Tisíce Slováků v pátek demonstrovaly na podporu proevropského směřování země. Shromáždění do Bratislavy a do další více než desítky měst po celé zemi, ale také do Prahy svolali zejména občanství aktivisté v reakci na prosincovou schůzku slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Ve slovenské metropoli demonstranty z pódia podpořil kromě jiných český herec Ivan Trojan.
V Bratislavě, kam podle organizátorů přišlo 15 000 lidí, dav demonstrantů zaplnil prostranství u pódia na náměstí vedle sídla slovenské vlády. Mnozí donesli vlajky Slovenska i Evropské unie a skandovali „Stydíme se za Fica“, „Dost bylo Fica“ a „Vlastizrada“.
„Slovensko čelí vážnému ohrožení, nezávislost a demokratické hodnoty naší země jsou pod tlakem vládní koalice. Budeme organizovat protesty, petice a další nenásilné akce, abychom ukázali, že nám na Slovensku záleží,“ přečetli prohlášení na demonstraci v Bratislavě členové občanského sdružení Mír Ukrajině, které je hlavním organizátorem nynějších shromáždění. Podobnou akci sdružení zorganizovalo na stejném místě ve slovenské metropoli už před týdnem.
„Na začátku roku 2020 jsme slyšeli, že Vladimir Putin nikdy na Ukrajinu nezaútočí, že není šílenec. Přišla válka, Putin je šílenec. Pokud padne Kyjev, budeme další na řadě. Málokdy je volba tak jasná, na jakou stranu se postavit,“ řekl Trojan, jehož slova dav ocenil potleskem. Lidé dávali pískotem najevo nesouhlas s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu z února 2022.
Bratislavský primátor Matúš Vallo v projevu řekl, že Slovensko za současné vlády ztrácí jistotu evropské perspektivy.
Podle listu Korzár na podobné shromáždění v Prešově na východním Slovensku přišlo asi 2500 lidí, další stovky lidí pak ve Spišské Nové Vsi.
Fico dříve tvrdil, že jeho cesta do Moskvy neměla nic společného se zahraničně-politickou orientací Slovenska a že se týkala dodávek zemního plynu. Dlouhodobý kontrakt na nákup ruského plynu má Bratislava do roku 2034, Ukrajina ale neprodloužila platnost smlouvy s ruskou stranou o tranzitu plynu přes své území a jeho přepravu na začátku letošního ledna zastavila. Fico toho využil ke kritice ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského a pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními.
Nynější Ficova vláda už po předloňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob a sám Fico dlouhodobě kritizuje protiruské sankce EU. Po ruské invazi na Ukrajinu patřilo Slovensko k silným podporovatelům Ukrajiny a předalo jí například různou vojenskou techniku.