Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová obhajovala v České televizi neobhajitelné. Špatně připravený program lázeňských voucherů, absurdní reklamu na podporu domácího cestovního ruchu, či spíše vybraných mediálních domů, ale i premiérův střet zájmů, který prý neexistuje.
Klára Dostálová, jeden z opěrných pilířů kruhové obrany premiéra Andreje Babiše ve sporu s unijními orgány kvůli střetu zájmů, se po šesti odkladech termínu dostavila do Otázek Václava Moravce, kde čelila nepříjemným tématům.
Stále setrvává na pozici, že šéf ANO není ve střetu zájmů a dodržuje zákony, a nezviklala ji ani bezprecedentní rezoluce Evropského parlamentu, ani stanovisko nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, přestože poněkud alibisticky nepodal správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského kraje.
Nejvíce prostoru ale bylo věnováno zprofanovanému programu lázeňských voucherů, který se stal dalším pomníkem nekompetentní a upadající státní správy v područí hnutí ANO.
Chodili mu tam lidi
Program COVID–lázně z dílny ministerstva pro místní rozvoj byl spuštěn 1. července. Je skromnou náhražkou za ambiciózní Babišův slib vládních poukazů na domácí dovolenou, na kterých by se napůl finančně podílel stát a zaměstnavatel. Nakonec se tato podpora zúžila na vouchery s příspěvkem 4000 korun na pobyt v lázních nejméně na šest nocí a pět procedur s platností do konce letošního roku.
Příběh lázeňských voucherů připomíná Cimrmanovu hru Hospoda Na mýtince. Jednou z postav je podivínský dědeček, který nikoho kolem sebe nesnášel, ale odjakživa se chtěl stát hostinským. A když si otevřel hospodu, byl zaskočený tím, že mu tam chodili lidi. Jeho role v daném kontextu nápadně připomíná chování státní správy.
Jaký je současný stav? Jediné, co v programu COVID–lázně funguje, je stažení voucheru z internetových stránek. Vše ostatní je sázkou do loterie. Zájem o slevu na lázeňský pobyt projevilo 126 tisíc lidí, z toho jich zatím bylo využito jen něco přes 5 tisíc – tedy zhruba čtyři procenta.
Lázeňské pobyty má aktuálně sjednána pouhá čtvrtina zájemců, ostatní mají smůlu. Kapacita léčebných lázní je v letních měsících plná a polovina z nich vouchery nebere. Vzniklé komplikace nikdo lidem předem neavizoval a ministerstvo dnes improvizovaně doplňuje nabídku zařízení, kde je možné využít lázeňské poukazy, o některé hotely.
To jsme nečekali
Tento přístup nese znaky klamavé reklamy. Vyvolává negativní ohlasy těch, kdo uvěřili vládní propagandě, že budou moci využít slevu do lázní tam, kam budou chtít, a v termínu, který jim vyhovuje. Tři čtvrtiny majitelů voucherů je zatím nemohou uplatnit a mnozí mají oprávněný dojem, že si z nich vláda vystřelila.
Jak reaguje ministryně Dostálová? Přiznala, že ji zájem o vouchery překvapil. „My jsme tak obří boom nečekali,“ konstatovala. To zní až příliš alibisticky. Útlum lázeňství byl tak obrovský, že se silný nápor na místa uvolněná po zahraničních klientech dal očekávat.
Zástupci lázeňského oboru poukazují na špatně připravený program, který se navíc týden před spuštěním změnil k horšímu. Některá zařízení předem odradil kvůli složité byrokracii, limitům dotovaných kapacit a nejasné distribuci. V debatě na to upozornil prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha, který současnou podobu programu ostře kritizoval.
Vouchery noční můrou
Podle Bláhy měl systém voucherů původně vypadat jinak, byl jednodušší a neměl limity. Na poslední chvíli však přišlo rozhodnutí ministerstva, že tento program naplňuje charakteristiku veřejné podpory, a proto podléhá notifikaci EU s jinými pravidly. Bláha namítá, že tato otočka nebyla nutná a její výsledná podoba jen vnesla do celého systému chaos jak pro lázně, tak pro občany.
„Na každé poskytnutí voucheru se najednou začalo pohlížet jako na přijetí dotace, což celou administrativu velmi zkomplikovalo, zejména pro velké lázeňské komplexy,“ uvedl šéf svazu. „Pro nás se ten program stal jakousi černou můrou. Jistě není v pořádku, pokud to, co se někomu nabízí jako výhoda, způsobuje velkou nespokojenost.“
Dostálová se bránila, že Evropská komise notifikaci právě schválila a lázně budou moci znovu nabízet léčebné pobyty s vyšším limitem kapacit na podzim a zimu do 31. prosince. Pozdě a s nejasným výhledem, jaký bude zájem zvláště těch, co napevno počítali s lázněmi v hlavní sezóně.
Bláha proto považuje za nereálné, že budou všichni uspokojeni. Hořká pachuť nezvládnuté elementární role státu, který nebyl schopen program profesionálně zprodukovat a vykomunikovat s veřejností, už nezmizí.
Komu to slouží?
Ještě větší kontroverze vyvolává záměr Kláry Dostálové zorganizovat přes státní agenturu CzechTourism reklamní megakampaň na podporu domácího cestovního ruchu. Šokující je objem dvou miliard korun za rok a půl, který hodlá její ministerstvo do této kampaně investovat. Vyplývá to z rámcového scénáře, vloženého do vládního informačního systému eKLEP k připomínkám ostatních rezortů.
Nesmyslnost celého projektu je zarážející nejen uvažovanou obří sumou na největší reklamní aktivitu v polistopadové historii v době, kdy se vláda potýká s rekordními schodky státního rozpočtu. Pochybný je i samotný účel. Představa, že monstrózní a všudypřítomná kampaň vrátí vložené náklady, je z říše snů. Naopak může svojí vlezlostí vyvolat opačný efekt, především v příštím roce.
Je totiž zřejmé, komu tento záměr nejvíce pomůže. Mnozí oponenti ho považují za otevřenou korupci před volbami v příštím roce. Vláda by se stala s převahou největším inzertním a reklamním zadavatelem a stomilionovými zakázkami by si mohla „zavázat“ nejvlivnější mediální domy. Proto lze tento program bez nadsázky nazývat COVID Mafra podle vydavatelství Agrofertu, zaujímajícího největší podíl na mediálním trhu.
Vláda bez skrupulí
Dostálová tento dokument po vlně kritických ohlasů stáhla a dnes tvrdí, že šlo pouze o pracovní draft, který nemíní komentovat. Prochází prý zásadními změnami a vládě bude předložen v září, přičemž zvýhodnění Mafry považuje – v rozporu s fakty – za nesmysl.
Loajální Babišova ministryně nebyla schopna vysvětlit, proč předkládá kolegům ve vládě k posouzení tak nekvalitní paskvil, pokud ho musí „zásadně přepracovat“. Spíš takto manévruje jen z toho důvodu, že došlo k jeho neplánovanému a předčasnému zveřejnění.
Na místě je nejvyšší obezřetnost, protože vláda Andreje Babiše nemá žádné skrupule a k prosazení svých zájmů je schopna všeho. V tom je – na rozdíl od správy státu – velmi pružná a efektivní.