Poslanecká sněmovna zažila ve čtvrtek naprosto nebývalou událost. V přímém přenosu jsme mohli sledovat útok poslance Lubomíra Volného na předsedajícího schůze Tomáše Hanzela. Mělo by nám snad tohle ubohé chování říct, že stále nejsme vyspělou demokratickou zemí, která patří na západ? Tady je ale potřeba připomenout, kdo Lubomíra Volného do Poslanecké sněmovny přivedl.
Rvačce v jednacím sále dolní komory předcházely spory s poslancem Lubomírem Volným a jeho kolegou Mariánem Bojkem. Ostatním poslancům vadilo, že oba během dne chodil ve sněmovně bez roušky a pouze v tričku. Situace se zvrhla poté, co předsedající Tomáš Hanzel vypnul po urážkách na adresu sociálních demokratů Volnému mikrofon. Celá událost pokračovala napadením místopředsedy poslanecké sněmovny Hanzela, rvačku musela ukončit až ochranná služba.
Takové chování sněmovna nepamatuje. Například poslankyně Jana Černochová z ODS připomněla, že už zažila kolegy v zelené mikině s kapucí nebo kytarové tance na poslaneckých lavicích. Jak ale sama říká, chování Lubomíra Volného je už opravdu velký posun na východ.
O složení dolní komory pochopitelně rozhodují voliči, kandidátní listiny ale sestavují politické strany a hnutí. Mnoho diváků čtvrtečního jednání poslanecké sněmovny si proto pochopitelně musí pokládat otázku, jak se Lubomír Volný a Marián Bojko mezi dvoustovku zákonodárců dostali. Odpověď je jednoduchá.
I přesto, že jsou dnes oba poslanci vedeni jako nezařazení, v posledních parlamentních volbách byli zvoleni za hnutí SPD. V roce 2019 pak řady vyznavačů Tomia Okamury opustili, protože jim vadilo nové vedení krajské organizace hnutí v jejich domovském Moravskoslezském kraji.
Předseda SPD Tomio Okamura se po incidentu okamžitě od chování obou poslanců, kteří bývali členy jeho hnutí, distancoval. Že ale Lubomíra Volného a Mariána Bojka do poslanecké sněmovny přivedl, už mu ale nikdo neodpáře. Za podobná primitivní vystoupení, jakých jsme byli ve čtvrtek svědky, je rozhodně spoluzodpovědný. Na to bychom neměli zapomenout.