Déle než tři roky prošetřovali detektivové bývalou ministryni pro místní rozvoj a aktuálně poslankyni za hnutí ANO Kláru Dostálovou kvůli podezření, že svému manželovi opatřila ze státních peněz nové auto. K případu dokonce získali klíčové odposlechy, které ale nemohli použít jako důkazní materiál, a případ uzavřeli bez obvinění, píše server Seznam Zprávy.
Podle vyšetřovatelů Dostálová auto, které pořídila svému manželovi, splácela z peněz určených na odměnu její poslanecké asistentky. Bývalou ministryni chtěli i stíhat, ale političku mimo jiné zachránilo to, že odposlechy nebylo možné legálně použít jako oficiální důkaz. Před dvěma týdny policie kauzu definitivně odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal.
Server Seznam Zprávy prostudoval policejní usnesení popisující příběh Fiatu Ducato, upraveného pro kempování, který Dostálové manžel Martin obdržel jako dárek k padesátinám, ale i zakázky na podporu cestovního ruchu, kvůli kterým u Dostálové policisté provedli i domovní prohlídku.
Oficiálně koupil dodávku otec bývalé ministryně Vilém Tvrdík za 399 tisíc korun a zaregistroval ji na svoji firmu. Hned druhý den nechala Dostálová podle policie připravit dodatek ke smlouvě mezi svou asistentkou Ditou Maškovou a Kanceláří Poslanecké sněmovny PČR. Asistentka do té doby brala pět tisíc korun měsíčně. Podle nového dodatku se její odměna zvýšila o 15 tisíc měsíčně. To se stalo v květnu roku 2018.
A od června 2018 pak začala asistentka Mašková posílat 15 tisíc, tedy částku, o niž se jí zvedl asistentský plat, na účet otce ministryně Dostálové, který byl úředně majitelem dodávky. „Byly ve skutečnosti určeny ke splácení nákupu shora popsaného vozidla,“ zmínili policisté v usnesení, které má server Seznam Zprávy k dispozici. To potvrdil i odposlech, který zachytil rozhovor Dostálové s jejím otcem.
Asistentka Mašková popřela, že 15 tisíc měsíčně posílala jako splátku vozu. Údajně šlo o nájemné za poslaneckou kancelář, kterou měla Dostálová zřízenou v sídle otcovy firmy. Z policejního usnesení je ale znát, že kriminalistům toto vysvětlení nesedělo.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu nakonec – i přes vážné pochyby – případ uzavřeli s tím, že se nic trestného nestalo. Klíčový rozhovor o financování auta mezi Dostálovou a jejím tatínkem ale kriminalisté nemohli z procesních důvodů použít. Jednalo by se jen o menší podvod se sazbou do pěti let vězení, odposlechy ovšem mohou sloužit jako důkaz až u rozsáhlejších podvodů.