Vláda chce prodloužit nouzový stav do 27. dubna. Opoziční politické strany však nejsou spokojeny s její prací, a tak je možné, že žádost sněmovnou neprojde. A to ani přes snahy ministra zdravotnictví Jana Blatného, který opozici poslal e-mail s neveřejnými informacemi, jež podle něj mají dokazovat, že opatření fungují.
Opozice dlouhodobě po vládě požaduje exaktní data, na základě kterých se rozhodují ohledně dalšího boje s epidemií. Chtějí tak odůvodnit a legitimizovat jednotlivá opatření. A zcela konkrétní – tedy zákaz pohybu mezi okresy – se nelíbí koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Nouzový stav v takové podobě, jak o něj žádá vláda, proto nechce prodloužit.
„Musí být zrušen problematický zákaz pohybu mezi okresy a musíme co nejrychleji zajistit podmínky pro návrat dětí do škol,“ uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Reálné datum návratu žáků do škol je podle koaličního Anticovid týmu 12. dubna.
Jenže vláda v případě prodloužení nouzového stavu rozvodně nijak zlevňovat na opatřeních nechce. „Budu požadovat, aby opatření tak, jak jsou nastavena nyní bez dalších změn, platila minimálně do Velikonoc včetně. Tedy nejspíše je navrhnu prodloužit do 9. 4., v době mezi 6.–9. 4. je opět vyhodnotíme a případně navrhneme změny,“ uvedl Blatný v podrobném dokumentu, který rozeslal opozičním politikům.
Omezení cestování a celkové mobility osob je podle něj efektivním nástrojem před šířením viru. „Má výraznější efekt, zejména pokud trvá po delší časový úsek, což je patrné zejména v okresech Karlovarského a Královéhradeckého kraje, kde je toto omezení nastaveno již od 12. února 2021 a z dat je znatelný signifikantní pokles počtu případů v těchto dvou krajích,“ dodává Blatný v dokumentu.
Na jeho argumentaci však neslyší ani další koaliční blok – Pirátů a hnutí STAN. S prodloužením stavu nouze o požadovaných třicet dní nesouhlasí. Upozornili na to, že vláda nestanovila pravidla pro návrat žáků do škol a drží v platnost pravidla, jejichž platnost není nezbytná. „Chceme posílit to, co funguje, a naopak zrušit nelogická omezení, jako například povinnost nosit roušky v oblastech, kde se lidé nesetkávají,“ upřesnil předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Se sympatiemi se nesetkává u SPD, ale ani u komunistů, díky jejichž hlasům nouzový stav v minulosti býval schválen. Scénáře možného vývoje jednání se proto zužují. Jsou možné čtyři.
1. Andreji Babišovi a jeho vládě se podaří další nouzový stav vyjednat
Málo pravděpodobné, vzhledem k tak masivní nedůvěře v oprávněnost nouzového stavu a na ně navazující opatření u nevládních stran.
2. Nouzový stav bude prodloužen jen o pár dní
Tato varianta může nastat, pokud vláda splní zmiňované podmínky. O prodloužení pouze do 11. dubna na dva týdny hovořil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Po uplynutí této lhůty by mohl platit pandemický zákon, který však podle vlády neumožňuje omezení pohybu.
3. Nouzový stav skončí, obratem bude vyhlášen nový
Tato varianta nastala při neprodloužení nouzového stavu v únoru. Sněmovnou žádost neprošla a otevřela okamžitá vyjednávání, jaké kroky podniknout dále. V návaznosti na odmítnutí prodloužení nouzového stavu vznikla i tolik odkládaná debata vlády s opozicí. Vláda může nový nouzový stav vyhlásit, ale toto rozhodnutí musí dostatečně obhájit. V únoru o nový nouzový stav požádali hejtmani krajů.
4. Nouzový stav skončí a nahradí ho schválený pandemický zákon
Podle ústavního právníka Jana Wintra je pandemický zákon přípustný a jako celek dokáže v souvislosti s aktuální epidemií nahradit nouzový stav. „Obsahuje důležité kontrolní pojistky v podobě práva poslanecké sněmovny kdykoli stav pandemické pohotovosti zrušit, povinnosti ministerstva opatření odůvodňovat a zrychlené soudní kontroly opatření Nejvyšším správním soudem. Klíčovými novými pravomocemi ministerstva jsou omezení činnosti obchodní nebo výrobní provozovny a zákaz nebo omezení konání veřejných nebo soukromých akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob,“ vysvětlil pro FORUM 24. I po tomto kroku může vláda v případě potřeby sáhnout.