Nový stavební zákon ve sněmovně schválilo hnutí ANO s podporou SPD, komunistů a dvou sociálních demokratů, podle opozičních politiků a některých odborníků však může zkomplikovat dosavadní procesy a nahrává developerům. Na konferenci pořádané Sdružením místních samospráv napřímo konfrontoval místopředseda ODS Martin Kupka ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), která si vznik nového megaúřadu pochvaluje.
Nový stavební zákon, jehož součástí je i vznik Nejvyššího stavebního úřadu, je již od začátku jeho bouřlivého projednávání masivně kritizován opozičními politiky. V červenci se však hnutí ANO podařilo jej s podporou SPD, KSČM a ČSSD prosadit – i přestože ho předtím vetoval senát. Megaúřad má do své struktury převzít tisíce úředníků ze současných stavebních úřadů a posléze má převzít celou agendu stavebního řízení a územního plánování.
Byť je na politické scéně shoda na tom, že by se současná krize bydlení měla efektivně řešit, členové současné demokratické opozice tvořené koalicí SPOLU a Piráty se Starosty chtějí zákon po volbách zrušit. Již při projednávání se snažili prosadit vlastní úpravy zákona.
Nový stavební zákon byl tématem také na páteční konferenci pořádané Sdružením místních samospráv. Její součástí byla debata starostů obcí České republiky a také některých poslanců s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO).
Dostálová si totiž zákon pochvaluje, protože má podle ní být prostředkem mj. pro zrychlení stavebních povolení. S tím však nesouhlasí místopředseda ODS Martin Kupka, který ministryni na konferenci konfrontoval.
„Vyjádření ze zpětné vazby starostů a starostek v návaznosti na to, že v tuto chvíli celá řada pracovníků stavebních úřadů pociťuje nejistotu, co bude dál. Jasně deklarujeme, že pokud ve volbách zvítězí současná opozice, ta, která se podílela na alternativním návrhu stavebního zákona, tak v krátkém čase přistoupíme k tomu, aby nedošlo k té institucionální reformě,“ prohlásil.
Podle něj může může vytvoření velkého úřadu přinést problémy. „Vytvoření nové struktury stavebního megaúřadu bude znamenat ochromení vydávání stavebních povolení. Protože prostě kvalifikovaní lidé na trhu nejsou a krok, který v této podobě připravila koalice ANO, SPD a komunistů opravdu bohužel bude znamenat, že to v České republice s vydáváním stavebních povolení může skončit velmi špatně,“ varoval.
Zároveň připustil, že souhlasí s řadou věcí, které zákon prosazuje – ať už se jedná o apelační princip, zákaz ping-pongu, digitalizace stavebního řízení. „To je věc, která mimochodem spatřila podobu legislativní už před více než rokem,“ připomněl Kupka.
Podle ministryně Dostálové nic takového nenastane. „Budeme přecházet plynule. Dáme nabídku každému úředníkovi stavebního úřadu, aby přešel do nejvyššího stavebního úřadu, aby pomohl s budováním této nové struktury. Nemyslím si, že budeme mít nedostatek lidí, mělo by stačit něco mezi pěti až šesti tisíci lidí,“ odpověděla.
Zástupci koalice SPOLU se v tomto postoji shodují s koalicí Pirátů a hnutím STAN. „Myslím, že je nehorázné v době, kdy řešíme nedostatek bydlení, dávat dvacet miliard korun do nového stavebního úřadu. Tuto hrůzu musíme zastavit, posunout účinnost zákona a mezitím se pustit do jeho absolutního překopání,“ řekl pro Hospodářské noviny předseda STAN Vít Rakušan.
Vládní podoba zákona je kritizována i Svazem měst a obcí ČR, podle kterého jde o vítězství developerů a totální rezignaci na ochranu veřejných zájmů. „Fatální oddálení veřejné správy od lidí mimo velká města, zrušení obecních stavebních úřadů, a tedy další faktické znepřístupnění státní správy, a to především v málo zalidněných oblastech se složitou dopravní dostupností, to jsou jen některá z mnoha negativ stavebního zákona,“ kritizuje předseda svazu František Lukl.