektrárnu přiřítilo jedenáct, ale protivzdušné obraně zbývalo všehovšudy sedm střel. Zbývající čtyři rakety komplex zasáhly, popsal ukrajinský prezident, jak a proč se Rusům minulý týden podařilo zcela zničit důležité energetické zařízení jižně od Kyjeva.
Minulý týden ruské rakety zasáhly a zničily další ukrajinskou tepelnou elektrárnu. Šlo o komplex, který se nacházel asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva a který patří společnosti Centrenerho. Té už nezbyla žádná, i když původně měla celkem tři. Jedna z nich, Vuhlehirská tepelná elektrárna, se od roku 2022 nachází v okupované části Doněcké oblasti a Zmijivskou elektrárnu v Charkovské oblasti Rusové zničili již dříve.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nyní v rozhovoru pro americkou veřejnoprávní televizi PBS popsal, jak a proč došlo ke ztrátě elektrárny u Kyjeva. Uvedl to jako příklad toho, v jak katastrofální situaci se nyní Ukrajina nachází ve snaze bez další pomoci Západu ochránit své nebe.
„Dám vám jeden velmi jednoduchý případ. Na Trypilskou elektrárnu, na které závisí světlo v Kyjevské oblasti, letělo 11 raket. Zničili jsme prvních sedm. Čtyři ji zničily. Proč? Protože tam bylo nula raket. Došly nám všechny rakety, které ji chránily,“ popsal Zelenskyj a apeloval na Západ, aby Ukrajině pomohl alespoň dodávkami munice, když sám není ochoten pomoct s obranou jejího vzdušného prostoru.
Debatu o ukrajinské protivzdušné obraně znovu rozvířily události související s nedávným útokem Íránu na Izrael, při kterém USA, Velká Británie, Francie a Jordánsko pomohly zničit některé ze stovek raket a dronů, které na zemi mířily.
Úspěšná obrana před masivním vzdušným útokem Íránu ze strany Izraele ukazuje, co nyní Ukrajina potřebuje, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Zároveň vyzval zahraniční partnery, aby poskytli Ukrajincům to, co je zapotřebí, “ s tím, že oni pak už odvedou zbytek práce.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského stačí politická vůle k tomu, aby se stejně úspěšně jako Izrael mohla bránit ruským vzdušným útokům také Ukrajina. Připomněl přitom, že íránský útok na Izrael ukázal, že vytvořit účinnou protivzdušnou obranu vůči agresorovi je možné a že se tak stalo i přesto, že Izrael stejně jako Ukrajina není členem NATO.